• İSTANBUL
  • İMSAK
    00:00
    GÜNEŞ
    00:00
    ÖĞLE
    00:00
    İKİNDİ
    00:00
    AKŞAM
    00:00
    YATSI
    00:00
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0

22.10.2020 Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz...

Yeniakit Publisher
2020-10-22 07:45:00 - 2020-10-22 11:22:24
22.10.2020 Günün Âyet ve Hadisi

VAHYİN DİLİNDENاَفَمَنْ كَانَ مُؤْمِناً كَمَنْ كَانَ فَاسِقاًۜ لَا يَسْتَوُ۫نَ     اَمَّا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوٰىۘ نُزُلاً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla   

"İman etmiş kimse günaha batmış kimse gibi olur mu? Bunlar elbette eşit değildirler."

"İman edip dünya ve âhirete yararlı işler yapanlara, yapmış olduklarına karşılık, hazır olarak onları bekleyen,   huzur içinde kalacakları cennetler vardır."

 (Secde Suresi,18-19)                

TEFSİRİ:

 Dünya hayatını insana yaraşır biçimde değerlendirebilenlerin âhiretteki en büyük ödülleri Allah’ın kendilerinden hoşnut olduğunu öğrenmeleri olacaktır. Dünyadaki güzel davranışları karşılığında orada verilecek nimetlerin bu hayattaki tasavvurlara sığmayacağı birçok âyet ve hadisten anlaşılmaktadır. Resûl-i Ekrem Cenâb-ı Allah’ın, “Ben sâlih kullarım için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir beşerin hayal edemeyeceği şeyler hazırladım” buyurduğunu ifade ettikten sonra Secde sûresinin 17. âyetini okumuştur (Buhârî, “Tefsîr”, 32/1). 19. âyette geçen cennetü’l-me’vâ tamlamasını bazı âlimler müstakil bir isim olarak düşünmüşlerdir; bu anlayışa göre tamlamayı “Me’vâ cenneti” şeklinde ve bir özel isim tarzında çevirmek gerekir. Fakat hâkim kanaate göre burada geçen “sığınılacak, barınılacak yer” anlamındaki me’vâ kelimesi cenneti nitelemektedir (Bekir Topaloğlu, “Cennet”, DİA, VII, 376); bu sebeple, belirtilen tamlama, meâlinde “huzur içinde kalacakları cennetler” şeklinde çevrilmiştir.

İnsanların dinden bağımsız değer ölçüleri dinî-ilâhî olanlarla örtüşmeyebilir. 18. âyette mümin ile inanmayanların veya günaha batmış bulunanların aynı değerde olmadıkları ortaya konmakta; takip eden âyetlerde de bu değer farkının âhiretteki yansıması açıklanmaktadır.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 4 Sayfa: 355-357


ALLAH RASULÜNDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem) 

"Cennette sâlih kullarım için: gözlerin görmediği, kulakların duymadığı, ve insanların hatırına gelmeyen nimetler   hazırladım."

(et-Tâc, el-Câmiu li’l-Usül, fî ahâdisi’r-Rasul, V, 402.)

Bu Hadis-i Şerif Kudsi Hadistir.

Kudsi Hadis ne demektir?

Kudsî hadisi “Allah tarafından vahiy, ilham, rüya gibi değişik bilgi edinme yolları ile anlamı Hz. Peygamber’e bildirilen, onun tarafından kendi ifade ve üslûbu ile Allah’a nisbet edilerek rivayet edilen, Kur’an’la herhangi bir ilgisi bulunmadığı gibi i‘câz vasfı da olmayan hadis”tir.

Yani; manası bizzat Allah'a, sözleri Peygamber Efendimize (s.a.s.)  ait olan sözlerdir.


"Cennette en aşağı mevkide bulunanın seksen bin hizmetçisi, yetmiş iki hanımı vardır. Kendisine inci, zeberced ve yakuttan kurulan kubbe, Câbiye ile San’a arası kadar geniştir. Başlarındaki tacın en âdî incisi dünyanın tamamını aydınlatır."   (Tirmîzî)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bascavus

Allahım Tüm Müslümanları Cennetiyle Mujdelesin
  • Yanıtla

Hüseyin

Hadis olarak yazılan ilk paragraf dikkatimi çekti. Sanki ayet meali gibi...Editorden: Kudsi Hadistir.
  • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23