THY- Euroleague

Kurtulmuş ve Kılıçdaroğlu Hacı Bektaş’taydı…

17 Ekim 2017 Salı

Gönül adamı, alim, mutasavvıf Hacı Bektaşi Veli dün olduğu gibi bugün de bize umut verdi. Toplum olarak parçalandığımız, birlik duygumuzu yitirdiğimiz, galiba olmayacak dediğimiz anlarda bu zatların ruhaniyetleri bize teselli verir. Yaşadığı dönemde barış, kardeşlik, sevgi eken Hacı Bektaşi Veli birliğimizin sembollerindendir. Nitekim geçtiğimiz hafta sonu yapılan anma törenlerinde iktidar ve muhalefeti yine birleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hacı Bektaşi Veliyi anma törenlerinde birer konuşma yaptılar. Bakan Kurtulmuş’un törendeki konuşmasında verdiği birleştirici mesajlara CHP Genel Başkanı teşekkür etti. Bu adım önemli. Ayrışma, kutuplaşma ve kavganın olduğu bir dönemde küçük de olsa bu adımlar değerlidir.

Bakan Kurtulmuş programda şunları söyledi: “Burada canlar hepimize büyük görev düşüyor. İrfan medeniyetini yeniden diriltmek durumundayız. Temelinde barış olan anlayışı yeniden inşa etmek durumundayız. Eğer insanları dinde kardeş olarak bilirseniz bu Sünni’dir, bu Alevidir diye ayıramazsınız .Böyle görürseniz dünyada barışı, kardeşliği ortaya koyarsanız. İşte bu Anadolu toprakları Hoca Ahmet Yesevi’den Hacı Bektaşi Veli’ye kadar her yeri esenlik haline getirmiştir...”  

Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü. “Din ve mezhepleri farklı olsa da aynı mahalleyi paylaşan toplumun milletiyiz. Zulüm kolay, adalet zordur. Haksızlık kolay, hakkı yememek zordur. Bizim yolumuz, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıdır. Bu vesileyle aranızda olmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Cenab-ı Allah bizleri inşallah Hz. Ali, Hz. Hüseyin ile cennette inşallah buluştursun” diyerek güzel bir konuşma yaptı.

CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı anlamlı konuşma nedeniyle Bakan Kurtulmuşa teşekkür ederek . “Sayın Bakan Kurtulmuş hepimizin özlediği konuşma yaptı. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bizim birliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var. Kavgaya değil, huzura ihtiyacımız var” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hacı Bektaş ocağında yetişen erenler, dünyanın dört bir yanına yayılmakla kalmamış, dünyanın her tarafına gitmiştir. Balkanlar’da da Müslümanlığın yayılmasına vesile olmuştur. Hacı Bektaş Veli, Osmanlı’da Yeniçeri ocağının piri sayılmıştır. Hacı Bektaş Veli helal kazanç konusunda fikirlerde bulunurken, tembelliğe, haksız kazanca karşı da tepkisini koymuştur. Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Ahi Evran çağdaş Türkiye’nin uygarlık birikimine katkı koymuş ve anmayı hak etmiştir” dedi.

Sınırımızda bir savaş yaşanıyor. Irak ve Suriye kaos içerisinde. Bizim her zamankinden daha çok birlik ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Milyonlarca Suriyeli, Iraklı ülkemize sığındı. Bu ülke bir huzur adası. Bu huzuru kaçırmak isteyen, iç savaş çıkarmak isteyenler var. Bu ülkede Alevi- Sünni çatışması, Türk- Kürt çatışması çıkarmak isteyenler var. Biz uyanık olmalıyız. Barış, sevgi ve birlik içinde yaşamayı temin edecek adımlar atmalıyız. Bu bağlamda hem Kurtulmuş’a hem Kılıçdaroğlu’na teşekkür etmeliyiz. Topluma umut verdiler.

 

YORUM YAZ