Evlilikte ‘savcılar göreve’, gecelik ilişkide ‘beden benim, sana ne?’

05 Şubat 2018 Pazartesi

İstanbul’da bir hastanede.. 18 yaşından küçük kızların doğum yaptıkları bilgisi yayılınca.. Kızılca kıyamet koptu..

İstanbul Valiliği topa tutuldu.

Hastanenin yetkilileri linç edildi..

Savcılık bile, yargısız infazdan nasibini aldı..

Tabii ki nikâh dışı, rıza dışı, gayriahlaki birliktelikler var ise, tasvip etmemiz mümkün değil..

Ama tarafların rızası ile.. 

Herhangi bir hile veya aldatma olmaksızın.. 

Hem eşlerin, hem ailelerinin onayı ile kurulmuş, 15 yaşından büyüklerin evliliklerinin, sırf “resmi nikah kıyılamadığı” için suçmuş gibi gösterilmesi, hastaneye doğum için gelenlerin savcılığa bildirilmemesinin de ayrıca “kamu görevlisinin öğrendiği suçu bildirmeme” suçu olarak nitelendirilmesi, bence küçüklerin korunması amacına matuf bir kampanya değil.

Esas amaç, “evliliğe karşı oluşturulmak istenen direnç”tir..

İtiraz mı ediyorsunuz..

“İtiraz” ne kelime.. “İsyan” mı ediyorsunuz?

Durun, isyan etmeyin, haksız mıyım, anlamak için önce kanunu okuyalım:

Maddenin başlığı, “Reşit olmayanla cinsel ilişki” şeklinde.. 

Madde metni de şöyle: “Madde 104- (1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Demek ki ne imiş?

15 yaşını doldurmuş, 18 yaşını doldurmamış kişilerin cinsel birliktelikleri normalde serbest imiş.. Şikayet edilirse, suç imiş..

Yani şikayet yok ise, kimseye ceza yok imiş!

Bana soracak olursanız..

Şikayet şartını kaldırsınlar..

Nikâh kıyanlara da, kıymayanlara da aynı cezayı verseler.. Bu şekildeki bir uygulamayı, kendi içinde tutarlı görürüm..

Ama..

Sosyetedeki erkek ve kızların, lise çağına inmiş bir gecelik cinsel birlikteliklerinin, şu veya bu sebeple “şikayet” de olmadığı bahanesinin arkasına saklanılarak takipsiz kaldığı bir ülkede.. 

Dini nikâhlarını kıyarak aile kurmuş 15 yaşından büyüklerin, doğum için hastaneye geldikleri sırada taciz edilmeleri.. 

Onların eşlerinin de suçlu imiş gibi, şikayet dahi olmadan savcılıklara gitme zorunda bırakılmaları, açık bir “aile” düşmanlığıdır.. 

“Aile kurumu” karşıtlığıdır..

“Ali bey, haksızlık yapıyorsunuz.. Önyargılısınız. Aile düşmanlığı sözkonusu değil” diyenlere..

“Buyrun, aile kurumu düşmanlığı mı, değil mi, siz karar verin.. Somut bir test” diyorum..

Ve açıyorum Posta gazetesinin cinsel hayatla ilgili sayfasını..

Açıyorum Hürriyet’in Güniz abla sayfasını..

Açıyorum, benzeri gazetelerin, benzer sayfalarını..

Dikkat buyrun internet sitelerinin hiç lafını etmeye bile gerek yok.. Oradaki facia çok çok daha rezil boyutlarda..

Ama Türkiye genelinde yayınlanan gazetelerin sayfalarındaki anlatımlardan örnek veriyorum: “17 yaşındayım. ... birlikteliğim oldu.. ...” diye başlayıp giden hemen her günkü itiraflara bakın.. “16 yaşındayım.. Arkadaşımla ...”

Bir hastanedeki 18’in altındaki yaşta doğum yapan çocukları haber yapan Hürriyet muhabiri Dinçer Gökçe, acaba kendi gazetesini okumaz mı? 

Güniz ablasını hiç okumaz mı? 

Güniz ablasındaki, 18 yaşından küçüklerin anlattıkları cinsel birliktelikleri görmez mi?

Niye haber yapmıyor Dinçer Gökçe, “Şok.. şok.. şok.. Güniz ablanın köşesinde suç itirafları.. Son bir yıl içinde, 18 yaşından küçük 100 çocuğun itirafları Güniz ablanın köşesinden yayınlandı. Güniz abla ifadeye bile çağrılmadı. Mektupların kendisine hangi adresten geldiği, hangi mailden geldiği sorulmadı” diye niye sormuyor?

Dertleri evlilik kurumu düşmanlığı değil ise..

Güniz ablayı savcılığa çağırmayanlar için tek kelime etmezlerken, doğum yaptığına göre, çok büyük ihtimalle evlilik ilişkisi kurmuş 15-18 yaş arasındaki kişileri, ortada şikayet olmadığı halde, suç mağduru gibi niye göstermeye çalışıyorlar?

Hastaneye doğum için gelen bayanları ve eşlerini savcılığa gönderenler ve böylece belki de hamile insanları merdiven altı dediğimiz ilkel şartlarda doğum yapmaya mecbur bırakanlar.

Hürriyet’teki, Posta’daki, Sözcü’deki bu anlatımların faillerini bulup, niye savcılığın ifade almasını sağlamıyorlar?

Savcılığı göreve çağırmak için, kriter 15-18 yaş arasındaki kızların evli olmaları mı? 

Evli olmadan ilişkiye giren, aynı yaş grubundaki kızlar için niye savcılık göreve çağrılmıyor?

Suçun oluşması için, cinsel yakınlaşma yeterli..

Doğum olması gerekmiyor..

Niye illa doğumlara odaklanılıyor?

Niye kendilerini dini nikâhlı olarak tanıtan eşlerin üzerine gidiliyor?

Evlenmeden.. 

Doğum yapmadan..

Birliktelik yaşayanlar, niye görmezden geliniyor?

Burdan anlaşılıyor ki, hastanede doğum yapanları savcılığa götürme baskısı kuranların dertleri, aslında 18 yaşından küçüklerin cinsel istismarı değil. 

Onların dertleri; evlilik içinde bu birlikteliğin olması.

Karşı çıktıkları, 18 yaşından küçüklerin cinsel birlikteliği değil. Hatta onlar, 18 yaşından küçüklerin cinsel birlikteliklerinin serbest olmasını da istiyorlar..  İstedikleri için de, kanunda 15 yaştan büyüklerin cinsel birlikteliği, şikayet halinde suç olarak düzenlendi.. 

Ama bu hokkabazların yasak olmasını istedikleri, 18 yaşından küçüklerin, evlilik kurumu içindeki cinsel birliktelikleri..

Bilmem, yaptığımız test, muhataplarımızın kötü niyetini deşifre etti mi? 

 

YORUM YAZ

 • abdullahabdullah11 gün önce
  siyasal güç diyanete bu kadar destek olmuşken,rüzgar arkadan esiyorken diyanetin ,seküler ve ateist kesimin goygoyculuğundan dolayı islami söylem-emarelere (okullara isim verilmesi vs.) karşı tutumunu anlamak mümkün değil... haklı ama korkaksanız; acizsinizdir.28 şubat süreci olsa bir nebze anlaşılabilir ama bu siyasal havada islamın emirlerini -birilerinin hoşuna gitmeyecekse bile- ifade eden kardeşlerimize yapılanları anlamak mümkün değil. sanki küçük marjinal bir goygoycu gurup,diyanet ve milli eğitimi esir almış gibi yönlendiriyor.
 • Seher yakarSeher yakar11 gün önce
  Allah herkesi ıslah etsin kimin doğru söylediği kimin yanlış söylediğini o görüyor ve biliyor neyin günah neyin günah olmadığını bilir
 • Mehmet ali gultekinMehmet ali gultekin12 gün önce
  Evet biz niye hiç bu şekilde bakmadık ki bu meseleye. Gerçekten 16 yaşında hakim kararıyla, 17 yaşında veli rızasıyla evlenebiliyorlar ama cinsel ilişkiye girmek tck ya göre suç. Ne saçma. Sırf 18 yaşından küçük olma tek başına suçun oluşumu içi n yeterli değil.
 • UğurUğur12 gün önce
  Yazarın ne demek istediğini anlamayan bazıları yazara saldırmayı tercih ediyorlar. Eleştiriyi bile beceremiyorlar. Yazar niyetin bozuk olduğunu ve çifte standardı ele almış ve bence gayet haklı.
 • AbdullahAbdullah12 gün önce
  Trabzon rumuzlu arkadaş,Karadeniz zekasına sahip olmadığını yaptığın yorumla göstermişsin.Okuduğunu kesinlikle anlamamışsın.
 • ibrahim aksoyibrahim aksoy12 gün önce
  İbrahim Aksoy - izmirAğzınıza sağlık, iki yüzlülerin, kirliyüzünü ortaya çıkarmaya devam edin.
 • Mustafa EroğluMustafa Eroğlu12 gün önce
  Çok önemli bir konuya parmak basılmış. Yüreğinize sağlık
 • ahmet kemalahmet kemal12 gün önce
  fuhşu yönetenler kadınlar değil erkeklerdir.. fuhuş yapan kadınların patronları çoğunlukla erkektir.. ayrıca erkekler geneleve ya da fuhuş yapan kadınlara gitmezlerse kadın kiminle fuhuş yapacak. erkekler nefislerine hakim olurlarsa fuhuş ve gayri meşru ilişkiler otomatik olarak biter.hiç erkek allahın emirlerini çiğneyip sonra suçu kadınlara atmasınlar...
 • alkanalkan12 gün önce
  ali bey şikayetçi oldugunuz bu kanunları kimler yaptı.bir hukukçu olarak bu kanunların değiştirilmemesinin sebebi ne olaki.bu hokkabazlar evlilik dışı birliktelikleri istiyorsa bukonudazinayı suç olmaktan çıkaranların hiçmi suçuyok.yoksa siyasal olarak d estek verdiklerinize yaptıkları yanlışları eleştiri yapmanıza ne engel olaki.suç işleyen kızım fatımada olsa cezasını veririm diyen peygamber efendimize ne zaman layık bir ümmet olacagız.
 • recep hakseverrecep haksever12 gün önce
  Süper bir yazı olmuş.Eklemek gerekir ki genç kadınları rahat fuhuş yapsın diye hapise atmıyorlar. sadece erkekleri atıyorlar. Eğer kadınları da hapise atarlar ise bu tip ilişkiler olmaz. Çünkü genç kadınlar hapisten daha çok çekinir ve sanıldığı gibi seksi yöneten erkek değil kadındır. Kadın erkeği uzaktan bile etkiler ancak erkek etkileyemez. Ayrıca erkek tahrik olunca aklı başından gider kadın kendine daha hakimdir bu konu da. O nedenle kadını hapise atmıyorlar ki ilişkiden çekinmesin.Sözde aileyi koruma özde aileyi yıkım kanunu 6284 çıktığından beri 52000 uzaklaştırma olduğunu feminist dernekler yazıyor. 52000 can kurtuldu diyorlar çoğu yalan ortada darp şahit hiç bir şey yok boşanmanın alt yapısı için atılmış iftiralar. 52000 tane den kaç tanesi iftira diye aile bakanına soruyorsun cevap yok.. çünkü böyle bir araştırma yapmıyorlar çünkü amaç aileyi kurtarmak değil yıkmak.52000 ailenin biri bile çok güzel oldu 6284 yasası sayesinde ailemi kurtuldu demiyor. Aksine 6284 uzaklaştırma kararı sonra aileler parçalanıyor. Bir de bu kanunu haber alıp evlenmeyenler var.
Daha fazla yorum göster