• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

“28 Şubat’ta mağdur edilenlerden devlet özür dilemeli”

MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı bu karar, lütuf değil. Bu, hakların iadesidir” dedi.

Yeniakit Publisher
2013-08-19 22:15:15 - 2013-08-19 22:16:19
“28 Şubat’ta mağdur edilenlerden devlet özür dilemeli”
MUŞ
Muş Alpaslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, 28 Şubat’ta haksız şekilde meslekten ihraç edilen öğretmenlerin, yeniden göreve başlamasını olumlu bulduğunu söyledi.
Makamında açıklamada bulunan İnanç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararın bir lütuf olmadığını, bunun hakların iadesi olduğunu ifade etti.
Türkiye’de nüfusun yüzde 90’ının Müslüman olduğunu ve tabii olarak İslâm dininin gereklerini yerine getirme haklarının bulunduğunu kaydeden İnanç, şöyle konuştu:
“Bu taleplerin makul karşılanması gerekiyor. Bu bağlamda geçmişte Türkiye çok kötü tecrübeler yaşadı. Bunlardan birisi de 28 Şubat süreciydi. Bu sürecin en büyük mağdurları, halkın yoğun bir kesimini oluşturan Müslümanlardı. Başta üniversite okuyan kızlarımız olmak üzere, başörtülü kadınlarımız mağdur oldu. Yurt dışında okumak zorunda kaldılar. Kimileri de öğretmenlerimiz gibi işlerinden edildi.”
28 Şubat’ın etkilerinin uzun sürmeden sonlandırılmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten İnanç, devletin sürecin mağdurlarına karşı sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.
DEVLET SORUMLULUĞUNU
YERİNE GETİRİYOR
Devletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye başladığını bildiren İnanç, şunları söyledi:
“İşte devlet böyle yaptı. Problemlere el uzatmaya çalıştı. Gerektiği yerde özür de diledi ve onların mağduriyetlerini giderdi. Şimdi üniversitelerimizde öğrenciler başörtüleri ile rahatlıkla derslerine girebiliyor. Üniversite kütüklerine, okul birincisi olarak rahatlıkla isimlerini kazıyabiliyorlar. Bunların olmasıyla Türkiye parçalanmıyor, dağılmıyor. Sürecin bütün mağduriyeti giderilmelidir. Bundan daha tabii bir şey olamaz.”
28 Şubat sürecinden dolayı gerek Türkiye’deki mahkemeler gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye aleyhine verdiği kararlarda, ülkenin tazminatlar ödediğini hatırlatan İnanç, sürecin mağdurlarına hayatın zindan edildiğini dile getirdi. İnanç, şunları kaydetti:
“Bakan Avcı’yı destekliyoruz. Devletimizin mağdur edilen kesimlere karşı özür borcu var. Bu borç halen duruyor. Çünkü bu insanlar ülkemizde hiçbir şey yapmadı. Kimsenin burnunu kanatmadı. Sadece inançlarının gereğini yaşadıkları için mağdur edilen büyük bir kesim var. Bunlara verilen bu haklar, bir lütuf değil. Bu haklar analarının sütü gibi haktır ve bu, hakkın iadesidir.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23