• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI

İslam Kahramanı Adnan Menderes

13 Ağustos 2021


Vehbi Kara İletişim: [email protected]

Türk siyasi tarihinin en önemli şahıslarından biri olan Ali Adnan Ertekin Menderes, İslam’a hizmet etmiş en önemi kişilerden bir tanesidir. Çünkü İslam dinine ait bütün kural ve sembolleri yıkmaya çalışan tek partili CHP yönetimine karşı en önemli direnişi başlatmış ve başarı ile sonlandırmıştır.

14 Mayıs 1950 tarihinde daha iktidara geldiği ilk günde şarkı sözlerine benzeyen “tangır-tungur” ifadesini “Allahu ekber- Allahu ekber” şeklindeki aslına çevirmiş gerçek bir kahramandır.

Ezan-ı Muhammed’in (asm) orijinal şekliyle yeniden okunmaya başlanması; Türkiye üzerindeki kara bulutların açılmaya başladığı en önemli tarihlerden bir tanesidir.

1950 Yılı, çok partili hayatın başlaması ve gerçek demokrasinin yürürlüğe girdiği bir kırılma noktasıdır. Bundan sonra ezilip aşağılanan Türkler; artık onurları ile başlarını dik tutmaya başlamış yeniden ataları gibi kahramanlık destanlarını yazmaya başlamıştır.

Menderes’in İslam kahramanı olduğunun en önemli delili ise mazlum olarak idam edilmesidir. Hâlbuki vefatından bir buçuk yıl önce 1959 yılında İngiltere’ye giderken uçağı düşmüş mucizevî bir şekilde hayatta kalmıştı. Demek ki Allah kendisine şahadet şerbetini içmeyi nasip etmiştir. Şehitlik ise Allah katında pek makbul bir yerdir.

Bu çok değerli devlet adamının hayatını öğrenmek her Müslüman için bir borçtur. O halde biz de makale sınırlarını ihlal etmemeye çalışarak öz bir şekilde kendisini tanıtmaya çalışalım:

Ali Adnan Menderes’in babası İbrahim Edhem, 1880 yılına dek hiçbir Müslüman öğrenciyi kabul etmeyen İstanbul Amerikan Kolejini bitirmişti. Daha sonra İstanbul’da Hukuk eğitimi almış bir avukattı.

Menderes’in büyükbabası İsmail Efendi ise Süleymaniye’den Mora’ya göçmüş biriydi. İsmail Efendi sonra Aydın’a taşınmıştır.

1899 İzmir doğumlu Adnan’ın annesi Tevfika, Hacı Ali Paşa’nın kızıydı. Yani Menderes’in anne tarafından dedesi Ali Paşa idi.

Osmanlı Devletine bağlılığı nedeniyle padişah II. Abdülhamid’in, Menderes’in anne tarafından dedesi olan Hacı Ali Paşa’ya Tire’de 70 bin, Aydın Çakırbeyli’de 30 bin dönüm tarla bağışladığı iddia edilmektedir.

Hacı Ali Paşa, Tire’de bir Rum arabacı tarafından öldürülünce, Aydın Çakırbeyli çiftliği de miras olarak Menderes’e kalmıştır.

Adnan Menderes’in annesi, babası, halası, kardeşi, babaannesi ince sayrılık adı verilen verem hastalığından ölmüşlerdi.

Yeni Cumhuriyetin Sağlık ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, Evliyazade’lerden Refik Beyin kızıyla evliydi. İttihad ile Terakki’nin beyni olan Doktor Nazım da, Beria ile evli olduğundan Menderes ile bacanaktılar.

CHP lideri, sonradan boşayacağı, Uşakizade’lerin kızı Latife Hanım ile 29 Ocak 1923’de evlenince; Adnan Menderes ile ilk Cumhurbaşkanı akraba olmuşlardı. Adnan Menderes’in halasının kocası Ahmed Hamdi Efendi, Uşakizade Hacı Ali Efendi’ninin kızının çocuğuydu.

Adnan Menderes, Milli Mücadeleye yedek subay olarak katılmış İstiklal Harbi Madalyası almıştı. Vesselam…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Menderes'in ailesi

Menderes'in hem anne hem de baba tarafından nesli Sabetaycılara çıkıyor. Demek ki ezanı aslına çevirdiği için kendilerine hıyanet etti diye düşünmüşler. İdam edilmesinin sebebi samimi Müslüman olmasıdır.
 • Yanıtla

chp’ li saadetliler

pek çok milligorüççü Menderes’i kapitalist amerikancı görür; ki bunlar deniz gezmiş’ in Fatih şubesidirler. O nedenle bu tip gorüççüler ömürleri boyu hep yerli ve milli chp’ li kalmayı yeğlemişlerdir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23