• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI

Yoksa Kılıçdaroğlu da mı cumaları evde kılıyor?

23 Temmuz 2020
A


Rasim Bolbol İletişim: [email protected]

Ayasofya Camii, 86 yıllık bir aranın ardından, inşallah yarın cuma namazıyla birlikte ibadete açılacak. Bütün İslam dünyasının merakla beklediği ilk namazı ise bir aksilik olmazsa Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldıracak. 

Bu tarihi ana tanıklık etmek için pek çok siyasetçiye davet gittiğini biliyoruz. Bunlar arasında Kemal Kılıçdaroğlu da var.  

Kulislere yansıyan bilgilere göre, Diyanet Reisi Erbaş, Kılıçdaroğlu’nu arayıp “Namaz için Ayasofya’ya bekliyoruz” demiş, ancak CHP Genel Başkanı bu çağrıya olumsuz cevap vermiş.

Bay Kemal’in davete icabet etmeme gerekçesi de bir hayli ilginç doğrusu.

Evet, daha önce defalarca kameralar önünde namaz kılıp dua eden Kemal Bey’in Ayasofya’daki namaza icabet etmemesinin sebebi neymiş biliyor musunuz?

“İbadetin kameralar önünde gerçekleştirilmesini hiçbir zaman doğru bulmamasıymış”.

Söylesenize, bu bir bahane değil de nedir?

Öyle ya, farz ibadetlerin riyası-gösterişi olmaz. Bu tür ibadetler başkalarına da örnek olsun diye aleni yapılabilirler. 

Tabii ki insanların kıldıkları ya da kılmadıkları namazlar kimseyi ilgilendirmez. Ancak CHP liderinin riyakarlığı herkesi, hem de oldukça yakından ilgilendirir.  

Kılıçdaroğlu’nun, Adalet Yürüyüşü sırasında bayram namazını kıldığı Bolu’daki Karacaağaç Mahallesi Camii’ne gazeteci ordusunu yığan sanki kendisi değilmiş gibi, şimdi kalkıp CHP’li yetkililere “Bilindiği üzere Sayın Genel Başkanımız, Adalet Yürüyüşü sırasında Ramazan Bayramı namazını da küçük bir köy camiinde, kameralara kapalı bir ortamda kılmıştı” açıklaması yaptırtması bizi fazlasıyla alakadar eder.

Boşuna kimse kimseyi kandırmasın. 

CHP’li yöneticilerin, çoğunlukla ibadetlere mesafeli kişiler olduğunu bal gibi biliyor herkes. Dinî konularda gaf yapma ve çam devirmekte mahir olduklarının da cümle âlem farkında.

Bilenler bilir.

“Din cahilliği” hususunda “master şef”i İsmet İnönü’dür CHP’nin. O İnönü ki, kendisinin namaz kıldığına rastlanmadığına ilişkin sözler sarf edilince, “Gösteriş olmasın diye cuma namazlarını evde kılıyorum” herzesini bile yumurtlamıştır.

Kılıçdaroğlu da “İbadetin kameralar önünde gerçekleştirilmesini hiçbir zaman doğru bulmadım” diyerek “milli şef”e özeniyor galiba.

Halbuki, “her gün cuma namazı kıldığını” söyleyen Muharrem İnce’ye “öykünse” daha isabetli olurdu bize göre. 

Bir yandan çocukluğunda Kur’an kursunda Ayet-el Kürsi’yi en hızlı kendisinin ezberlediğini söyleyerek gerim gerim gerilen, ancak Ramazan ayında bira yudumlamaktan da geri durmayan “Hacı Muharrem”den Bay Kemal’e çok iyi mürşid olmaz mı?

Kılıçdaroğlu, bizce “Ben dindar bir ailenin çocuğuyum. Küçüklüğümde beni hafız yapmak istediler. Abdestsiz sokağa çıkmam” gibi cümleler kuran, lakin beri taraftan da dindarları aşağılamaktan çekinmeyen İnce Muharrem’in dergahına bir an önce uğrasa iyi eder.

Hiç mi olmadı, hutbenin farz olduğunu unutup “Cuma günleri sırf hutbeyi dinlememek için farzı kılıp çıkıyorum’’ diyen “Minyeli Abdullah” Berhan Şimşek’e intisap etmeli CHP Genel Başkanı.

Aday tanıtım toplantısının cuma namazı saatine denk getirilmesine yönelik eleştirilere anında çözüm bulup “Böyle bir sıkıntısı olan kaza etsin” diye fetva(!) veren Hurşit Güneş’i de yedekte tutmakta fayda var tabii ki.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kıvırmasına hiç lüzum yok. Zira CHP’nin niyetinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz biz. O niyeti 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’den Beyoğlu belediye başkan adayı olan ÖDP’nin eski Genel Başkanı Alper Taş, gayet net bir şekilde gözler önüne sermişti zaten. Katıldığı bir TV programında CHP içinden kendisine “Cuma namazına git” tavsiyesinin geldiğini söyleyerek bu partide işlerin takiye ile yürüdüğünü itiraf etmişti.

Kemal Bey madem ibadetin kameralar önünde yapılmasına karşı, o zaman önce Ekrem İmamoğlu’nun kulağını çekmelidir. Seçim çalışmaları sırasında Eyüpsultan’da Yasin okuyan, Fatih Camii’nde de basın mensuplarını ip gibi dizip gizlice(!) ibadet eden İBB Başkanı’na haddini bildirmelidir.

Ne dersiniz, samimiyet bunu gerektirmez mi?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İstanbul

Sızene insanların ıbadetınden sızene muslumanlugı sızdenmı ıgrenecegız ırda ıturmuş şnsanların ınancıyla ılgılı paylaşım yapıyırsunuz ben sizin icinşbı gıtruyırmuyum ınancın terszusımı var. Ayıptır gunahtır buraz haddınızı bılun

Hiç kimse

Namaz kılmak zorunda değil
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23