• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

23 Mayıs 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Yeniakit Publisher
2024-05-23 05:31:00 -
23 Mayıs 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için hazırladığımız 'Günün Âyet ve Hadisi' ile 'Günün Sözü'nü istifadelerinize (23 Mayıs 2024) sunuyoruz...

VAHYİN DİLİNDEN

وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللّٰهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِمْ مَا تَرَكَ عَلَيْهَا مِنْ دَٓابَّةٍ وَلٰكِنْ يُؤَخِّرُهُمْ اِلٰٓى اَجَلٍ مُسَمًّىۚ فَاِذَا جَٓاءَ اَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ

Esirgeyen, bağışlayan Allah'ın adıyla

"Eğer Allah insanları haksızlıkları yüzünden hemen cezalandıracak olsaydı yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı.
Fakat onlara belirlenmiş bir sürenin sonuna kadar mühlet tanıyor.
Ama süreleri dolduğunda onu bir an bile ne erteleyebilirler ne de öne alabilirler."

(Nahl Suresi - 61)         (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri başkanlığı)

TEFSİRİ:

"Haksızlık”
diye çevirdiğimiz zulüm kelimesinden maksat, putperestlerin buraya kadar bir bölümü hakkında bilgi verilip eleştirilmiş bulunan bâtıl inanç ve yanlış davranışları, özellikle İslâm’a ve müslümanlara karşı insafsızca sergiledikleri saldırgan tutumlarıdır. Fakat onların bütün haksızlıklarının temelinde Allah’a ortak koşmaları bulunuyordu. Zulüm genel anlamıyla, “bilgi ve inançta gerçeğin dışına sapmak, yanlış ve kötü olanı yapmak” demek olup en yüce gerçek Allah’ın varlığı ve birliği, en büyük sapma da O’nun varlığına ve birliğine uymayan inançlara sapmak, O’ndan başkasını tanrı tanıyıp kulluk etmektir. Bu sebeple Kur’an’da, “Kuşkusuz şirk çok büyük bir zulümdür” (Lokmân 31/13) buyurulur.

Bundan önceki âyetlerde asıl muhatap alınıp eleştirilenler Mekkeli putperestler olmakla birlikte, bu âyette “Eğer Allah insanları haksızlıkları yüzünden cezalandıracak olsaydı...” buyurularak bütün insanlar söz konusu edilmiştir. Çünkü Mekkeli putperestler şirk ve inkâra, kötülük ve haksızlığa sapanların ne ilkidir ne de sonuncusudur. Bu sebeple Kur’an onlardan söz ederken bütün insanlığa da benzer yanlışları tekrar etmemeleri hususunda öğütte bulunmuş; böylece doğru inanç, güzel ahlâk ve iyi yaşayış konularında insanlığı eğitmeyi ve aydınlatmayı amaçlamıştır. Kuşkusuz eğitimin temel ilkelerinden biri sabırlı ve hoşgörülü olmak, cezalandırmada acele etmemek, eğitilenlere zaman ve fırsat tanımaktır. Bu sebeple âyette Allah Teâlâ’nın, inkârcılar ve zalimler de dahil olmak üzere çeşitli insan topluluklarını kötülükleri sebebiyle hemen cezalandırmayıp adaleti, merhameti ve keremiyle, belirlenmiş bir sürenin sonuna kadar onlara mühlet tanıdığı ifade buyurulmuştur. Ancak sapkın fikir ve yaşayışlarını sürdürüp hakka karşı direnen toplulukların muayyen bir sürenin sonunda tarih sahnesinden silinip gittikleri de bilinmektedir.

“Canlı” diye çevirdiğimiz âyet metnindeki dâbbe kelimesinin sözlükte, insanın dışındaki canlıları ifade ettiği dikkate alınarak, tefsirlerde insanların yaptıkları yüzünden başka canlıların zarar görmesinin sebepleri üzerine görüşler ileri sürülmüşse de (meselâ bk. Râzî, XX, 59-60), burada kelimenin mecaz anlamında kullanıldığı, dolayısıyla hakikatte konunun, din bakımından herhangi bir yükümlülük ve sorumluluk taşımayan hayvanlarla ilgisinin bulunmadığı, âyetin özel olarak insanlar için bir uyarı amacı taşıdığı açıktır. Bununla birlikte insanların yaptıkları zulüm, kötülük, haksızlık ve genel olarak yanlış işler yüzünden öteki canlıların da zarar gördüğü bilinmektedir.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 3 Sayfa: 411-412ALLAH RESULÜ'NDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)  

“Biri sana dil uzatır ve sende olmayan bir kusurla seni ayıplarsa, sen onu sahip olduğu kusurla dahi ayıplama.
Onu, günahı kendine, sevabı sana olduğu halde terk et.
Kimseye asla sövme.”

(Câmiü’s-Sağîr, 1/66)


GÜNÜN SÖZÜ:

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

öylesine biri

Doğru söylemiş rahmetli hocamız. durumda ortada zaten. nasılda haklıydı. ümmet ölüyor, ümmet acı çekiyor, ümmet aç kalıyor bizde seyrediyoruz.

Ahmet

Abdülmetin Hocama Allah rahmet eylesin mekanı Cennet olsun. Abdülmetin Hocam sen Camiye gelen Müalümanlar cephede yurdu savunur diye temiz ve iyi düşünüyorsun ama maalesef gerçek durum bu değil. Camiye geliyor Müslümanım diyor ama Türkiye Cumhuriyetini tanımıyor Hiç bu ülke için savaşır mı? fetöcüler kısmen Nurculardan teşekkül etti pkk ile fetö bir baktık kardeş oldu Said Nursi Hz. Kürt ya Nurcular genelde Kürt oluyorlar bak nasıl bir araya geldiler Bunlar Türkiye Cumhuriyetini yıkmaya çalışıyorlar hiç Cephede bir araya gelirlermi? Gerçek başka Temenni başka benim Güzel Hocam..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23