• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI

Türkiye düşmanlarının “gaz” sancısı tuttu

23 Ağustos 2020


Rasim Bolbol İletişim: [email protected]

Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfi Zonguldak açıklarındaki Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Tuna-1 kuyusunda yapıldı. Elhamdülillah, Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi buldu. 

Allah’a ne kadar şükretsek az. Zira, keşfettiğimiz 320 milyar metreküplük rezerv (2019’da Türkiye genelinde 45 milyar metreküplük gaz tüketildiğini göz önüne alırsak) 7 yıllık ihtiyacımızı karşılıyor. 

Türkiye için oldukça önemli bir fırsat var önümüzde. 

Öyle ya, bulunan bu rezervle dışa bağımlılığımızı azaltabilir, dolayısıyla ekonomik anlamda çok daha hızlı büyüyebiliriz. Bütçemizin en büyük cari açık kalemlerinden biri olan enerji alanında kendi kendimize yetecek hale gelebiliriz. 

Enerjide her yıl 40 milyar dolar civarında bir ithalatı bulunuyor ülkemizin. Bu rakamın yaklaşık 10-15 milyar dolarlık bölümü de doğalgaz ithalatı zaten. İşte bu keşifle, Türkiye’nin döviz girdisi anlamında eli oldukça kuvvetlenecek. Bundan sonra dövizimiz enerji alımına değil, başka yatırımlara aktarılabilecek.

Belki Tuna-1 kuyusunda bulduğumuz gazı 2023 yılına kadar milletimizin kullanımına sunma hedefi oldukça iddialı bir hedef gibi gelebilir. Ancak ülke olarak bunu başaracak güçteyiz. Çünkü sondaj ve sismik araştırma çalışmalarımızda uzun bir süredir tamamen yerli ve milli imkanlarla hareket ediyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da dediği gibi, bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var artık. Kanuni de devreye girdikten sonra Karadeniz’de sadece Fatih ile değil, Kanuni ile de yola devam edeceğiz üstelik. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz’deki çalışmalarımızda da birtakım adımlar atılması gündemde. 

Yani Türkiye enerji meselesini kökten çözme konusunda oldukça kararlı. “Biz petrolde de doğalgazda da varız” demeye hiç olmadığı kadar hazırlıklı.

***

Ülkemiz tam bağımsız, güçlü ve büyük Türkiye yolunda milli eksenini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor. 

Bu, yabana atılmayacak bir başarıdır. Söz konusu başarının arkasında yatan en önemli etken ise Türkiye’nin sarsılmaz irade ve kararlılığıdır. 

Hiç kimse Türkiye’nin bu irade ve kararlılığının önünde duramayacak.

Bakmayın siz hükümetin sondaj başarısı karşısında adeta çılgına dönen müzmin muhaliflerin söylediklerine.

Onlar görevlerini icra ediyorlar. Dün nasıl Türkiye düşmanlarının borazanlığını yapmışlarsa, bugün de aynı şekilde hasımlarımızın sözcülüğüne soyunuyorlar.

Hâşâ ilah mesabesinde gördükleri Mustafa Kemal’in deyimiyle “dahili bedhah” bunlar.

Yedikleri kaba pisleyecek kadar alçaklar.

Neymiş, AKP’nin müjde siyaseti bir kez daha çökmüşmüş. Erdoğan’ın çıkışı beklenen etkiyi hiç mi hiç yaratmamışmış. 

Yurttaş gaza gelmemiş, dolar da müjdeyi beğenmemişmiş.

Zaten ilk önce “800 milyar metreküp doğalgaz bulundu” denilip, sonrasında ise bu rakamın 320 milyar metreküp olarak açıklanmasında bir bit yeniği varmış. 

Yahu derdiniz ne sizin? Bulunan rezerv, Türkiye’nin bugüne kadar ürettiği toplam 16,6 milyar metreküp doğalgazın neredeyse 20 katı seviyesinde. Ayrıca bu miktarın yeni sondajlarla artması da bekleniyor. Burun kıvırdığınız şey bu mu şimdi? 

Hem “800 milyar metreküp doğalgaz keşfedildi”  söylentisi de nereden çıktı? Resmî bir kurum ya da şahıs böyle bir beyanatta bulunmadı ki. Bu iddiayı, her fırsatta Türkiye aleyhine yayın yapan Londra merkezli uluslararası bir haber ajansı piyasaya sürdü. Sırf ortalığı karıştırmak için manipülatif bir haber servis ederek usta işi bir algı operasyonuna imza attı.

Toplumumuzun kahir ekseriyeti artık bu operasyonlara aldanmıyor ama, birileri bunları dolma gibi yutuyor maalesef. 

Zaten “gaz” sancılarının yegâne sebebi de bu: Löpür löpür yuttukları dolmalar.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nahit sazoglu

Ulkemizde dogal gazin bulunmasi cok sevindiricidir guclu turkiye guclu tpao petol ve dogal gaz sirketlerimiizi cok uluslu sirket yapmsliyiz dogal gazin bulunmasi vatan hainlerini rahatsiz etmistir petrol ithalati olan ulastirmadaki yerie demiryollariyla ulkemizi donatmaliyiz butun illerimizi hizli trenlerle donatmaliyiz sehirlerimizi rayli sistemlerle yapmaliyiz ankara istanbul arasi birbucuk saatlik hizli tren olan ayas tunelini acmaliyiz komsumuz irakla cift hatli sinyalli elektrikli hizli trni baglamaliyiz zonguldak filyos limani acilen bitirilmeli
 • Yanıtla

Can

Asil soru gereken sey kendi enerjimiz niye kendimiz üretemiyoruz. Cin bilmem kac yilda atom enerji santrallarina kavustu biz halen akkuyu diye yillarca bekliyoruz. Kiytirik kuzey kore bile atom bombasina ulasti. Bu fazladan putin i zengin eden paralara yazik degil mi.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23