Türkiye gençliği; işsizlik, eğitim, madde bağımlılığı diyor

15 Ocak 2019 Salı

Türkiye’de (TÜİK) araştırmasına göre, 2017 itibariyle 15-24 yaş gurubuna mensup yaklaşık 13 milyon gencimiz bulunuyor.

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) tarafından Türkiye’nin 37 ilinde 8 bin gençle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada, 15-27 yaş arası gençlerin mevcut mutluluk düzeyi, beklentileri, kaygıları, gelecek düşünceleri, meslek seçimi ve imkânları gibi ‘mutluluk endeksleri’ ile birlikte aile, din, toplum, gelenekler, siyaset gibi çatışma alanları ve demografik veriler yer aldı. 

Gençlerin kendilerini nasıl tanımladıkları ile ilgili araştırmaya göre gençlerin yüzde 31’i milliyetçi, yüzde 29’u Atatürkçü, yüzde 16’sı muhafazakâr, yüzde 12’si dindar, yüzde 11’i demokrat olduğunu belirtmiştir. Bu oranın içinde yüzde 6,5 İslamcı, yüzde 6,3’ü laik olarak kendini tanımlamıştır. 

Gençlerin siyasi sosyal ve kültürel olarak durdukları yer ve kimlik vurgusu açısından bakınca çok önemli bir fotoğraf ile karşı karşıyayız.

Gençlere Türkiye’nin en önemli 3 sorunu nedir dendiğinde; ekonomi, işsizlik ve terör olarak sıraladılar.

‘Gençlerin kendileri ile ilgili en önemli ilk 3 sorunu nedir?’ sorusuna verilen yanıtları;

İş sahası eksikliği.

Eğitimde yaşanan sorunlar ve madde bağımlılığını temel sorun olarak görüyorlar.

Madde kullanımında araştırmalar maalesef hiç de iç açıcı değil. Gençlerin yüzde 31,3’ü sık sık sigara içtiğini, yüzde 4.9’u sık sık alkol aldığını, yüzde 4.1’i sadece 1 kez uyuşturucu kullandığını, yüzde 1.2’si ara sıra uyuşturucu kullandığını, yüzde 1.1’i ise sık sık uyuşturucu kullandığını ifade etmiş.

Türkiye gençliğinin en önemli üç sorunundan biri madde bağımlılığı. 

Yani alkol, uyuşturucu ve sigara bağımlılığı olduğunu unutmayalım.

Gençlerin yüzde 90’ı sosyal medya platformunda olmaktan mutluluk duyuyor. 

Sosyal medyada ortalama 3 saat, internette 3.20 dk. TV başında 2.58 dk. zaman geçiriyor.

 Kitle iletişim araçları teknolojinin sürekli gelişimi ile birlikte yeni bir insan ve toplum ilişkisi yeni bir sosyoloji ile bizi yüzüstü bırakıyor.

Bugün sosyal medya kullanım nedenlerinin yüzde 76’sı arkadaş ve çevresiyle ilişki, yüzde 37’si fotoğraf ve video paylaşımı, yüzde 30’u yeni arkadaş edinmek için tercih edilmektedir.

Günümüz gençliğinin din, siyaset ve milli değerlere mesafeli olduğunu, ekonomik ve ruhsal endişelerinin her geçen gün ön plana çıktığını görüyoruz.

Sosyal anketler ve araştırmalar yeni bir kent sosyolojisi ile karşı karşıya olduğumuzu işaret ediyor.

Maddi ve manevi değerler ve yargıların yeniden restorasyonu inşasına acil ihtiyaç olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.

Gençlerin yüzde 62’si kendini ‘orta sınıf modern gençlik’ olarak tanımlıyor. Yüzde 37’si de ‘Geleneksel gençlik’ olarak kendini tanımlıyor.

Gençlerin günlük hayatta ilgi duydukları alan sırasıyla; ekonomi, bilgi ve iletişim teknolojileri ve spor haberleri şeklinde.

15-30 yaş grubunun yüzde 94.4’ü herhangi bir sivil topluma üye olmadığını görüyoruz.

Günümüzün mevcut STK kurumlarının işlevselliği Türkiye’nin kabuk değiştiren sosyolojisi ile çok barışık olmadığını göz ardı etmeyelim.

Aslında gençlik araştırmaları anket raporlarını okuduğumuzda toplumsallıktan bireyselliğe kaçışı ve içe kapanan sanal teknoloji platformlarına sığınan bir gençlik sosyoloji ile karşı karşıyayız.

Aile ve gençliğin en temel ortak problemi eğitim sistemindeki memnuniyetsizliğin giderilememesi ve üniversite mezunlarının istihdam sorunudur.

Çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik süreçlerinin milli eğitim kurumlarında geçen gençliğin devletten haklı olarak manevi ve maddi beklentisinin kişisel dünyasındaki yansımaları çok önemlidir.

Kendisini herhangi bir yapıya gruba bağlı görmeyen fakat gelecek hakkında umutsuz, mutsuz tedirgin ve kaygılı bir gençlik fotoğrafı var elimizde.

Alkol, kumar-şans oyunları ve madde kullanımının artışı bağımlılık düzeyinde yani tedavi edilmesi gereken bir hastalık şekline dönüştüğünü biliyoruz.

Ahlaki, dini ve kültürel değerleri, gençliğin sosyal ihtiyaçlar karşısındaki gerçekliği üzerinden okuma yapamaz isek sorunları doğru tespit edemeyiz.

Gençliğin kendi çizdiği sosyal fotoğrafını hepimizin çok iyi okuması gerekiyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ayşe gülayşe gül5 ay önce
  köyden, ilçelerden ,şehire göç eden insanlarımız en büyük kötülüğü çocuklarına ettiler.halbuki toprak insanı doyurur, illa büyük paralar kazanmak mı gerek?
 • behzatbehzat5 ay önce
  Dizilerde konserlerde popüler bir sanatçının sporcunun giydigi gömlek ceket ayakkabıyı gören bir gencin bende almayacagım demesi ne kadar mümkün.
 • muratmurat5 ay önce
  Okumak istemeyen okulda sınıfda sürekli maraz çıkaran yada devamsızlık yapan bir öğrenciyi direk açık liseye kaydetmek varken ailenin ve devletin illa okuyacaksın-demesi onun ilrrde kalfa usta çırak olmasına da engel teşkil etmiyecekmi?.
 • vahitvahit5 ay önce
  Her şehirde olan deniz göl orman manzaralı tepelerde şehir kenarlarındaki makilik alanlarda gece 04-05.00'e kadar içki ve uyuşturucu alan manitasıyla takılan gençler ilerde devletine milletine ne kadar faydalı olur
 • tufantufan5 ay önce
  Eskiden köylerde televizyon bir iki alamancı ve zengin ailelerin evinde tv vardı. Her perşembe kemal sunal şener şen filmi izlemek için komşular akrabalar tv si olan evlerde toplanırdı. Şimdi köylerde bile her evde iki tane tv var. Eskiden her evde beygir eşek vardı herkes saman için tahıl ekerdi. Şimdi köy hane halkının hemen hemen hepsinde eski yeni traktör var. Eskiden uzak tarlarara bağlara ekim dikim hasat için imece olurdu şimdi 100tl yevmiyeyi begenmiyen boşta gezenler var
 • RasimRasim5 ay önce
  Yazar bey.hukumete uyarmazsanız kenevir ekimini serbest bırakacak genclik esrar gibi kolay bulunabilen maddelere daha cabuk ulaşacak.artik her yerde kolayca bulunabilecek..gecmiste gencliginde abim kullanmıstı bu mereti inanin gözü kimseyi gormezdi aşırı siddet uygulardı gencliginin buyuk bolumu böyle gecti harap oldu hapisten cıkınca guclükle birakabildi..lutfen bu keneviri ekim isi tehlikeli genclik harap olur hukumeti uyarmak lazım zaten genclik kötü durumda.
 • Kunta KürdeKunta Kürde5 ay önce
  Tek kelime aşağılama veyahut küfür yazmamaya çalışırım ! ..
 • irfan irfan 5 ay önce
  1 ve 2 dünya savaşından çıkmış ebe dede anne babaların tutumlu olması başka biz yokluk çektik çocuklarımız yokluk görmesin diyen ebebeyinlerin çocukları başka israfta müsrifrikte. Yaşlılar acı keder yokluk hasret türküleri şarkıları dinlerken gençler rep rap rock müzik ile küresel entegrasyonda. Ama vatan millet ümmet din iman duyguları erezyonda
 • esereser5 ay önce
  Üniversitelerdeki kampüs ve kafe gençliginin tarihten coğrafyadan ülke ve dünya gündeminden ne kadar uzak oldugunu görmek için onlara insan sirkülasyonun yogun oldugu yerlerde mikrofon tutun yeter. Yahutta akrabalarımızdaki gençlere basit bir soru sorun görün durumu.
 • nacinaci5 ay önce
  Dizi sinema reklam tiyatro müzik sektöründe yerli yabancı kişilerin uyuşturucuya bulaşmış olanlarınpopüler insan olarak sunulması lise ve ortaokul çağındaki gençlere çok kötü bir örnek teşkil ettiği gerçek. Birde büyük şehirlerdeki suç ve suçluların yogun oldugu yerlerde boynunda kollarında vucudunda jilet kesik izleri olanların beladan kaçmak isteyen esnaf ve ev komşularınca imtiyaza tabi tutulması özendirici oluyir
 • Kunta KürdeKunta Kürde5 ay önce
  Bir şeyler yazmışın ama...

Günün Özeti