Evet, 6284 sayılı yasa yuva yıkıyor

11 Kasım 2017 Cumartesi

Gazetemiz Yeni Akit önceki gün “6284 YUVA YIKIYOR” manşetiyle ve devamında “2012’de uygulamaya konulan 6284 sayılı kanun, yaraya merhem olmak bir yana, aile içi parçalanmaların kaynağı haline geldi” ifadeleriyle çıktı. 

Haberde gazetemize konuşan ünlü avukat Ali Cahit Polat, “6284 sayılı kanun kapsamında, en ufak şikâyette dahi delil aranmaksızın erkek aleyhinde karar veriliyor. Şikâyetçi olan kadının mahkemeye gitmesine bile gerek yok. Polisi araması, ‘bana sesini yükseltti’ demesi bile yeterli sebep sayılıyor. Bu durum aile disiplinini ve babanın aile içerisindeki itibarını büyük oranda zedeliyor” şeklinde faciayı izah etmiş.

Adeta bu ciddi hatanın çığlığı gibi okuyucu yorumlarında da patlama olmuş, yorumcuların hemen hepsi yasanın yanlışlığını ve maruz kaldıkları acı olayları anlatmışlar.

Evden uzaklaştırma kararına yönelik 6284 sayılı yasa, kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için çıkarılmıştı. Sözünü ettiğimiz gibi artık aileyi parçalayan uygulamalarla zararlı hale dönüşmüştür.

Üstelik bu kanunla sadece eşler kocalarını değil, sözgelimi kızlar babalarını da kendi evlerinden uzaklaştırabilmektedirler. Bir babanın anlattıklarını dinleyelim:

Kızım 23 yaşında ve maalesef benim yaşantıma, dünya görüşüme uymayan tarzda yaşıyor. Bir gün yine eve geç saatte alkollü olarak geldi. Elinde sigara ile oturma odasında karşımda bacak bacak üstüne atmış hoşlanmayacağım tarzda konuşuyordu. Kızıma bu yaptıklarının beni rencide ettiğini, kendi odasına gitmesini söyledim. Yine çirkin üslupla konuşmaya devam etmesi üzerine kolundan tutarak odasına doğru savuşturdum. Kesinlikle vurmuş, darp etmiş değilim. Kızım hemen karakola gidip kendisine şiddet uyguladığımı söylemiş, karakoldan mahkemeye bildirmişler. Ertesi gün mahkemece evden 6 ay uzaklaştırma kararının alındığı tarafıma bildirildi. Şimdi eve giremiyorum.”

Bu dertli babaya, “hâkime hadisenin iç yüzünü anlatmadınız mı?” diye soracak oldum. Meğer daha sonra mahkemeye gitmiş, hanım hâkimle görüşmüş. Ancak hâkime hanım, “Ben de üzgünüm. Yapacak bir şeyim yok, yasa böyle. Hoşuma gitmiyor ama yasayı uygulamak zorundayım” şeklinde cevap vermiş. İtiraz etmiş ancak reddedilmiş.

Baba kendi evine girebilmek için 6 ayın dolmasını bekliyor ve günlerini kalacak yer arama sıkıntısı ile geçiriyor. 

Kısacası bu yasa sadece kadınların kocalarını değil kızların babalarını kendi evlerinden uzaklaştırdıkları uygulamaları sağlayan bir yasadır. Ayrıca aynı yasaya dayanarak kişiler birbirleri hakkında tedbir ve uzaklaştırma kararları almaktadırlar. Kadın; çalıştığı iş arkadaşı veya işvereni, hatta komşuları hakkında tedbir kararları alabilmektedir. Aileyi ve toplumsal barışı tahrip aşamasına ulaşmış bu yasa yürürlükten kaldırılmalı veya ceza hukuku temel ilkelerine uyumlu hale getirilmelidir. 

Uzaklaştırma kararları Aile Mahkemesinde, Başsavcılıklarda ve Bakanlığın Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezlerinde kayıt altına alınıp kişinin siciline işlendiği düşünülürse hayatının her aşamasında karşısına çıkacak, itibar ve mesleğini olumsuz etkileyecek sonuçlar doğuracaktır. Karısına, kızına şiddet(!) uygulamış bir kişi olarak görülecektir.

Ceza genel hükümlerinin temel kuralı suçta ve cezada kanunilik ilkesidir. Psikolojik ve ekonomik şiddet ceza hukukunda suç olarak tanımlanmamıştır. 6284 sayılı yasa özel bir yasa olması itibariyle ceza hukukunun temel ilke ve hükümlerine aykırılık taşımaması gerekmektedir. Bu yasa, suç ve ceza düzenlemesi getirmiş bulunduğundan suçun tanımı ve unsurları belirli olmalıdır. 

Peki, bu yasa Batı ülkelerinde yok mu? Av. Ali Cahit Polat’ın haberde belirttiği gibi kısa süreli olmakla beraber hukuki tedbirler ile birlikte sosyal ve psikolojik destek verilmek suretiyle taraflar arasında uzlaşma ve şiddetin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Bu aslında yeterlidir. Şiddet riski olan erkeğe şok olur ve hatalarını psikolojik destek ile gözden geçirir. Ama 6284 sayılı yasada olduğu gibi delil ve belge aranmaksızın 1 aydan 6 aya denildi mi yuvalar yıkılmakta, aileler dağılmakta ve şiddet, aksine artmaktadır.

Hukukun bu denli özel hayata, aile içine girmesi doğru olmamıştır. Yetkililere bir daha sesleniyoruz: Lütfen bu yasanın aileyi parçalamasına son verin ve bu konuya el atın.

RUHA ŞİFA 33 REÇETE

Daha önce 10 yıl ara verdikten sonra Ruha Şifa 33 Reçete adlı yeni kitabımızın Timaş Yayınları’ndan çıktığını belirtmiştik. Ancak bazı okurlarımız aradılar ve nasıl edinebileceklerini sordular. Timaş Yayınevi’nden (Telefonu: 0 212 511 24 24) veya www.kitapyurdu.com adresinden istenebilir. 

 

 • Dr Hüseyin LaletaşDr Hüseyin Laletaş4 gün önce
  6284 sayılı kanun ne örfümüze ne de dinimize uymuyor. Araştırılırsa bu kanunun oluşturulması sürecinde toplumsal ahlaki ve dini değerlerimizi yok etme sürecinde ;ailenin yıkılmasının hedeflendiği, büyüklere anne babaya saygının yok edilerek sosyal dayanışma harcımız birleştirici barıştırıcı kurumumuz olan aile kurumunun içine yerleştirilmiş olan menşei yabancı devletler olan bir kanun olduğu görülür. Ayrıldıktan sonrapişman olup barışmak istediğim için her zerresi alınterimle alınmış eve uzaklaştırma cezası aldım. Görüşmek talebim ve çocuklarıma barışmak istediğimi söylediğim için 3 gün zorlama hapsi ile cezalandırıldım..Hapis yattım... Bir erkek ile kadının yaratılışları gereği duygusalpsikolojikanatomik ve fizyolojik farkları mevcut. Bu tıbbi ve dini gerçekleribilen yetkin kişilerin hazırlayacağı bir Aile kanununa acilen ihtiyacımız var.Bizi içimizden çökertip toplumsal ahlâkımızı bozarak ülkemizi teslim almak isteyen zalim güçlere fırsat vermeyelim... Dr Hüseyin Laletaş.
 • Şiddete hayır // giresunŞiddete hayır // giresun5 gün önce
  Somut delil bulunmadan, isnat yoluyla karar ;hukuka ve anayasanın eşitlik ilkesineaykırılık teşkil ederken,ayrımcılık suçu da oluşur ki üstelik kanunlar hukuka aykırı olamaz.Bu kadar tezatın üst üste bindiği bir yasal düzenleme bulunduğunu şimdi makalenizden öğrendim!İlginç...!Toplumun en temel değerine dinamit koyulmuş gibi bir durum bu...Eğer doğru anladıysam ;Kadın adamı boynuzlar,üstüne evde hayvan muamelesi yapar,aşağılar, azarlar.Adam "gık"derse gidip şikayet eder ve kanun gücüyle adamı evden kapıya attırabilir.Üstüne,şiddet gördüğü gerekçesiyle boşanma davası açabilir ve bu durumda tek celsede boşanıp birde kendisine " nafaka " bağlatabilir.Bende neden bu kadar kadın cinayeti işleniyor diyordum. Bir yaşıma daha girdim sayenizde..!
 • nılgunnılgun6 gün önce
  bencede bu yasayı kotuye kullananlar var .oglumu sevdıgı kız ıle evlendırdımgelın anasının evınden gelmıyor .2 bayram gectı 5 aylık evlılık lerı suresınce oğlumu evı de fınassmanolarak goruyor anne aıle konutundan cıkmıyor ayrı sehırlerde olmasına ragmen mustehcen sosyal medya paylaşımları varaıle bırlıgı saglamak ıcın hıc caba harcama evın kılıtını degıstır esını uzaklaştır evde sefasını suruyor esyaların borcları devam edıyor bırde tedbır nafakası acmıslar onceden planlanmıs olaylar boyle evlılıkmı olur daha evlı oldugunun bılıncınde bıle degıl ne yapmak gerek bu yasnın degısmesı gerekerkek uzaklaşmıs cınsel rsımler atarak tahrık etmekte of adet gelenek. ....
 • G.karacaG.karaca8 gün önce
  Bol bol dizilerde mahkemeler , aile düzeni bozukmuş filmler izliyoruz insanlara , empoze ediliyor yasa ile de uygulatılıyor .... eşler birbirlerine dizilerde ki kurulan mahkeme senaryolarını anlatıyorlar ... bir bakmışlar düzen aile düZeni bozulmuş ...Keşke diyorlar ama iş işten geçmiş ...Bu yasada bunu destekliyor , bence tamamen iptal edilmeli ... Düzelebilecek aile problemlerini çıkmaza sürüklüyor ... Ben bu yasanın madurlarındanımm ...