Cübbeli Ahmet Hoca'dan Diyanet çağrı

Cübbeli Ahmet Hoca Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrıda yaparak Kutlu Doğum Haftası'nın Mevlid Kandili'ne denk getirilmesi gerektiğini söyledi.

23 Aralık 2015 Çarşamba 10:22
Cübbeli Ahmet Hoca'dan Diyanet çağrı

Mevlit Kandili özel programına katılan, "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Diyanet İşleri Başkanlığı'na çağrıda bulunarak, Nisan ayında kutlanan “Kutlu Doğum Haftası" uygulamasının yanlış olduğunu, Mevlit Kandili'ne denk getirilmesi gerektiğini savundu.
 
Ahmet Yesevi Derneği tarafından Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda bu akşam düzenlenen Mevlit Kandili Özel Programı'nda, "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü binlerce kişiye seslendi.

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda konuşan Ahmet Mahmut Ünlü, Diyanet İşleri Başkanlığı'na çağrıda bulunarak, şunları söyledi:

KİMSE NİSAN İŞİNDEN RAZI DEĞİLDİR

“Diyanet çok büyük yanlış içindedir. Diyanet'in en büyük yanlışı, Mevlit kutlamalarını Nisan'a sabitlemesidir. Bu çok büyük, çok büyük tehlike arz ediyor. Mevlit, Rabi-ül Evvel ayına tekabül ediyor. Bir hafta kutlayacaksan, bu hafta kutla. Bir ay kutlayacaksan, bu ay kutla. Bunu Nisan'a sabitlemek, Ramazan'ı Ocak'a, Şubat'a sabitlemek gibidir. Takvimler değiştirilemez. Dinimizdeki merasimler asla Miladi'ye göre hesaplanamaz. Kainatın efendisi bu ayda dünyaya teşrif etmiş. Şu anda Diyanet'in bir programı var mı? Bu hafta var mı? Üç gün sonra var mı? Yok. Mehmet Görmez Efendi, bu işlere daha meraklı bir adam olarak görülüyor. Kimse bu Nisan işinden razı değildir. Hepimiz rahatsızız. Rabi-ül Evvel'e sabitleyin, bir ay kutlayalım. Yani Cuma tatil değil diye Cuma namazını Cumartesi'ye alalım da, daha mı rahat olsun? Ne sahabeden, ne tabiinden bin 400 senedir Efendimiz'in mevlidini Nisan ayında kutlayan olmamıştır. Bu sapık fırkalarda bile duyulmamıştır. Bunu Mısır'ın reformistleri bile düşünememiştir. Bu nereden geldi bizi buldu, anlamadım ya... Bu aralar Ankara bizi daha çok duyuyor. Duysun. Ankara'nın kimi duyacak bizi? Diyanet duysun işte. Ben dinden bahsediyorum, siyasetten bahsetmiyorum. Devlet ne yapsın, hükümet ne yapsın? Bunu Diyanet belirliyor, proje diye önlerine getiriyor. Onlar da doğru zannediyor. Bu çok yanlış bir şeydir. İslam'ı bozmaktır."

Haber Tarihi: 23 Aralık 2015 Çarşamba 10:22

YORUM YAZ

 • erdierdi2 yıl önce
  Kutlamasak ne olur? İmam Hatip mezunuyum yıllarca doğum günü kutlamak günah deyip hiç kutlamadık Peygamberimizin doğum günü neden kutlanıyor?O'nun yolundan gidelim ama yeni içi boş hurafelerle uğraşmayalaım
 • altanaltan2 yıl önce
  Hocam, Rasulullah'ı he zaman sevip sayabiliriz. İlla Mevlit Kandili'ne denk gelmemeli. Yayılmalı.Hatta 1-7 Haziran Kuran haftası olabilir Kadir Gecesi Ramazan'da olmasına rağmen. Böylece daha farklı günlerde manevi değerlerimizle bağlarımızın kuvvetlenmesine vesile olur.
 • onuronur2 yıl önce
  Hocamız çok haklıdır,bu işin bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.
 • Ali altinAli altin2 yıl önce
  Hocam cok dogru soyluyosun. Basbakanin diyanete bi el atmasi lazim diyorum.
 • memet kılıçmemet kılıç2 yıl önce
  Haksız mı? Katılıyorum, aynı fikirdeyim.
 • MEHMET EMIN OZLERMEHMET EMIN OZLER2 yıl önce
  CUMAMIZ PAZAR OLDU NE OLDUYSA AZAR AZAR OLDU.MEVLANAYI DANS ETDIRIYORLAR SEMA AYINI DIYORLAR KILISEDE DUAA YAPDI DIYORLAR BUNLARI ALISDIRA ALISDIRA BITADI YERLESDIRIYORLAR YAZACAKLARIM COK
 • mehmetmehmet2 yıl önce
  Hoca ne iş yapar kaç para himmet toplar mevkisini kim kurgulamıştır bilmem ama bildiğim bir şey varsa o da zamanın o an yaşandığı ve bittiğidir.Geri dönüş aynı noktadan geçiş mümkün değildir.Sadece Allah vardır başka bir şey yoktur...Buna göre tartışmanın anlamı yoktur hem hoca hem diyanet yanlıştadır.
 • karahankarahan2 yıl önce
  Hoca mevlid kandilini öyle bir savunmuş ki görende sahabeler bile mevlid kandilini kutladı sanacak böyle bir bidatın böyle bir hoca tarafından dinin gereği gibi savunulması gerçekten çok ilginç...
 • arif Çelikoğluarif Çelikoğlu2 yıl önce
  Allah razı olsun hocam senden
 • MACITMACIT2 yıl önce
  ALLAH RAZI OLSUN

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü