• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Osman Atalay
Osman Atalay
TÜM YAZILARI

Rusya, İsrail ve Amerika Kürt meselesinde ortak

03 Ekim 2017


Osman Atalay İletişim: [email protected]

Evet, doğru okudunuz Rusya, İsrail ve Amerika; Irak ve Suriye’deki Kürt meselesinde ortak hareket ediyor.

Öncelikle Irak’ın bölünmesinin önünü açacak olan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) gerçekleşen referanduma İsrail’in açık desteği söz konusudur.

Referandumun ardından yapılan gösterilerde İsrail bayraklı kutlamalar, Türkiye açısından çok rahatsız ediciydi.

Bu kapsamda, İsrail’in uzun yıllardan beri yaptığı stratejik planlarında, Kürtleri elde etme konusundaki hayali ve arzusu çok net bir şekilde açığa çıktığı söylenebilir.

ABD de, 1992’den beri Irak Kürtleri ile çok ciddi iş birliği içerisindedir. Suriye Kürtleriyle (PYD) ise, 2013 yılından beri siyasi ve askeri desteği gözümüzün önünde cereyan etmektedir.

Kuzey Irak’ta İsrail ve ABD’nin desteklediği Mesut Barzani’nin bağımsızlık referandumu bizi rahatsız ederken Suriye cephesinde ise Rusya’nın federalizm ilanı için karar alan Kürtlere destek vermesi ayrı bir sıkıntı oluşturmaktadır.

ABD ve Rusya’nın, baba Mustafa Barzani döneminden bugüne kadar Ortadoğu politikalarında Kürt hareketleriyle kurdukları ilişkiler bilinen bir gerçektir.

Bu çerçevede Rusya, bugünlerde Irak konusunda yaptığı açıklamada, Kürtlerin milli arzularını saygıyla karşıladığını belirterek Irak’ta Kürt özerkliğini desteklediğini açıklıyor. Aynı şekilde Suriye’de de federalizmi destekliyor.

Kuzey Irak “bağımsızlık”, Kuzey Suriye “federalizm”

Suriye’de 15 gün önce Kuzey PYD kantonlarında yerel seçimler yapıldı. Bu seçimlerin 3. aşamasında Suriye Kürtleri federalizm talebinde bulunacaklarını ifade etti.

Dikkat edin Kuzey Irak’ta Kürtler, “bağımsızlık” taleplerinde bulunmak isterken Kuzey Suriye’deki Kürtler ise “federalizm” talebinde bulunmak istiyor.

Bu taleplerini açıklarken de İsrail, Amerika ve Rusya’nın desteğini de arkasına alıyor.

Dün birbiri ile kavga eden, çatışan Kürt partileri ve grupları KDP ile PKK ise “Kürtlerin özerklik, bağımsızlık düşleri” çerçevesinde aralarındaki husumeti unutup birleşiyorlar.

Irak’ta Barzani’nin bağımsızlık hareketi; Suriye, Irak, İran ve Türkiye’deki siyasi Kürt muhaliflerini de tek çatı altında toplanmaya sevk etti.

- Türkiye’nin tutumu

Irak’ta ve Suriye’deki Kürt bölgelerinde yaşanan bu durumlar karşısında Türkiye’nin atacağı adımlar çok önemlidir. Türkiye’nin bütün uyarılarına rağmen ABD, Suriye’deki Kürt kantonların oluşturulmasına destek verdi.

Rusya ise Türkiye’nin rahatsızlığını dile getirmesine rağmen Moskova’da PYD’ye ofis açma izni verdi. Rusya, Türkiye ve İran ile Astana’da Suriye konusunu görüşürken diğer yandan Moskova’da Uluslararası Kürt Konferansı düzenleyerek ulusal çıkarları doğrultusunda hareket etti.

Bütün bu durumlar Türkiye-ABD ile Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerde çok ciddi tahribatlara sebep oluyor.

Türkiye bütün bunların farkında olmalı ve yeni süreçte bunlara göre hazırlıklı olmalıdır.

Türkiye’de yaşayan Kürt kardeşlerimizi provoke edecek konuların dikkatle ele alınmasında fayda var. Türkiye’ye dönük muhtemel olumsuz sonuçları asgariye indirecek ve Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir stratejiyi tespit edip bunu uygulamalıyız.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Kuzey Irak Yönetimi yaptığı yanlıştan dönme erdemini gösterdiğinde Türkiye, devleti ve milletiyle bu kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir sözü meselenin Kürt halkıyla genel manada bir problemin olmadığının da altı çizilmiş oldu.

Sonuç olarak Bağdat Hükümeti aracılığıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık değil ama daha geniş bir özerklik içinde yaşamalarını sağlamaya ikna etmeliyiz. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23