• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Rasim Bolbol
Rasim Bolbol
TÜM YAZILARI

FETÖ ile mücadele ne âlemde?

16 Temmuz 2020
A


Rasim Bolbol İletişim: [email protected]

15 Temmuz darbe ve işgal girişimini, üzerinden dört koca yıl geçmesine rağmen hâlâ unutabilmiş değiliz. Görünen o ki, kolay kolay da unutacağa benzemiyoruz. 

Nasıl unutalım ki zaten? 

Dile kolay, o meşum gecede tam 251 şehit, 3 bine yakın da gazi verdik. 

FETÖ’cü hainler, o gece milli iradenin tecelligâhı meclisimizi bombaladı, cumhurbaşkanımıza suikast teşebbüsünde bulundu. 

Umarız Allah ülkemizi bir daha böyle badirelerle karşı karşıya bırakmaz. İnşallah Rabbimiz Türkiye ve İslâm düşmanı çetelere 15 Temmuz’da olduğu gibi, bundan sonra da fırsat vermez.

Darbe girişiminin olduğu günden bugüne mercek tuttuğumuzda, FETÖ ile mücadele konusunda gerçekten çok önemli adımlar atıldığını görüyoruz. 

Türkiye’yi kaosa sürükleyerek işgal etmek isteyen mankurtlara, hak ettiği cezaların verildiği bir gerçek.

Belki, bu süre zarfında FETÖ ile yakından uzaktan alakası olmayan bazı isimlerin “FETÖ’cü” diye yaftalanarak hapis yatmaları ya da işlerinden edilmeleri canımızı sıkmış olabilir. Ancak devletimizin bu türden mağduriyetlerin kahir ekseriyetini gidererek, yaşanan olumsuzlukların büyük kısmını ortadan kaldırması sevindirici bir husus. 

Genel tabloya bakıldığında, Fetullahçı alçaklara karşı en büyük mücadeleyi yargı ve emniyet organlarının verdiğini söylemek herhalde yanlış olmaz.

Öyle ya, 17-25 Aralık kalkışmasının hemen ardından titizlikle çalışmaya başlayan bu iki kurum, 15 Temmuz’un daha ilk saatlerinde soruşturma ve gözaltı işlemleri yaparak, FETÖ ile savaşta kendilerini ayrı bir yerde konumlandırdı. 

Türkiye genelinde 289 darbe davası açılırken, bu davalarda toplam 4 bin FETÖ’cü hapis cezası aldı. 

15 Temmuz 2016’dan bugüne dek 99 bin 66 operasyon yapıldı.

82 bin 790 gözaltı ve 94 bin 975 tutuklama gerçekleştirildi. 

Halen FETÖ/PDY’den tutuklu olan kişi sayısı 25 bin 912, süreç içinde işlem yapılan toplam şahıs sayısı ise 597 bin 783.  

FETÖ’den 132 bin 954 kişi hakkında 66 bin 261 soruşturma dosyası, 58 bin 409 kişi hakkında da 42 bin 270 kovuşturma dosyası var. 

Yurt dışına firar eden alçaklar hakkındaki iade talepleri de bir hayli fazla. Hain darbe girişiminden bu yana tam 105 ülkeden 807 FETÖ mensubunun iadesi istenmiş. 596 kırmızı bülten talebi de ilgili makamlara iletilmiş. 

***

Rakamlara şöyle bir göz gezdirdiğimizde, bugüne kadar ABD’den 156, AB üyesi ülkelerden 257 FETÖ’cünün iadesinin istendiğini görüyoruz. AB ülkeleri arasında en fazla talep 77 kişi ile Almanya’ya iletilmiş. 64 alçak için Yunanistan’ın, 36 alçak için de Belçika’nın kapısını çalmışız.

Haklarındaki iade taleplerine olumlu cevap verilenler ve sınır dışı edilenler birlikte değerlendirildiğinde Türkiye’ye getirilmesi sağlanan FETÖ yönetici ve üyelerinin sayısı ise toplamda 118.

15 Temmuz darbe girişimine milletin topyekün karşı koyuşu ile beraber, yargı ve emniyetin tepkisinin de aynı gece başladığını pekâlâ söyleyebiliriz. Ancak takdir edersiniz ki bu hain örgütle çok daha kapsamlı bir mücadele şart. Zira FETÖ bir suç örgütünden çok daha fazlası. Bu yüzden, bizim dikkatimizi yoğunlaştırmamız gereken nokta FETÖ’cüleri yargılayıp cezalandırmaktan ziyade, FETÖ’yü çökertme ve bağlantılarını ortaya koymak olmalı.

Dediğimiz gibi, FETÖ, 15 Temmuz’un sadece taşeronudur. Tasmalarından biri ABD’de, diğeri Avrupa’nın çeşitli ülkelerindedir. Dolayısıyla karşımızda FETÖ’den çok, FETÖ’yü besleyip büyüten devletler vardır. 

Bu açıdan bakıldığında, ülkemizi parçalamak için sahaya sürülen bu yapı, ancak ve ancak devletin tüm organlarının birlikte mücadelesiyle yok edilebilir. 

Bize düşen, bu mücadelede sonuna kadar devletimizin arkasında durmak olmalı.

Bunun başka çaresi yok.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kehanet

mete

militan takım ve elebaşlarının yurtdışına çıkmasına alenen göz yumuldu, alakalı alakasız binlerce gariban ihraç edildi, hakkında hiçbir soruşturma olmayan hiçbir suça karışmayan binlerce kişi, beraat eden binlerce kişi süründürülüyor. pkklı itler ise halen görevde. adalet herkese lazım ahirete kalmadan çözülmezse yatacak yerleri yok. fetöcü itler de yurtdışında sefa sürsün.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23