• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI

ÖTV zamları nereye koşuyor?

03 Eylül 2020
A


Rasim Bolbol İletişim: [email protected]

Hükümetten, neredeyse her gün yükselen sıfır araç fiyatlarına bir çözüm bulmasını beklerken, geçtiğimiz günlerde aldığımız bir haberle küçük çaplı bir şok yaşadık. Kendi kendimize “İkinci el otomobil piyasası uçmuş durumda. Acaba piyasayı dengelemek için ÖTV oranlarına indirim gelir mi” diye düşünürken, ithal otomobillerde ÖTV oranlarına zam geldiğini öğrendik.

Oranlar gerçekten bir hayli ürkütücü… 

Motor hacmi 1.600 cc’den düşük olan araçlarda vergi artışı yok. Fakat 1.600 cc’den düşük motorlu araçlarda da ÖTV matrahı bir miktarın üzerinde ise onların da vergileri yükselmiş.

1.600 cc’nin üstünde motor hacmine sahip otomobillerdeki ÖTV’lerden ise hiç bahsetmeyelim isterseniz. Çünkü onlardaki oranlar çok daha can yakıcı. 

Örneğin 1.6 ila 2 bin motor hacmine sahip (matrahı 170.000 TL’ye kadar olanlar) otomobillerin vergileri yüzde 100’den yüzde 130’a yükselmiş. Bu motor hacminde ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşanlarda ise vergi yüzde 110’dan yüzde 150’ye tırmanmış. 

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeye göre, 2000 cm3 üstü silindir hacmi bulunan ve matrah sınırı olmayan araçlardan da yüzde 220 ÖTV alınacak.

Misal verecek olursak, Almanya’da çıplak fiyatı 20 bin euro olan bir otomobilin anahtar teslimi vergisiyle birlikte 23.800 euro (208 bin TL) iken, aynı otomobil Türkiye’de yüzde 220 ÖTV ve yüzde 18 KDV ile birlikte 657 bin liradan satılacak.

Tabii ki, şimdi bu rakamlara bakıp “Vergiler lüks araçlara gelmiş. Düşük fiyatlı arabalar için yeni bir zam yok” diye düşünenleriniz çıkabilir. Ama kazın ayağı hiç de öyle değil aslında. Zira, dövizdeki en ufak bir dalgalanmada, şimdilerde “ÖTV zammı yansıtılmadı” diye sevinilen araçlar da zamlanıp anında yüksek vergi dilimine girebilecek. Yani zamlar her ne kadar bugün için orta ve üst segment otomobillere yansımış gibi gözükse de yarın öbür gün düşük profildeki araçlara da yansıyabilecek. 

***

Evet, belki ÖTV zamlarındaki ana gaye, ithal araç talebini kısmak olarak açıklanabilir. Yine karar alıcılar, tüketici tercihlerini yerli üretim araçlara yönlendirerek cari açığa katkı sağlamayı düşünmüş olabilir. Ancak o zaman da şu sorular gündeme geliyor işte: 

Cari açık konusunda madem bu kadar hassasız, o halde kamudaki makam dahil bütün araçları niye yerliye döndürmüyoruz? Sürekli reklamı yapılmasına rağmen, neden tüm kamu kurumları ve belediyelerde taşıt sayısını hem nitelik hem de nicelik olarak azaltamıyoruz?

Ülkemizde bütçe geliri bir önceki yıla göre 45.5 milyar TL artarken, giderler 115 milyar TL birden zıplıyorsa, düşünmemiz icap etmez mi? Bu farkın faturasını vatandaşa çıkartmamak için çeşitli yöntemlerin hayata geçirilmesi gerekmez mi? 

***

Daha önce bu köşede sayısız kez yazdık… 

ÖTV ile bu işler yürümüyor. 

Sizler de görüyorsunuz. KDV veya ÖTV gibi dolaylı vergiler üzerinden gelir elde etmeye çalışarak vergi adaleti konusunda bir arpa boyu yol alamıyoruz.

Çare, dolaylı değil doğrudan vergilerin tahsilinde. 

Lakin nedense ilgililer bu hususta hep kulaklarının üzerine yatıyor. Gelir ve kurumlar vergisi gibi doğrudan vergilerin toplanmasında birtakım sıkıntılar yaşandığını belirtip, bu yüzden dolaylı vergilere yönelmek zorunda kaldıklarını açıklıyor.

Her ne olursa olsun, 1 Ağustos 2002’de tanıştığımız ve geçici olduğu ilan edilmesine karşın bugüne kadar devam ettirilen Özel Tüketim Vergisi’nde yeni bir sayfa açılması şart gözüküyor.

Evet, Özel Tüketim Vergisi vatandaşı daha fazla tüketmeden kesinlikle harekete geçilmeli.

Bizden söylemesi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bastırın parayı lümpenler

almanyadaki 208 bin tl olan araba, türkiyede vergiler nedeniyle 657 bin tl' ye satılacakmış; tam istediğim şey işte bu benim; audi hastalarında eşşek yüküyle para var çünkü, gözleri audiden başka bir şey görmüyor, alsınlar!

Mehmet

Türkiye de toplanan her 100 tl verginin 85 tl si dolaylı vergi, 15 tl si doğrudan vergi. Avrupa ve amerika gibi geliimiş ülkelerde ise tam tersi. Anlayacağınız bizim almanyayı kıskanmamız için daha çok fırın ekmek yememiz lazım.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23