0-6 yaş evinde güvende değil

Mini mini masumları canımızdan çok seviyoruz ama, acaba onların can güvenliği için gereken tedbirleri alıyor muyuz?

13 Ekim 2018 Cumartesi 18:24
0-6 yaş evinde güvende değil

Maalesef “evet” diyebilen çok az. Çocuklarda görülen kazaların büyük kısmı evde meydana gelmektedir. Dünyada ve ülkemizde ev kazaları, özellikle okulöncesi 0-6 yaş döneminde çeşitli yaralanmalara, sakatlanmalara ve ölümlere yol açması açısından önemle üzerinde durulması gereken bir konudur.

Öncelikle mutfak, banyo, çocuk odası, ebeveyn yatak odası, salon/oturma odası, bahçe, ortak mekânlardan sırasıyla; kapılar ve pencereler, merdivenler ve balkonlar ile elektrik güvenliği tek tek dikkat edilecek alanlar ve konular. Mutfak ise ev kazalarının en fazla görüldüğü alanlardan biri.. Kızgın yağlar, kaynayan sıvı içecek ve yiyecekler, çocukların üzerine sıçrayabilir veya meraklı bir çocuk, sıcak bir yemeği veya kaynayan çaydanlığı ocağın üzerinden çekip üstüne devirebilir veya elektrikli bir ev aletinin içine elini sokabilir. Ebeveynin mutfakta yaptığı işleri taklit etmeye kalkar, meşguliyet içinde olan ebeveynin dikkati bölünür ve çocuğu daha az kontrol etmeye başlar ki bu da çocuğun kaza riskinin artmasına sebep olur. Ancak güvenlik açısından yapılacak bazı küçük tasarımlar ve bilinçli yapılacak düzenlemeler ile potansiyel kazaları en aza indirmek mümkün olabilecektir.
Klozet kapağı için güvenlik önlemi alınmış. Fakat çöp tenekesi için unutulmuş.

Amerika’da her yıl 150-200 çocuk banyoda can veriyor

Banyo için akla gelebilecek her kolaylığa, güzelliğe hevesleniyoruz. Su kıtlığı yaşanan bir dünyada “Benim banyomda bu koskoca küvetin işi ne?” diyebilen çok az.. Müteahhidin gözboyamasına zaten eli mahkûm! Öte yandan ya miniklerin can güvenliği?.. Küvet, klozet içindeki su ve kova içerisinde biriktirilen sular, haşlayabilecek ısıdaki kaynar sular, sert ve kaygan zemin, zehirlenmeye sebep olabilecek, ilgi çekici renk ve şekillerdeki makyaj malzemeleri, tıraş bıçakları, saç kurutma ve tıraş makinesi gibi elektrikli aletler ile tuvalet klozetleri ve kapakları, boğulma, haşlanma ve sıkışma başta olmak üzere çocuklar için çeşitli tehlike kaynaklarıdır. Yapılacak uygun tasarım ve düzenlemeler ile tehlikeleri en aza indirmek mümkün olabilecektir. Amerika'da her yıl 150-200 çocuk banyodaki birikmiş sulardan dolayı boğularak hayatlarını kaybetmektedir.

● Boğulma

● Sıcak su yanma ve haşlanmaları

● Düşmeler ve kaymalar

● Çocuğun tuvalette kilitli kalması

● Çocuğun banyo penceresinden dışarıya tırmanması

● Zehirlenme

● Kırık cam veya keskin objelerden dolayı yaralanma

Minikleri mutfakta bekleyen en büyük tehlike ocak! Ve ocağın üstündekiler!.. Tabii kaygan zemin, kolayca açılabilecek içi çatal bıçak benzeri şeylerle dolu çekmeceler, kırılabilecek şişeler kavanozlar.. Elektrik aksamı, bütün evde olduğu gibi burada da sinsi bir şekilde meraklı bir miniği bekliyor olabilir. Mutfakta neler mi olabilir diyorsunuz. Bakın bunlar olabilir:

● Yanıklar ve haşlanmalar

● Yangın

● Zehirlenmeler

● Düşmeler ve kaymalar

● Yaralanma, incinme ve kesikler

● Elektrik çarpması

● Boğulmalar

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ekim 2018 Cumartesi 18:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Mart 2019