İnönü, Amerikancının “bayrak tutanı”dır

11 Ekim 2018 Perşembe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Kızılcahamam kampının kapanışında, İsmet İnönü’nün -elinde ABD bayrağı ile çekilen- fotoğrafını gösterip CHP ve “Milli Şef”e yönelik sert eleştirilerde bulundu ya, iflah olmaz İsmet Paşa savunucuları nasırlarına basılmışçasına hemen ayağa fırladı.

Anında Erdoğan’ın eleştirdiği o fotoğrafın hikayesini aktarıp, tarihi gerçekleri(!) yüzümüze yüzümüze vurdular.

1962’de Ankara’da ABD Başkan Yardımcısı Lyndon B. Johnson’ın ziyaretinde çekilen söz konusu fotoğrafın tartışma konusu yapılmasının abesle iştigal olduğunu belirtip, “Erdoğan’ın gösterdiği fotoğrafta gözükmüyor ama, o gün İnönü’nün elinde Türk bayrağı da vardı. İsmet Paşa, Johnson’ın ziyaretinde siyasi nezaket gereği hem ABD hem de Türkiye bayrağını taşımıştı” diyerek zevahiri kurtarma gayretine giriştiler.

Aslında yaptıkları zevahiri kurtarmak da değil, düpedüz üste çıkmak.

Baksanıza, düzmedikleri methiye kalmadı İnönü’ye.

Kimi “O, dünya siyasi tarihinde kendi iktidarını demokratik yollarla devreden, tek partili yaşamdan çok partili yaşama geçişi kendi elleriyle gerçekleştiren büyük bir demokrattı” yalanını savurdu.  

Kimi de “Neyini söyleyeyim İnönü’nün. İnsana, her inanca saygılıdır. Türkiye’nin tapusu Lozan’ın kahramanıdır” diyerek “inanca saygı” ve “İnönü” kelimelerini yan yana getirme talihsizliğinde bulundu. 

Kültür ve Turizm Bakanı’na yakın zamanda danışman olan kimileri ise bayrak tutmanın İsmet İnönü’yü Amerikancı yapmayacağını söyledi.

¥

Bu arkadaşlar, bugün “taviz” diye tesmiye edilen imtiyazların, bizzat Milli Şef tarafından ABD’ye sağlandığından habersiz mi Allah aşkına? 

Tabii ki sadece bayrak tutmakla Amerikancı olunmaz.

Ama meşhuuur 12 Temmuz 1947 Beyannamesi’nin altına imza atmak, adamı Amerikancının hası yapar. (Hani yukarıda bahsettiğimiz elemanlardan biri, “İnönü tek partili hayattan çok partili hayata geçişi kendi elleriyle gerçekleştirdi” diyordu ya, işte bu eleman anlaşılan 12 Temmuz Beyannamesi’nden bihaber. Öyle olmasa, İsmet Paşa’nın diktatörlükten demokrasiye kendi isteğiyle değil, kerhen geçtiğini bilirdi. Bu geçişin de sadece ve sadece ABD’ye “Türkiye demokrasi ile yönetiliyor” mesajını vermek, Batı’ya ne denli demokrasi yanlısı olduğumuzu göstermek ve Sovyet tehdidi karşısında yeni müttefikler edinmek için olduğunu atlamazdı.)

Sırf 12 Temmuz Beyannamesi’nin yayınlandığı gün (Truman Doktrini’nin bir sonucu olarak) ilk Türk-Amerikan askerî işbirliği antlaşmasının mümzii olmak bile İnönü’ye “Amerikancı” demek için yeterli bir sebeptir.

¥

Evet, sivil ve asker Amerikan heyetlerinin savaş gemileriyle Türkiye’ye gelmesine göz yuman...

Bir yandan ABD’den borç isteyip, diğer yandan da ABD’nin kontrolündeki IMF ve Dünya Bankası’na üye olan...

ABD ile dosluk dernekleri kurup Türk subaylarının Amerikan tipi üniformalar giymesine zemin hazırlayan... 

İnönü Amerikancının daniskasıdır.

Bunu da, Kurtuluş Savaşı’na katılmadan önceki günlerde Erzurum’da 15. Kolordu’nun başında bulunan arkadaşı Kâzım Karabekir’e yolladığı mektupta “Eğer Anadolu’da halkın Amerikalıları herkese tercih ettikleri zeminde Amerikan milletine başvurulursa, pek ziyade faydası olacaktır deniliyor ki, ben de bu kanaatteyim. Bütün memleketi parçalamadan Amerika’nın denetimine tevdi etmek, yaşayabilmek için tek çare gibidir” diyerek ortaya koymuştur.

Mevzu işte bu kadar sarihtir. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • bilalbilal5 ay önce
  ... Onlar Osmanlının evlatları. Hataları varsa eğitim almış, büyümüş oldukları devirde aramak gerekmezmi? Madem insanı resim ile değerlendireceksiniz. Erdoğanın Gülen, ailece Esad, ailece Papa, Trump veya Sharon ile resimleri ne anlatıyor? Sharon ile el sıkışması, Sharonun Küdüş İsrailin ve yahudilerin başkenti demesi. Acaba Erdoğan ne karşılık vermişti? Neden yazmıyorsunuz? ..
 • tolgatolga5 ay önce
  Gecen sene ankaraya sozde kurt devletinjn pacavrasini kim asti veya abd askerleri icin dua ediyorum diyen kimdi acaba natoya girmek icin koreye asker gonderen marshall yardimlarini alan kimdi acaba veya ataturk un kapattigi izmirdeki abd okulunu yekrar kim acti acaba tabiki menderes
 • TalhaTalha5 ay önce
  5816 yı yine sizin zihniyet üretti, git şikayetini menderese yap, gerçimerhum oldu, Allah rahmet eylesin, ama izinden gidenler hala iktidar, Atatürkün böyle şeylere ihtiyacı yok, türbelere mezarlara çaput bağlayan , onlardan zengin koca ev araba isteyen putçuları hep görüyoruz ama Atatürk heykeline anıtkabire çaput bağlayıp dünya malı dilenen Atatürkçü gördün mü soytarı?
 • müslümmüslüm5 ay önce
  İsmet İnönü ve Atatürk emperyalizme tarihte ilk yenilgiyi tattıran kahramanlardır.Mazlum milletlere örnek olmuşlardır.Amerikandevletinin tüm tehditlerine rağmen Kıbrıs harekatını yapmış ve ünlü Johnson mektubuna--Yeni bir dünya kurulur Türkiye orada yerini alır--diyerek geri çevirmiştir.Yine tüm tehdit ve ambargolara rağmen Ecevit Kıbrıs harekatın yapmış ve afyon ekimini serbest bırakmıştır.Solcuların kitabında emperyalizme boyun eğmek yoktur.O zillet dinci,sağcılara aittir.Bu gerçek tarihte çok kez tekerrür etmiştir.
 • BurhanBurhan5 ay önce
  Sadece Inönü mü Amerikancı, yanına M.Kamal ı da ekleyiniz, ama 51816 var doğru ya onu unuttuk!
 • SavasSavas5 ay önce
  Ölmus adamin arkasindan siyaset yapanlarin arkasinda duracaginiza biraz erkek olun da elestirenide elestirin
 • ErcanErcan5 ay önce
  Menderes'in ABD ile yaptığı ekonomik aniasmalara bak kim Amerikancı görürsün
 • aa5 ay önce
  inönüyü sevmiyorum bu çok açık ama siz sevilmeyen adamları bile savunulur hale getiriyorsunuz.gereğinden fazla şiddet ile hikmeti yok ediyorsunuz.inönü nün göğsünde başaka ülkelerinveya kuruluşların madalyası varmıydı!!!
 • soran adamsoran adam5 ay önce
  ... kul hakkı sadece parası veya hakkı gaspedilerek yenmez.
 • 145314535 ay önce
  İnönü'yü savunanlar ve bayrak haberi üzerinden işi gırgıra bağlayanlar,adı milli eğitim olan eğitimimizi Amerikan kültürü ile yetiştirme stratejsi için ABD'lilerle kurduğu Fullbright komisyonuna teslim eden ( Komisyon başkanı ABD büyükelçisi ) ve oylamada yaşanılan eşitliliği ABD büyükelçisinin oyu ile onlara bırakan,tarım ve sanayimizi nasıl uygulamamız gerektiğinin talimatı olan Thornburg raporunu imzalayan,İsrail'i ilk tanıyan müslüman ülkenin hükümet edeni olan,AB için ; Beşeriyet tarihinin vücuda getirdiği en muazzam eser diyen,Lozan görüşmelerinde galip ülke olmamıza rağmen anlaşma lisanlarının İngilizce,Fransızca ve İtalyanca yapılmasına müsade eden Türkçe lisanını kabul ettiremeyen,Haim NAUM'un İsmet benim ahbabımdır sözümden çıkmaz ifadesi de cabası,Yunanistan ekonomik kriz yaşıyor diyerek savaş tazminatı istemediğini söyleyen ve daha bir çok garabetlete ne buyurursunuz ?
 • hasanhasan5 ay önce
  o değilde bu kadar cahil adamlar tarafından yönetilmek gidiyor zoruma....adam boşuna kitap koleksiyonunu saraya bağışlamamış, nasılsa kimse ellemez orada okuyup yazan kimse yok nede olsa anca ( hüüllloooohhhoooooo,,, aha ok attım ya la uyyyy ne biççim düştü attan aneyyyy)
 • İsmet Ecevit İsmet Ecevit 5 ay önce
  Hocam İnönü hemen görevden alınmalı ve memuriyetten ihraç edilmelidir. Ve gerekirse yargılanmalı. Çünkü yüksek dereceli bir devlet memurunun elinde ABD bayrağı ile gezerek Amerikancılk yapması diğer devlet memurlarının da aynısını yapmasına neden olur. Bir devlet memuru amerikancılık yapsa ve sizin inönünüz de yapıyor dese ona kim ne diyebilir.
 • ahmetahmet5 ay önce
  inönü ilgili fotoğrafı reis kendisi hazırlamamıştır. danışmanlardan birisi fotoğrı kesip kırpıp bir de konuşma hazırlayıp reise sunmuş. reisi zor durumda bırakmış. bunu yapan hangi danışmansa görevden alınmalı.. fotoğrafı cımbızlayıp kırpıp yanlış anlam çıkarmak ne kadar etik..
 • irfanirfan5 ay önce
  Lozan ve yeni türkiye cumhuriyetinin kuruluş safhasında hayim naum etkisi hiçmi yok
 • AlperenAlperen5 ay önce
  inönü yahudi üstün hizmet madalyası almış mı araştır bakalım rasim kardeş, bu isim soy isimde uyduruk muhtemelen?
 • LÜTFİLÜTFİ5 ay önce
  Nato"ya girdi,Koreye asker gönderdi,Türkiye"yi küçük Amerika yapacağım dedi,Amerika"ya Türkiye"de üsler verdi,Amerikan askerleri için dua etti ve hatta BOP eşbaşkanıyım dedi.Hep İnönü"nün işi bunlar.
 • KankaKanka5 ay önce
  İyi de kardeş mckinsey yerli ve milli miydi de anlaşma yapıldı sonradan da korkup bozuldu, hükümet tam olarak kessin o zaman abd ile ilişkileri tutan mı var bu işler burada sallamakla olmuyor baksana sen foto bile koyamayacak kadar tırsmışsın yazına.

Günün Özeti