Türkiye'de namaz kılma oranı yüzde kaçtır?

Yüzde 99'u müslüman olan güzel ülkemizde sürekli ve düzenli olarak namaz kılanların oranı en iyimser olan anket sonuçlarına göre malisef yüzde 30’u geçmiyor.

28 Ocak 2016 Perşembe 13:32
Türkiye'de namaz kılma oranı yüzde kaçtır?

Namaz kılanların oranının illere ve bölgelere göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Sürekli ve düzenli olarak namaz kılanların oranı en iyimser olan anket sonuçlarına göre yüzde 30’u geçmiyor. Bölgelerimize göre, illerimize göre farklılık arz etse de genel manzara maalesef bu. 

Türkiye’nin yüzde 70’inin namaz kılmadığı, “Yüzde 30 namaz kılanların da  yüzde 70’i sabah namazına kalkamıyor..

Yüzde 30 namaz kılan mü'minler acaba Rabbimizin istediği standartlarda huşu ile, tadili erkan ile namaz kılabiliyor mu? Yoksa ‘İki takla bir bakla ya Rabbi gerisini sen sakla’ dercesine aradan çıkarılan bir hesap savma azifesi mi görüyor?

Rabbimizin istediği standartlarda fuhşiyattan ve münkerattan alıkoyacak bir namazımız var mı? Asr-ı saadette Müslüman olduğunu söyleyip de namaz kılmayan bir tane örnek hatırlıyor muyuz? Münafıklar bile namaz kılıyordu. Ama garip bir durum ki, bugün dindar olduğunu söyleyip, İslamcı olduğunu söyleyip hatta bu konuda eğitim veren müesseselerde okuyup, görev yapıp da namazını kılmayan kardeşlerimiz var malisef.

Kaynak:İslam ve İhsan

Haber Tarihi: 28 Ocak 2016 Perşembe 13:32

YORUM YAZ

  • Vahdettin GünsoyVahdettin Günsoy1 yıl önce
    hayırlı olsun
  • AliAli2 yıl önce
    Bilmiyorum belki de bu disiplini cocukluktan oturtmak gerekiyor. Dini bilgim kuvvetli olmasina ragmen ben sahsen bir duzenlilik sagliyamiyorum. 1 vakti kilarsam otekini ihmal ediyorum. Iman eksikligi mi iman zayıflığı mi...
  • Kafir gibiMüslümanız Kafir gibiMüslümanız 2 yıl önce
    Asıl mesele namazsızlık. Fatih yaşasaydı bizimle değil istanbul fethine çıkmayı belki de bizi kâfir ilân edip harb ederdi. Aleyküm selam ve duâ ile :(

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü