• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI
24 Ağustos 2019

Sağlıklı beslenmede yeni trendler

Gerçekten sağlıklı beslenme sağlıklı hayat sürebilmek için önemli bir şarttır. Çünkü son yıllarda besin maddeleri bozulmuş; rafineri (işlenmiş) gıdalar, GDO (genetiği ile oynanmış) besinler ve konserveler, suni şekerler, paket yiyecekler market raflarını ve maalesef sofralarımızı işgal etmiştir.

Biz biliyoruz ki beslenme ile hastalıklar arasında yakın bir ilgi vardır. Özellikle günümüzde yaygınlaşan ve ölüme, yaşam kalitesinin düşüklüğüne sebep olan kalp damar hastalıkları (kalp yetmezliği, koroner ve enfarktüs, hipertansiyon, felçler, damar tıkanması gibi rahatsızlıklar), obezite, artrit, kanser, eklem hastalıkları, diyabet, gut gibi rahatsızlıklar hep kötü beslenme ile ilgilidir. Yani beslenmemize özen gösterirsek bu hastalıklara yakalanma riskimiz oldukça düşecek, daha sağlıklı bir hayat sürmemiz mümkün olacaktır.

Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenme konusu giderek daha önem kazanmakta, yayınlanan kitaplar ve düzenlenen fuarlar da artmaktadır. İşte bu gittiğim gıda fuarları ve incelediğim yayınlardan yola çıkarak şunları söyleyebilirim: 

Un ve unlu gıdalardan uzaklaşma var. Özellikle beyaz unun zararlı, adeta bedenimiz için zehir olduğu kabul edilmiş durumda. Hatta tam unun bile sakıncaları anlaşılır olmuş. Ancak siyez ve karakılçık gibi geleneksel buğday ürünlerinden daha çok üretilmekte ve tavsiye edilmekte. 

Yine kan şekerini hızlıca yükselten şekerin zehir olduğu, hastalıkların kaynağı haline geldiği tam bir görüş birliği ile kabullenilerek sofralarımızdan çıkarılmış. Artık şeker ve şeker konularak üretilen yiyeceklere sağlıklı mutfaklarda yer yok.

Tabi früktoz ve glikoz şurupları da sağlığımızın düşmanı ilan edilmiş ve kesinlikle sağlıklı gıdalarda bulunmaması gerekiyor.

Sebze ve meyvelerin yine organik şekilde yetiştirilmesine önem veriliyor.

Ayrıca etin serbest dolaşan, doğal yemlenen mutlu hayvanlardan elde edilmesi de önemli görülüyor. Çiftliklerde eziyet içinde büyütülen mutsuz hayvanların etleri tavsiye edilmiyor. 

Sigaranın zararlı olduğu kabul edilmişti, şimdi de alkolün damlasının bile toksik etkide olduğu anlaşılmış durumda.

Durum gördüğümüz kadarıyla böyle. Sağlıklı olmak için bu trendlere dikkat etmeliyiz.

HALUK DURSUN HOCAMIZIN ARDINDAN

Kültür Bakan Yardımcımızı elim bir trafik kazasında kaybettik. Kendisi 45 yıllık dostumdu.

Hayatı boyunca hızlıydı, gayretliydi. Daha o zamanlar ülkemiz için bir şeyler yapma azmi ile dolup taşıyordu. Lisede okurken tarihçi olmayı hedeflediğini ve Osmanlı dönemi üzerine yoğunlaşmayı planlıyordu. Hayatını, hedeflerini belirlemişti ve hep aynı çizgide, aynı heyecan ve istekle yürümeye devam etti. Üniversiteye intisap ederek akademisyen oldu, öğrenci yetiştirdi. Osmanlı coğrafyası ve Orta Doğu onun ilgilendiği, uzmanlığı olduğu konulardı. Zaten Fransızca ve İngilizce biliyordu, bir süre Suriye’de (Şam) kalarak Arapça da öğrendi. Ayrıca Orta Doğu’yu tanımak için o bölgelere defalarca seyahat etti, insanlarla iç içe oldu. Onun mal mülk kazanayım gibi hiç derdi olmadı. Millet aşkına, davası uğruna ömrünü geçirdi. Ancak hedeflerini hayata geçirmek için akademisyenlik ona dar geliyordu. Bir süre Turing Kurumu başkanlığını yaptı. Daha sonra Ayasofya’nın ve Topkapı Sarayı’nın müdürlüğü görevlerinde bulundu. Çok dolaşıyordu, gezen bilir sözünü hayatına düstur edinmişti.

Rabbim rahmetiyle muamele buyursun.

NETFLİX SON MU?

Türkiye Gazetesindeki bir habere göre; daha önce bu sütunlarda eleştirdiğimiz Netflix ülkemizdeki yayınlarına son veriyormuş. Mutlulukla karşıladığımızı buraya kaydediyoruz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meleknur

MEKANI CENNET OLSUN. RABBİM KENDİSİNDEN RAZI OLSUN
 • Yanıtla

Gerçekler

Hocam Türkiye'de yaşamıyorsunuz galiba. Gıdaların doğal oldugundan ve duzeldiginden bahsetmişsiniz. Ama maalesef bu tesbit yanlış. Bu konuda Dunyanin en xgeri kalmis ulkesiyiz bir kere asla kontrol ve denetim yok disardan sakincsli olarak iade edilen gidalar bile ic piyasaya suruluyor. Eskiden köylüler tarım ilacı kullanmiyordu. Şimdi oda kalmadı. Ülkemizde doğal ve sağlıklı yolla üretilmiş. Yetiştirilmiş bir tek gıda gosteremezsiniz. Tarım ilaçları hormonlar daha da fazla kullanılıyor. Hâlâ sertifikalı tohum zorunlu. Yani gedeosuyla oynanmış bitki dikmek mecburi. Yoksa destek alamıyorsunuz. Un ve süt mamullerinin bila istisna tamamında bir dünya kimyasal ve domuz katkıları var. Tatlılar hâlâ sofraların baş köşesinde icindede mıdır şurubu glikoz yapay tatlandırıcılar dolu. tavuk ve büyük başlarda gezen hayvan yok. Besi hayvanları ve tavuklarda hormonlu yem ve hormon iğneleri kullanılıyor. Hayvan ve tavuk yemlerinin tamamında kemik ve et var. Malum et yiyen hayvanın eti ve yumurtası yenmez. Sigara uyuşturucu, ici kimyasal dolu hazır gıdalar hayatın olmazsa olmaz bir parçası olmuş. Buna paralel tedavisi olmayan ölümcül Hastalıklarda da %1000 artış var. Devletin bu konuda en ufak bir tedbiri ve çalışması da yok. Dediğiniz sagıklı beslenme olsaydı hastalıklarda artış değil azalma olur du. Hastaneler tıka basa dolu. İlaç fabrikaları ilaç yetiştiremiyor. Dünya nin en büyük ilaç fabrikaları ve hastaneleri bizde.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23