Türkiye o geceye yenilmedi

16 Temmuz 2019 Salı

Geceye yenilmeyen her insana, ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır.

Sezai Karakoç

Türkiye 15 Temmuz 2016’da tam 36 yıl sonra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi halkın sokağa çıkması ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı. Bu cunta girişiminin bilançosu ise çok ağır oldu. Türkiye’nin hainlere karşı verdiği 15 Temmuz mücadelesinde 251 kişi şehit oldu, 2196 vatandaş ise yaralandı.

Demokrasilerde halkın oyuyla, seçimle gelenleri darbeyle gönderemezsiniz. Gelişmiş ülkelerde halk artık bunu öyle kolayca sineye çekmiyor. Tepkisini sokağa taşıyan halk, meydanlara çıkarak seçimle işbaşına gelen iradeyi kanı canı pahasına korudu.

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat askeri darbeler ve girişimlerine baktığımızda 15 Temmuz gecesi Türkiye için yeni bir milattır ve ülkenin çok ciddi bir sürece girdiğine işarettir.

Türkiye halkı TRT’den duyduğu darbe bildirisinin ardından genci ihtiyarı, kadını erkeği ile birlikte sokaklara çıkarak darbeci askerin karşısına dikildi. Seçmen, sandıktaki oyuna sahip çıktı. Kritik günlerde sabahlara kadar sokaklarda emniyet binalarının önünde uyumayı tercih etti.

Tarihinde ilk kez kendi çocuklarını canlı yayında Ortadoğu’nun diktatör liderleri gibi tank ve makineli tüfeklerle katleden asker görüntülerine şahit olduk. Geçmiş darbe dönemlerinde görmediğimiz korkunç olaylar yaşadık. Meclis, MİT, Cumhurbaşkanlık Külliyesi gibi devletin kurumları ve halk, devletin ordusunun içindeki bir grup tarafından saldırıya uğradı. İnsanların üzerine tanklar sürüldü. Uçaklar ve helikopterlerden açılan ateşlerle insanlar katledildi. Buna rağmen halk darbecilere karşı teslim olmadı.

O gece doğum yapmak üzere olan eşini annesine bırakıp kilometrelerce ötedeki havalimanına yürüyenlerle birlikte çocuğunu, eşini, anne ve babasını yanına alarak sokağa çıkanlara rastladık. Birçok sivil toplum örgütü, medya, siyasi partiler “bu darbeyi kabul etmiyoruz” açıklamaları yaparak 15 Temmuz gecesinin karanlık yüzünü aydınlığa çıkarmaya vesile oldular. Darbe girişimine karşı toplumun birçok kesimi pasif veya aktif olarak tavrını ortaya koydu. O gecenin gerçek kahramanları olan polis ve sivil şehitlerimizi asla unutmayacağız.

Türkiye o geceye halkın iradesiyle yenilmeyerek büyük bir tehlikenin eşiğinden döndü. Karanlık geceden gündüz, sabaha döndük çok şükür. Bundan sonraki süreçte yapmamız gereken en önemli şey liyakat, adalet, özgürlük çerçevesinde birbirimizi ötekileştirmeden hak, hukuk, insani değerler ölçüsünde dürüst sağlam ilişkiler geliştirmektir.

Allah bir daha böyle bir gece yaşatmasın bu millete.. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin mekanı cennet olsun.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ademadem1 ay önce
  Türkiye'yi bekleyen tehlikeMenzil, Süleymancılar, İskenderpaşa ve diğer tarikatların FETÖ benzeri örgütlenme ağına dikkat “FETÖ’nün kendisi gitmiş, gölgesi yerli yerinde duruyor. Onun bıraktığı boşluğu doldurmak isteyenler var”
 • MuhafazakarMuhafazakar1 ay önce
  Ama HDP yani PKK ve İyi parti CHP hainlerine yenildi şoktayım üzgünüm
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  "FETÖ ekibi Fethullah Gülen için Kainat imamı diyordu. FETÖ ekibinin liderlerine söyledikleri ile Nurcuların Said Nursi için söyledikleri, Süleymancıların Süleyman Hilmi Tunahan veya şimdi ki liderleri için söyledikleri, Menzilcilerin Gavs sandıkları kişi için söyledikleri, Nakşi ve Kadir’i olanların Şeyh sandıkları kişiler için söyledikleri ile aynıdır" derken, "Tüm bunları açan yetkililer, şayet 15 Temmuz ihanetine götüren ‘İslam’a Hizmet kılıflı ihanet zihniyeti’ ile mücadele etmezlerse, paralelcilerin yapamadığını meridyen ekip yapar ve 15 Temmuz Üst Geçidini açan yetkiliyi o köprüde sallandırırlar" dedi.
 • Eni MüslimEni Müslim1 ay önce
  ....fetöyü kim besleyip büyüttü?

Günün Özeti