Öğretmenleri kurtarmadan bağımlıyı kurtaramayız - 1

20 Kasım 2018 Salı

“Öğretmenler için kimseye sağlanmayan olanakları yaratmak zorundayız. Bunu da bir an önce yapmalıyız. Çünkü halk, her yönden yeterli bir eğitim görmezse, devlet, yeterince pişirilmemiş tuğlalardan örülen bir ev gibi çöküverir. Öğretmen, bir sanatçı gibi işine büyük bir tutkuyla âşık olmalıdır.” (Anton Çehov)

Türkiye’nin kumar, alkol, tütün, madde ve teknoloji bağımlılığı ile başlattığı seferberlik mücadelesinin başarılı olduğunu söylemek çok zor. 

Bu mücadelenin en önemli merkezi olan okul ve öğretmenlerimizin maddi ve manevi yaşam standartlarının durumu radikal bir değişime henüz kavuşturulabilmiş değil.

Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, “Öğretmenlerin Ekonomik, Mesleki ve Sosyal Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri” adlı bir araştırma yaparak sonuçlarını yayınladı. 

Eğitim-İş’in, 26 ilde 906 öğretmenle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırma sonuçlarına göre öğretmenler en çok geçim sıkıntısından, mesleklerine olan saygınlığın azalmasından şikâyetçi.

Maalesef çocuklarımızın ve toplumun geleceğinin inşasında önemli görev ve sorumluluk üstlenen öğretmenlerimizin maddi ve manevi durumu hiç de iç açıcı değil.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77’si öğretmenliğin “saygın” bir meslek olma özelliğini kaybettiğini, yüzde 75’i daha çok para kazanacağı bir iş imkânı olduğunda öğretmenliği bırakmayı düşünüyor.

Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 44’ü ikiden fazla kredi kartı kullanıyor ancak yüzde 24’ü kredi kartının sadece asgari borcunu ödeyebiliyor. 

Öğretmenlerin yüzde 20’si esnafa, yüzde 23’ü ise şahıslara borcu olduğunu belirtirken, yüzde 36’sı ise annesinden ve babasından maddi destek alıyor. 

Her 5 öğretmenden biri ek iş yapıyor. Öğretmenlerin yüzde 80’inden fazlası gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor, yüzde 79’u mesleğine motive olmakta zorlanıyor.

Araştırma sonuçları öğretmenlerin yüzde 91’inin Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmalarını nitelikli bulmadığını da ortaya koymuş.

Öğretmenlerin yüzde 85’i liselere giriş sınavı ile ilgili, yüzde 77’si üniversite giriş sınavı ile ilgili yapılan değişiklikleri olumsuz bulduğunu ve onaylamadığını belirtti.

Araştırmanın dikkat çeken sonuçları şöyle:

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 44’ü erkek, yüzde 51’i ise kadın olduğunu belirtmiş, yüzde 5’i ise cinsiyet belirtmemiştir.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 66’sı herhangi bir sendikaya üye olmadıkları, yüzde 28’inin herhangi bir sendikaya üye olduğu, yüzde 6’sının ise görüş belirtmediği tespit edilmiştir. 

Araştırmaya katılanların yüzde 41’i ev kredisi ödediğini, yüzde 59’u ise ödemediğini ifade etmiştir. Yüzde 24’ü araba kredisi ödediğini ifade etmiştir. Yüzde 27’si kirada oturduğunu belirtmiştir. 

Yüzde 15’i çocuklarının eğitimi için kredi çektiğini belirtmiştir. Yüzde 44’ü ikiden fazla kredi kartı olduğunu belirtmiştir. Yüzde 21’i ek iş yaptığını belirtmiştir. Bu verilerle her 5 öğretmenden birinin ek iş yaptığı ortaya çıkmaktadır.

Öğretmenlerin yüzde 24’ü kredi kartının sadece asgari borcunu ödeyebildiğini belirtmiştir. Yüzde 3’ü maaşında icra olduğunu belirtmiştir. Yüzde 9’u maaşına en az bir kez icra geldiğini belirtmiştir. Yüzde 16’sı gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle her ay borç para bulması gerektiğini belirtmiştir. 

Yüzde 36’sı annesinden, babasından, birinci derece yakınlarından ya da arkadaşlarından maddi yardım aldığını belirtmiştir. Öğretmenlerin yüzde 60’ı son bir yılda hiç tiyatroya gitmediğini yüzde 37’si son bir yılda hiç sinemaya gitmediğini belirtmiştir. 

Öğretmenlerin yüzde 37’si çocuğunun özel okula gittiğini ifade etmiştir. Yüzde 69’u haftada bir kez bile ailesi ile yemeğe çıkamadığını belirtmiştir. Yüzde 68’i otelde tatil yapamadığını ve yüzde 63’ü tatilini evinde ya da köyünde geçirdiğini belirtmiştir.

Öğretmenlerin sadece yüzde 19’u her gün bir gazete aldığını yüzde 80’i ise gazete almadığını, yüzde 45’i her ay bir kitap aldığını ifade etmiştir. 

Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 75’i mesleğinden elde ettiği gelirlerin yetersiz olduğunu, yüzde 74’ü maaşının düşük olması nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını ifade etmiştir. 

Yüzde 59’u borçları nedeniyle mesleki veriminin düştüğünü ve yüzde 28’i gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 27’si orta düzeyde, yüzde 24’ü ise az seviyede psikolojik sorunlar yaşadığını belirtmiştir.

Katılımcıların sadece yüzde 19’u psikolojik sorun yaşamadığını ifade etmiştir. Öğretmenlerin yüzde 80’inden fazlası bu ifadeye “az, orta, çok, tam” cevapları vererek gelir yetersizliğinin psikolojisine olumsuz etki yaptığını belirtmiştir.

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 69’u gelir yetersizliği nedeniyle öğrencilerine örnek olabilecek şekilde giyinemediğini belirtmiştir. 

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 70’i maaşının düşük olması nedeniyle gazete, dergi ve kitap almakta zorlandığını ifade etmiştir.

Araştırma öğretmenlerin ekonomik, mesleki ve sosyal açıdan çok zor günler geçirdiğini ortaya net olarak koymuştur. 

Öğretmenlerin yaşam kalitesini güçlendirmeden toplumun önemli sorunlarını ve bağımlılık sorunumuzu halletmemiz çok zor.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 827 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 56 liradır. Öğretmenler yoksulluk sınırının yarısından az maaş almaktadırlar. Öğretmenlerin bu maaşla ailelerinin ve kendilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamalarına imkân yoktur.

15 yıl deneyimli bir öğretmenin aldığı net maaş 3 bin 40 lira 23 kuruştur. 1. derecenin 4. kademesinde bulunan bir öğretmen ise net 3 bin 144 lira 30 kuruş maaş almaktadır. Bu veriler öğretmenlerin yoksulluk sınırının yarısından az maaş aldığını ortaya koymaktadır.

Son yıllarda Türkiye’nin en çok tartıştığı konu kültürel ve inanç değerlerimizin tahribatı karşısındaki çaresizliğimizdir.

Fakat toplumun geleceğini şekillendirecek olan gençliği emanet ettiğimiz okulun gerçek sahipleri olan öğretmenlerin devlet tarafından maddi ve manevi sahipsizliği en temel problemimizdir.

“Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla, öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir.” (Eflatun) 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • FarukFaruk5 ay önce
  Saçma sapan araştırmalar.17 yılını doldurmuş öğretmenim.es ve çocuk yardımıyla maaşım 3870 lira civarında.esim çalışmıyor.elhamdulillah kimseye muhtaç olmadan gecinebiliyorum.evet gelirim artsa memnun olurum. hala kirada oturuyorum.evli öğretmenlerin yarıdan çoğunun eside çalıştığına göre para yetersizliğinden nasıl şikayet ediyorlar?benim gibi tek maaşla kalsalar ne yapacaklarmış.
 • MfgMfg6 ay önce
  Ben bir öğretmenim. Sizde dahil olmak üzere hiçbir iniz hiç birşey bilmiyor sunuz, Avrupa, Avustralya,ABD,Kanada gibi ülkelerde Neden öğretmen tüm iyi imkanlara rağmen bı işe yaramıyor, uyuşturucu, fuhuş had safhada, Mesele çok başka, boşa kafa da yormayin,ziiira teşhis ve tedavi yöntemleri bilen yapar.
 • tedristedris6 ay önce
  Maaşlarda önce şu sorunun cevabı şarttır.Egitim öğretim ile ilgili yapılan düzenlemelerde alınan kararlari eğitimle yakından uzaktan alakası olmayan ben yaptım oldu diyenler alıyor bu çürümüşlüğü ..Eğitim kurumlarında atanan idarecilerimiz in atama gerekçelerine bakarsanız ..eğitimin niteliği ile ilgi olmadığını atayan iradeye teslimiyet ilik taleplerini emir telakki eden bir zihniyet hakim..Bizde idealizm çöktü .işlerimiz folklorik figürlere döndü.. öğretmenler n maaşını üç katına da çıkarsanız bu anlayışla yol alınmaz alınamaz ki
 • nurinuri6 ay önce
  Öğretmenin alacağı parayı konuşacaklarına?ne kadar ehil olduklarını konuşsunlar, Öğretmenlerin! 1. ver 10. isterler.10 ver 100.isterler. (kendinin öğrenmesi çok şey olanların) Okullar da öğretmen olduğu bir Ülkeyiz biz
 • Menderes CEYLANMenderes CEYLAN6 ay önce
  ÖĞRETMENLER TÜRKİYE ŞARTLARINAGÖRE İYİ PARAALIYORAMAÇALIŞMA ALIŞKANLIĞIHEMEN HEMENHİÇ YOKMESLEĞEAŞKI BIRAK ... PARAYIPULUBIRAKINBİRAZ İŞİMİZİALLAH RIZASI İÇİN YAPALIM.
 • KadirKadir6 ay önce
  İnsanın işini güzel yapması maaş la alakalı değil dir öyle olsaydı bu ülkede aşkları ücretle çalışanların hepsi işinin haini olurdumesele iş ahlakıyla alakalıdır
 • fthfth6 ay önce
  sayınyazar bu bahseettiniz veriler de birçok yanlışlık var ve eğitim iş sendikasının araştırma verilerinin ele almışsınız o sendika bozguncu bir sendikadır bilginize
 • Doğan DoğanDoğan Doğan6 ay önce
  Çıjardığım sonuç: halihazırdaki öğretmen camiasında her 3 öğretmenden 2 si şımarıkve had bilmez.Artık çocuklara ne verirlerse...Gençlik çokdan Allaha emanet.Bozulan yeni nesiller içinde her zaman iyi eğitimli az bir insan topluluğunu Allah var ediyorçok şükür.
 • HASANHASAN6 ay önce
  SAYIN YAZAR ÖĞRETMENLERİN EKONOMİKDURUMLARINIRAKAMLARLA GÜZELCE SERGİLEMİŞSİZİNİZ,YALNIZ CAN GÜVENLİKLERİNE ALEMDE ONAHİÇTEMAS ETMEMİŞSİZİN,PARAKADAR CANGÜVENLİĞİ DE ÖNEMLİDEĞİLMİ, BU GÜNÖĞRETMENİ NEÖĞRENCİ NEDE VELİ ADAM YERİNE KOYMAKTADIR. ÖĞRETMEN EZİLMEKTE VEEZDİRİLMEKTE , ESKİDENBUNLARMUALLİMDİ SAYGINDI İTİBARI VARDI. ŞİMDİ İSE OKULA GİTMEKTENNEFRETETMEKTELER. BİR GÜN GELECEK ÖĞRETMENSINIFA SİLAHLI KORUMALARLADERSE GİRECEKO GÜNLERAZKALDI.DİSİPLİNİN OLMADIĞI YERDE HUZURDAOLMAZMIŞ ÖĞRETMENHUZURSUZ DURUMDA.
 • AbdulahAbdulah6 ay önce
  Tesbitler ... bilgiler

Günün Özeti