Aşı reddi nereden kaynaklanıyor?

27 Nisan 2019 Cumartesi

Aslında bu konuyu yazmayacaktım. Ancak dünkü Hürriyet Gazetesi’nin manşetini görünce yazmaya karar verdim. “Onları ikna etmeliyiz” başlığı ile verilen habere göre;  aşı reddi nedeniyle ölümcül çocuk hastalıkları yaygınlaşınca UNICEF harekete geçmiş. Çocukları aşılatmak için kampanya açılmış. 2017 yılında 1,5 milyon çocuk aşı olmadıkları için hayatlarını kaybetmiş.

Çocuklarına aşı yaptırmayan ebeveynlerin sayısı artıyormuş. 28 Mayıs 2018 tarihli haber sitelerinde yer alan yeni bir araştırma, Amerika’da aşıyı reddetme eğiliminin hızla yayıldığını gösteriyormuş. Yine 15.01. 2019 tarihli haberturk.com sitesindeki haberde ise aşı reddinin 6 yılda 130 kat arttığı vurgulanmış.

En başta kesinlikle aşıya karşı olmadığımı, aksine soranlara aşılanmayı tavsiye ettiğimi belirtmeliyim. Ancak son yıllarda çocuklarını aşılatmayan, aşılara karşı çıkan insanların sayısında artmalar olduğunu medyadan izliyoruz. 

Bazı art niyetli yayın organlarının geleneksel kesimleri ve bilhassa dindarları aşı reddi ile suçladıkları dikkatlerden kaçmıyor.

Bakıyorum internette açıktan aşı düşmanlığı yapanlara pek rastlanmıyor. Peki, bu aşı karşıtı düşünceler nereden kaynaklanıyor? İşte elimdeki bir kitap, bu aşı düşmanlığı fikrini açıkça savunuyor ve bu yanlış fikrin kitlelere yayılmasını halen de sağlamakta…

Sözünü ettiğimiz ‘Bir Daha Asla Hastalanmayın’ adlı kitabı Raymond Francis ve Kester Cotton yazmış. Türkçeye çevrilerek 2011 yılında Butik Yayıncılık tarafından yayınlanmış.

“Her sene binlerce kitap çıkıyor, sözünü ettiğiniz kitabın farkına kim varacak?” diye düşünenler çıkabilir. Ancak bu kitabı geçen yıl Hürriyet Gazetesi’nin okuyucularına 19 kupon karşılığı bedava vermek suretiyle binlerce kişiye yayılmasını ve okunmasını sağladığını gözlemliyoruz.

Gerçekten ‘Bir Daha Hastalanmayın’ sağlığımızı koruyucu oldukça etkili ve gerekli tavsiyelere yer verilmiş. Ancak kitabın 353. ile 358. sayfalar arası umulmadık bir şekilde aşı karşıtlığına ayrılmış. Üstelik öyle inandırıcı argümanlarla konu işlenmiş ki bu satırları okuyanların aşıya karşı olacakları aşikârdır.

Şimdi bu kitabın aşı ile ilgili bölümünden bazı alıntılar yaparak yazarların aşı hakkında ne düşündüklerini aktarmak istiyorum:

“*Hücreleriniz sağlıklıysa, sağlıklı olma olasılığınız daha yüksektir; aşılar sağlığınıza zarar verir. Hatta modern tıbbın kitlesel aşı uygulaması, sağlığa verdiği zararlar açısından X ışınları ve antibiyotiklere rakip olabilir. Hiçbir aşı üzerinde güvenilir bir çalışma yapılmamıştır ve bulgular, aşıların hem etkisiz hem de zararlı olduklarını göstermektedir. Buna rağmen bireyler, kendi rızaları dışında, hastalıkları, hatta ölümü göze almaya mecbur edilirler.

*2000 yılının Ekim ayında, Amerikan Doktor ve Cerrahları Birliği’nin (AAPS) yıllık toplantısında, devletin manda altına aldığı tüm aşılara son verme kararı alındı. Daha şaşırtıcı olan, bu kararın tek bir red oyu almadan kabul edilmiş olmasıydı. AAPS’ın yönetici direktörü Dr. Jane Orient şu açıklamayı yaptı: “Çocuklarımız, gerekli olmayan ve sınırlı faydaları olan aşılardan ötürü, ölüm veya uzun vadede ciddi etkiler yaşama olasılığıyla karşı karşıyalar.”

*Bizi tehlikelerinden haberdar etmeyerek ve bize aksini seçme şansı vermeyerek, manda altına alınan aşılar, insanlığa karşı büyük bir suç olmuştur.

*Enfeksiyon hastalıklarındaki düşüş, aşılarla ilgili değildir ve aşılardan önce başlamıştır. Ayrıca belirli hastalıklara karşı aşı uygulaması yapmayan ülkelerde de benzer azalmalar yaşanmıştır.

*Aşıların etkinliğini kanıtlayan araştırmalar bulmak zordur. Etkinliği kanıtlamak için, aşılanmış gruplarla aşılanmamış gruplara dair araştırmaları analiz etmemiz gerekir. Böyle çok az araştırma yapıldı; onlar da aşıların etkisiz olduklarını gösterdi.

*Aşılar etkisiz olmakla kalmaz, aynı zamanda zararlı da olabilirler. Bağışıklık kazandırma konusunda uzman olan, 1993 yılında yayınlanan Vaccination (Aşılama) adlı kitabın yazarı Dr. Vieara Scheibner şöyle yazdı: “Bağışıklık kazandırma … enfeksiyonlu hastalıkları önleme konusunda başarısız olmanın yanı sıra, tüm tıbbi müdahale tarihinde, diğer tüm insan aktivitelerinden daha çok hastalığa ve ölüme sebep oldu.” Bağışıklık kazandırma üzerine dünyanın en büyük veri koleksiyonunu araştırmış ve toplamış olan Dr. Scheibner şu sonuca vardı: “Herhangi bir aşı türünün –özellikle de çocukluk hastalıklarına karşı yapılanların- önlemeleri gereken enfeksiyonlu hastalıkları önlediklerine dair hiçbir kanıt yoktur… Yüz yıl süren geleneksel araştırmalar, aşıların bağışıklık sistemi üzerinde tıbbi bir saldırı gerçekleştirdiklerini gösteriyor.”

*Her nesil daha çok aşıya maruz kalır ve sonuç olarak daha çok bağışıklık sistemi bozukluğu hastalığıyla mücadele eder.”

Evet, Hürriyet Gazetesi’nin okuyucularına kupon karşılığı bedava vererek binlerce eve yaydığı ve halen okunan bu kitabın aşı konusunda söylediklerinin bir kısmı bunlar. Kitabın ilerleyen bölümünde genel anlamda tüm aşılarda bulunan yabancı proteinlerin, bağışıklık sisteminde hasara yol açtığını; aşıların insan vücuduna asla enjekte edilmemesi gereken çeşitli maddeler (tavuk, fare, buzağı ve maymunlardan gelen yabancı proteinler ve tehlikeli virüslerle) dolu toksik (zehirleyici) karışımlar olduğu belirtilmiş.

Şimdi soruyorum, bu satırları okuyanlar çocuklarına aşı yaptırırlar mı? 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • M. Nusret M. Nusret 1 ay önce
  " En başta aşıya karşı olmadığımı öncelikle belirtmeliym " diyerek nasıl bir aforoz olma korkusuyla ve kompleks altında yazdığınızı belirtmişsiniz. Bu korku ve kompleks ile tersine inansanız bile yazamazsınız.
 • Vahap Aytekin Vahap Aytekin 1 ay önce
  Sayın hocam eskidrn aşıların kızamık çocuk felci gibi hastalıklara karşı olumlu etkileri olmuştur. Ta ki yahudiler bunu silah olarak kullanmaya başlayana kadar. Aşıların içindekileri araştırıp dünya genelinde gruplar üzerinde yapılan testlerin istatistiklerini bilseniz eminim bu yazıyı "aşının zararları" başlığı ile yazardınız. İnsanlar sayenizde daha faydalı bilgiler öğrenirdi. Ben öğretmenim. Rabbimiz 9 çocuk nasip etti. Aşıları kimlerin hazırladığını içinde neler olduğunu ve ne niyetlerle aşı mecbur edildiğini eşimle birlikte araştırdık. Hiçbir çocuğumuza aşı yaptırmadık. Israrla arayan ve defalarca kapıya gelen hemşirelere şunu söyledim. " Sizin göreviniz aşı yapmak ama bizim görevimiz neslimizi korumak. Ben aşı yaptırmadığımdan dolayı çocuklarda bir hastalık tesbit edilirse mesuliyet bana aittir diye bir belge yazıp imzalarım. Yetkililere bunu verip görevinizi yaptığınızı ispat edersiniz. Ancak aşı yapmakta ısrar ederseniz siz veya amirleriniz mesuliyeti kabul edeceğinize dair imzalı bir yazı verirmisiniz. Tabi kabul etmediler. Ama ben aralıkta aşı yaptırıyorum babası olarak mesuliyet bana aittir diye bir kağıda yazıp hemşire hanıma verdim. Bir daha rahatsız eden olmadı. Elhamdülillah 9 taneçocuklarımızın hiçbirisi aşı olanların hastalıklarının onda biri kadar bile hasta olmadığı gibi kızamık çiçek hastalıkları da çok hafif geçti. Belgelerle ve tecrübeyle ispat edilmiştir ki aşı hem sıhhi hem dinî hem ahlaki açıdan zararlıdır. En basit örneği çocuklarda sıklıkla görülen hiperaktvite aşıların yanetkisidir. İleri yaşlarda ortaya çıkan zararlarını ebeveynlerinaraştırıp bilinçlebmelerini acizane tavsiye ediyorum. Çünkü ebeveynin vazifesi nesli korumaktır. Ne zaman eskiden olduğu gibi cıva vb.zararlı maddeler ihtiva etmeyen inançlı gerçek bilim adamları tarafından yapılan aşılar piyasaya sürülürse o zaman bende aşı yaptırma taraftarı olurum. Düşmanlarımızın elinde Aşılar biyolojiksilah
 • tarıktarık1 ay önce
  tüm doktorlar margarin iyi tereyağı zararlı ayçicek yağı iyi zeytin yağı zararlı şeker iyi yağ zararlı derken bir kaç insan tam tersini söyledi. yine tüm doktorlar aşı iyi derken birkaç doktor sakın yaptırmayın diyor. 3. çocuğum doğmadan doktora gittim. çocuk geri zekalı olacak dediler. hepsinden akıllı oldu. aşı yaptırmayın diye yazan gerçek tıp kitabını okudum ve aşı yaptırmadım çocuğumu hiçdoktora götürmedim.
 • Kadir Kadir 1 ay önce
  Bunların hepsi dini hassasiyetlerle karşı çıkıyor. İslam’ı yanlış öğretiyor hoca dediğiniz bazı cahil takımı.
 • Rasim DUMANRasim DUMAN1 ay önce
  Bu yazıyı okuduktan sonra, "Ben size, "aşı'yı tâvsiye ediyorum, yaptırın, faydalıdır" denilmesi, insanları iknâa kâfi gelmeyebilir. Çünkü, iddiâlar çok ciddî ve ortada bir sürü sûâl var. Bu iddiâların, "içi dolu" bir şekilde cevâplanması ve âksi'nin isbâtı gerekir. Öyle, "ben kefilim, siz aşı yaptırın" demek, mâalesef muâllâkta kalıyor.
 • BilalBilal1 ay önce
  ilaç şirketleri aşıların faydası zararından çoktur diyorlar. Bazı doktorlar ise aşının zararı faydasından çoktur diyorlar. Biz ise kimi dinleyeceğiz? tabii ki arısız bal sütsüz peynir toprak güneş görmemiş hormonlu gıdaların doldurduğu çarşı pazarlarımızdan ders aldığımız gibi bu aşı konusunda da ultra temkinli olacağız. Madem zararsızdır o zaman ne var içinde açıklasınlar. Bizim T.C. ithal memurları da vatandaşa bir aşı bile üretmeyi bile beceremedikleri için hem öğrenmiş oluruz ne varmış içinde.
 • mevhibe inalmevhibe inal1 ay önce
  NSSM 200 PPROJESİ ile Nüfus Planlamasının olduğu,Tekel Şirketlerin dünyanın 4 bir yanına gönderdikleri UZMAN'larla! yerli halktan patent hakkı çalma peşinde olduğu, Gıda-İlaç-Kimya Şirketlerinin birleşerek TEKELleşmeyeçalıştığı, İçinde Aliminyum-Cıva-Aseton-Antifiriz olan aşılaratoksik kokteyl dendiği, Çocuk aşılarının Avrupa'nın 2-3 misli olduğu Amerika'daotizm-astım-alerji-şekerartış olduğu için olabilir mi?!
 • ahmet koçahmet koç1 ay önce
  abdullah yorumcu herkese cahil diyorsunda,sen hala kimler tarafından duygularının,algılarının,çeşitli yayın organlarıyla empoze edildiğinin farkına varamamışsın.adamlar her tür teknikle insanları kendilerine hizmet eder hale gelmiş sen hala böyle şeyler yok diyorsun.sonra illümünati tek kişi değil bir örgüttür...
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Yav hangi ideoloji ile dolduruluyor sunuz, kimi ne için hangi amaçla savunuyorsunuz?Aşı iyidir ancak, Osmanlının ilk icat ettiği aşılardı o dediğiniz. Şimdiki insan nesli ve dna değiştiren civa vs. enjekte edilen ve aşı olupta ölümle sonuçlanan vakalara gözünü kapatmanız anlamsız. Roçhilt rockefeller tarafına yontmanızı anlayamadım. Adem a.s. aşı olmadı, 100 yıl önceye kadarda aşı yoktu, milyarlarca insan hemde çok sağlıklı bir yaşam sürdü, ne zaman aşı çıktı, (adı üstünde bir pisliği aşılıyorlar adına aşıladık diyorlar) hastalıklı nesil, deforme ve ideolojisi bozuk nesil türedi.
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Aşı reddi cahillikten kaynaklanıyor. Aynı cahiller dünyaya düz deyip, Amerika aya çıkmadı falan da diyorlar. İlluminati diye masallara inanıp dünyayı bir tane yahudinin yönettiğine inanıyorlar. Cahillik işte.
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 1 ay önce
  Bugün çiçek hastalığını unuttuysak ,çocuk felci nedir akla gelmiyorsa, difteri tetanoz çok nadir görülüyorsa, hepatit B ve buna bağlı siroz azalıyorsa bunlar aşı sayesinde olmuştur. Aşı oranları yüzde 95 üzerinde olduğundan aşısız çocuğuma birşey olmuyor demek çok kolaydır Aşılama daha azalsın hastalıklar artsın o zaman görürüz şu aşısız sağlam çocukların halini
 • Ecz.ODÜEcz.ODÜ1 ay önce
  Siz de ciddi bi araştırma yapsanız görüşünüz değişir bence hocam.Sadece hepatit b aşısının başarı oranına bakın yeter.insanlar için zararı faydasından çok,ilaç firmaları için faydası zararından çok.

Günün Özeti