14 yerinden bıçaklamıştı tahliye edildi

Konya'da geçen yıl gittiği futbol maçında tribünde tanıştığı sırada 17 yaşında olan lise öğrencisi M.Ö.'nün cep telefonunu zorla alan, oturdukları evin bodrum katına götürüp 14 yerinden bıçaklayarak yaralayan İ.T., tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

13 Mayıs 2019 Pazartesi 11:01
14 yerinden bıçaklamıştı tahliye edildi

Konya'da geçen yıl gittiği futbol maçında tribünde tanıştığı o sırada 17 yaşında olan lise öğrencisi M.Ö.'nün cep telefonunu zorla alan, oturdukları evin bodrum katına götürüp 14 yerinden bıçaklayarak yaralayan İ.T., tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. M.Ö., bu kararın kendilerini üzdüğünü, kendisini öldüresiye bıçaklayan kişinin dışarıda elini kolunu sallayarak gezdiğini söyledi.

Olay, geçen yıl 4 Ocak günü merkez Selçuklu ilçesi Dumlupınar Mahallesi'nde meydana geldi. 11'inci sınıf öğrencisi M.Ö., bir arkadaşının de yer aldığı maçı izlemek için iki arkadaşıyla mahalle stadına gitti. M.Ö. tribünde maç izlerken arkadaşlarıyla sohbet eden İ.T. ile tanıştı. İ.T. bir süre sonra bir arkadaşını arayacağını söyleyerek M.Ö.'den cep telefonunu istedi. M.Ö. ise kontörü olmadığını söyledi. İ.T., iddiaya göre M.Ö.'nün elindeki telefonu zorla aldı.

'Seni annemle tanıştıracağım'

M.Ö., defalarca telefonunu istemesine rağmen İ.T. telefonu vermedi. İ.T. daha sonra M.Ö.'ye ''Bizim eve gidelim, seni annemle tanıştıracağım'' diyerek birlikte evlerinin önüne gitti. İ.T, eve girip, geri döndü, M.Ö.'ye binanın bodrum katında sigara içmeyi teklif etti. Ancak M.Ö., bu teklifi reddetti. Bunun üzerine İ.T., M.Ö.'yü zorla bodrum kata götürüp, kapıyı kilitledi.

Sigara içerek bıçaklamaya devam etti

İ.T., burada M.Ö.'ye ''Okul tişörtün güzelmiş, arkanı dön'' dedi. M.Ö.'nün arkasını dönmesini fırsat bilen İ.T., M.Ö.'yü, sırtından ve vücudunun çeşitli yerlerinden defalarca bıçakladı. Ardından kanlar içinde yere yığılan ve bağırarak yardım istemeye çalışan M.Ö.'ye ''Boşuna bağırma, öleceksin'' dedi. Daha sonra M.Ö.'nün karnının üzerine oturan İ.T., sigara içerek bıçaklamaya devam etti. İddiaya göre bu sırada ise ''Bana, 'Onu yapamazsın, bunu yapamazsın' dediler, bak adam öldürüyorum'' diyerek sigara içmeyi sürdürdü.

'Gelmenize gerek yok, can çekişiyor, ölecek'

İ.T., M.Ö.'yü 14 yerinden bıçakladıktan sonra polisi arayıp, ''Ben birisini bıçakladım, gelin'' diyerek ihbarda bulundu. 112 Acil Servis çağrı merkezindeki görevliler, adresi almak için aradıklarında İ.T., görevlilere "Ambulansa gerek yok. Zaten can çekişiyor, ölecek'' deyip telefonu M.Ö.'ye verdi. M.Ö. de telefondaki görevlilere çok kan kaybettiğini belirtip, adresi verdi. Ambulansla hastaneye kaldırılan M.Ö., yaklaşık 1 ay hastanede tedavi gördükten sonra taburcu oldu. İ.T. de olayın ardından tutuklandı.  

İ.T., savcılıktaki ifadesinde, "M.Ö.'yü daha önceden tanımıyorum. Olay günü eve giderken yolda yanıma geldi. Benden sigara istedi. Ben de 'Yok' dedim. Sonra küfür edince onu dövdüm. Daha sonra da onu sürükleyerek oturduğum apartmanın bodrumuna götürdüm. Onu bodruma kilitledim. Evden aldığım ekmek bıçağıyla defalarca çeşitli yerlerinden bıçakladım. Ne kadar vurdum, nerelerine vurdum hatırlamıyorum. Daha sonra polisi aradım" dedi.

'Kendimi ispat etmek istedim'

İ.T. hakkında hazırlanan iddianamenin ardından 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 'Çocuğu kasten öldürmeye teşebbüs, hürriyetten yoksun kılma, tehdit ve hırsızlık' suçlarından toplam 17 yıla kadar hapis cezası istenen İ.T., ilk duruşmadaki ifadesinde ise kendisini, babasına ispat etmek için suçu işlediğini ileri sürdü. İ.T., ifadesinde ''Babam bana 'Senden bir şey olmaz' diyordu. Ben de kendimi ispatlamak için böyle bir şey yaptım" dedi.

Yargılanmasına devam edildi

İ.T.'nin Konya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Davanın 7'nci duruşmasına sanık İ.T., mağdur M.Ö. ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada, İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Dairesi'nin hazırladığı rapor okundu. Raporda, İ.T.'nin cezai ehliyetinin olduğu belirtildi. Rapora itiraz eden İ.T.'nin avukatı, ''Adli Tıp Kurumu'nun raporunu kabul etmiyoruz. İ.T.'nin görmüş olduğu tedavi kullanmış olduğu ilaçlar ve yaşı dikkate alınmadan rapor düzenlendiği anlaşılmıştır.'' dedi.

Savcı mütaalasını verdi

Savunmaların ardından Cumhuriyet Savcısı, verdiği mütalaasında sanığın 'kasten silahla yaralama ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından İ.T.'ye ceza verilmesini talep etti. Mütalaada, somut delil olmadığı gerekçesiyle hırsızlık suçundan beraat etmesi istendi. İ.T.'nin olay günü M.Ö.'nün cep telefonunu konuşmak bahanesiyle aldığı, geri vermediği, birlikte sanığın ikametine gittikleri, sanığın mağduru apartmanın bodrum katına kilitledikten sonra eve çıkarak bıçak aldığı belirtildi. M.Ö.'nün de doktor raporunda karın, yüz ve boyun bölgelerinde birden fazla bıçak kesiği oluştuğu, bu yaralamaların hayati tehlike oluşturacak tarzda olduğu, alınan doktor raporları ile sanık ve mağdurun soruşturma aşamalarında verdiği ifadeler dikkate alındığında eylemin kasten öldürmeye teşebbüs olduğu kaydedildi. Mütalaada, sanığın yaralama eyleminden sonra gerek bina içerisinde bulunan tanıklara haber vererek gerekse de 155 polis hattını arayarak mağduru yaraladığını ve ambulans istediğini belirtmesi, sanığın yaralama eyleminden sonra bu eyleminden gönüllü olarak vazgeçtiği ve eylemin neticesini önlediği bu nedenle sanık hakkında gönüllü vazgeçme hükümlerinin uygulanması kanaatinin oluştuğu belirtildi. İ.T. hakkında 'kasten yaralama' ve bodruma katına kilitlediği içinde 'hürriyetten yoksun kılma' suçunun işlendiğinin anlaşıldığı ve tutukluk halinin devam etmesi talep edildi.

Tahliye edildi

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, İ.T.'nin tahliye olmasına karar verdi. Heyet, 'tutuklu sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması, suç vasfının değişme ihtimali ile sanığın sabit ikametgah sahibi olup, delillerin karartılma ihtimalinin bulunmaması göz önüne alınarak sanığın bihakkın tahliyesine' karar verdi.

Ölümden dönen M.Ö. de duruşmanın ardından gazetecilere, bu kararın kendilerini üzdüğünü, kendisini öldüresiye bıçaklayan kişinin dışarıda elini kolunu sallayarak gezdiğini söyledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Mayıs 2019 Pazartesi 11:01

YORUM YAZ

  • YucelYucel10 gün önce
    Lafa geldi mi Türk adaletine güveniyoruz ha , Bu adaletin neyine güveneceksin
  • DadaşDadaş10 gün önce
    Bu memelekette acil örf ve ananelerine bağlı dürüst namuslu hakimler savcılar yargıclar yetiştirilmeli. Bu süre içinde bu bozuk yasalarıda değiştirmeli. Bir tarihte vakit gazetesi orduda 1990 lı yıllarda hainler var diye yazdığında, mahkemeye verildi. Asrın en büyük cezasına çarptırıldı yanlış hatırlamıyorsam 1 trilyon falandı. Dolayısıyla vakit gazetesi kapandı Akit gazetesi açıldı mücadeleye devamdı. İşte bugün maddi manevi %75 hukukçu para ve taraf için memleketin insanlarına zulm ediyor. Bizi kimse kuşatmaz merak etmeyin biz zaten hukukta kuşatıldık bizi hukukla satılmış hukukçularla esir ettiler. Bunun sonunda birgün birileri çıkacak bu hukuk adına hukuksuzluk ve zulm yapanları temizleyecek. Yeter her konuda yeter. Yorulduk, yılmadık ama dünyalarımızı yıktılar, mücadeleden yorulduk, bezdik. Ama Allah için bu yaşayış şeklimizle bizler bunu hakkediyoruzda Allah bunları bize ıslah için veriyor. Her ne kadar üzülüyorsak da tanımadığın biri zorla tel alıyor nerde statda orada muhakkak bir polis vardır. Şikayet etme evine kadar git. Neymiş anmeainle tanıştıracakmış. Ne oldu hiç tanımadığın niriyle evlenecen mi.? Ne işin var senin adamın evine gidiyorsun. Bu ne cesaret kız aklınla. Bir erkek bile olsa çekinir gitmez.... neyse. Biz hakkettiklerimizi üzücüde olsa yaşıyoruz. Siz ne şekilde idare esilmek isterseniz biz sizi o şekilde idare ederiz. Sormak lazım kıza ve aileaine. Şeriat mı.? Demokrasi mi.?
  • AHMEDAHMED10 gün önce
    Çocuğu bıçaklamış ve çocuk bir ay hastanede yatmış. Ama ortada delil yokmuş. Türkiyede adalet yoktur kavramını çok güzel işlemiş, yaymış, yerleştirmiş Hakim Bey.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019