Mülteci ve göçmen limanı: Anadolu’da Suriyeliler 

02 Temmuz 2019 Salı

“Ben bir mülteciyim kendi yüreğimden başka sığınacak yerim yok yurdum yok.”  Şebnem Ferah 

Suriyeli savaş göçmeninin yüzde 70’i kadın ve çocuk (genç)lardan oluşuyor.

5 -10 yaşında gelenler şimdi 14-19 yaşında ergen oldular. Orta yaş babalar sorunsuz ucuz işçi olurken çocukların eğitim öğretim ve ciddi bir kontrole ihtiyacı var. Sosyal gerçeğimiz olan bu insanları siyasetin ideolojinin acımasız vicdansız hesaplaşmasına yem etmeyelim.

Türkiye’de 4 milyona yakın Suriyeli var, Batı illerimiz genelde göçmenlerin varlığını tolere etmiyor.

İstanbul’un nüfusu 16 milyon ve 39 ilçesine dağılmış 500 bin Suriyeli göçmen var. 

9 yıldan beri belirli aralıklarla Türkiye’nin yaklaşık 10 şehrinde toplanan Suriyelilerin dükkanları, arabaları, evleri ve canlarına saldırı, tacizler oluyor… Tek amaç var Suriyelileri istemiyoruz.

“Neden Suriyelileri istemiyoruz” sorusunun artık çok ciddi bir şekilde radikal çözümlerle birlikte masaya yatırılma zamanı geldi de geçiyor.

Bu tehlikeli süreci besleyen faktörleri hızlıca tespit ve tedavi yoluna girmeliyiz.

Sosyokültürel sebepler eğitim işsizlik ergenlik savaş göç travması gelecek kaygısı ve gettolaşma sorununu nasıl okuyacağız.

Yaklaşık 4 milyon Suriyeli göçmenin sorunları Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 ilimizin en hayati siyasi ve sosyal sorunlarından biri haline gelecek gibi görülmektedir.

4 milyon insanın 1 milyon 157 bini 0-14 yaşında ve yaklaşık 1 milyon insanın 14-20 yaş aralığında olduğunu unutmayalım.

Savunma ve eleştirilerde insani ve akılcı bir dil kullanmak zorundayız.

Sosyal medyada Suriye ve Suriyeli göçmenler meselesi politik bir hesaplaşma malzemesi olarak kullanılması toplumsal iç barışı tehdit eden bir süreci tetiklemektedir.

Suriye göçmen politikamızın eksikleri hataları vardır.

Fakat bunu insan hak hukuk vicdan çerçevesinde tartışmak gerekiyor.

MÖ 3600 yılından bu yana kayıtlı tarihte 14 bin 500’ün üzerinde büyük savaşlar cereyan etmiş ve bu savaşlarda 4 milyarın üzerinde insan hayatını kaybetmiştir. Bu, şu anki dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisine eşittir.

1945’ten bu yana yaşanan savaşlardaki can kaybının yüzde 90’ını siviller oluşturmuş. 1. Dünya Savaşı’nda bu oran yüzde 10, II. Dünya Savaşı’nda ise yüzde 50 olmuştur.

Dünyada yaşanan savaşlar; yoksulluk, açlık, doğal afetler ve siyasi baskılardan dolayı pek çok insanın hayatı her geçen gün daha da zorlaşırken milyonlarca insan geleceklerini başka ülkelerde aramak için yüzyıllardır göç yollarına düşüyor. İnsanlar daha iyi ve güvenli bir gelecek için sığınacak liman arıyor.

GÜNÜMÜZDE 250 MİLYON İNSAN, 

YAŞADIĞI TOPRAKLARI TERK ETTİ

Günümüzde ise yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalan insanların sayısı 250 milyonu bulmaktadır. Suriye savaşıyla dünya gündemini ve özellikle Türkiye gündemini bir kez daha mültecilerin yaşadığı trajedi işgal etmektedir.

Suriyeli ve Iraklıların uzun zamandan beri Avrupa’ya göçü çok ciddi tartışmaları beraberinde getirdi.

Avrupa dün ekonomik sorunlarını çözmek için baş üstünde tuttuğu göçmen ve mültecilere bugün sakıncalı muamelesi yaparken Anadolu coğrafyası her zaman mülteci ve göçmenlerin limanı olmuş.

Osmanlı’nın Avrupa coğrafyasındaki etkinliğiyle birlikte, önce Musevilerin daha sonra da Protestanların Osmanlı’ya sığınmaya başladıklarına şahit oluyoruz.

1848 liberal ve milliyetçi rüzgarların estiği yıllarda, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu içerisindeki İtalyanlar, Macarlar ve Lehler bağımsızlık elde etmek için ayaklanırken, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Rusya’nın da yardımıyla bu ayaklanmayı bastırmış ve bunun sonucunda önemli sayıda Macar ve Leh, Osmanlı’ya sığınmıştır.

Osmanlı hükümeti bu sığınma krizi neticesinde bölgeye, konumu bugünkü Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri’ne denk sayılabilecek Amedi Divan-ı Hümayun Fuat Paşa’yı göndermiş. Fuat Paşa’ya verilen görevde, sınır boylarındaki sığınmacılar arasında askerî lider konumunda olan kimselerin geriye teslim edilmemesinin altı özellikle çizilmiş.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında batıdan ve doğudan toplu ve bireysel birçok sebeplerden ötürü sığınmalar yaşanmış. İspanya’dan kaçan Museviler, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan kaçan Macar mülteciler, 1859-1922 yılları arasında Kafkaslar ve Kırım’dan kaçan ve sayıları dört milyonu bulan Çerkez ve Tatar mülteciler, kitlesel mülteci akınları olarak sayılabilir.

1920 yılında özellikle Bolşevik İhtilali’nden sonra kaçan 65 bin kadar Rus ile değişik bölgelerden kaçan Rum ve Ermeniler ile birlikte İstanbul’a sığınan toplam nüfus 100 bin kadar tahmin edilmektedir.

Cumhuriyetin kurulması ile 1923 Lozan Antlaşması’na bağlı olarak Türkiye ile Yunanistan arasında “nüfus mübadelesi” kabul edilmiş ve 384 bin kişi Türkiye’ye yerleşmiştir. Benzer anlaşma Bulgaristan ile “gönüllü değişim” olarak yinelenmiştir. Bu dönemde özellikle Balkanlar ve Kafkaslar’dan Türkiye’ye gelen nüfus hareketiyle; Arnavutlar, Boşnaklar, Çerkezler, Abhazlar, Avarlar, Çeçenler ve Türkmen soydaşlarımıza her zaman güvenilir bir liman olmuşuz.

Bugün Çanakkale Şehitliği’ne gittiğimiz zaman Afrika, Ortadoğu, Asya ve Balkanlar’dan şehitleri görürüz.

81 milyonluk Türkiye’nin hangi iline giderseniz muhakkak kasabasında ve köyünde muhacir ve göçmenin izine rastlarsınız… Hangimiz göçmen değiliz ki…

Mülteci ve göçmen limanı Anadolu, dün nasıl Müslüman veya gayrimüslim olsun kapısına gelene herkese kucak açmış ise, yakın zamanda Irak’tan bombalardan kaçan Kürt kardeşlerimize nasıl kapıyı açtı isek bugün de Suriyeli kardeşlerine inancı, medeniyeti ve vicdanı gereği kapısını açmıştır.

Suriyeli göçmenlerin sosyokültürel ve güvenlik problemini çözecek olan Devletin ilgili resmî kurumlarıdır. Bu eksiklik ve yanlışlar insani ahlaki ve medeni bir dille ifade protesto edilebilir.

İdeolojik ırkçı çıkarcı bir hesaplaşma kimsenin işine yaramaz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • CemalCemal2 ay önce
  Buradaki yorum yapan arkadaşlarıma katılmıyorum cennet ülkemde suriyeli afkan pakistan göçmenlerinin türkiyede nefes almasını istemiyorum ben ülkem için ölürüm istenildiğinde savaşa bile giderim yaşım 55 peki savaştan ülkesini terketmiş zıpır gibi insanlara ne diyeceğiz bizim askerlerimiz onların ülkesinde savaşırkenbiz onlarca şehit verirken bu suriyelilerin denizde pilajda milete hafa atarken bu insanlıkmı biran önce cennet ülkemde ne kadar göçmen misafirimiz varsa kendi ülkeletinde havasını atsınlar
 • Mesut Sarp Mesut Sarp 2 ay önce
  Eğer Türkiye bu mültecileri serbest bırakırsa bunların en azından yüzde doksanı Avrupa'ya Akın eder gider ama hükümetimiz ne sebeptense bunu istemiyor ve bu şekilde halkımızda taciz ediliyor. Aslında bırakalım bu insancıkları Avrupa'ya Zengin Arap ülkelerine gitsinler başlarının çaresine oralarda baksınlar.
 • nostaljinostalji2 ay önce
  Hiç bir Suriyeyi,Afganlı ve arabı Türk topraklarında istemiyoruz. Biz burada doğduk onlara orada. Türkiye Türklerindir. Biz onlar için ölürken onlar gençleri burada karı kız peşindeler. soygun , darp çete, esrar satıcılığı ve fuhuş organize ediyorlar,Pisinsanlar ,leş gibi kokuyorlar,gayri medeniler ve banyo bile yapmıyorlar,onları pis kokularından bile tanıyabilirsiniz ve çirkin suratlarından. . Ülkemizden defolsunlar gitsinler. Cehennem kadar yolları var. onlardan nefret ediyorum. NEFRET. Canları cehenneme.
 • BilalBilal2 ay önce
  Abicim sorun Suriyelileri kaybedecek bişeylerinin olmaması.niye bırakmıyoruz biz bu insanları gitsinler Avrupa’ya.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN2 ay önce
  HÜKÜMETİN YUMUŞAK KARNI OLARAK GÖRÜP SURİYELİLERE VURANLAR VAR,SADECE MEZHEPÇİ YAKLAŞIM İLE ESED E DESTEK İÇİN SURİYELİLERE SALDIRANLAR VAR,SADECE OY KAZANMAK İÇİN SALDIRANLAR VAR.. PESPAYE RUHLU BİRTAKIM İNSANLARİSE REZİL RUHLARINI TATMİN İÇİN BU GARİP VE MAZLUM İNSANLARA SALDIRMAKTA VE ALKIŞ BEKLEMEKTE..YAZIKLAR OLSUN.ŞU FANİ DÜNYADA BU KADAR BENCİL VE REZİLCE DUYGULAR İLE GARİBANLARA,MİSAFİRLERE SALDIRANLARIN HEPSİNE YUH OLSUN..
 • ÇağatayÇağatay2 ay önce
  guzel gelismeler olacagini dusunuyorum
 • Mesut SarpMesut Sarp2 ay önce
  Yaklaşık 4 milyon Suriyeli göçmenin sorunları diye başlarken hemen düzeltelim bir cok Suriyeli Avrupaya kacak gidecegim diye kendilerini Türkiyede kayıt ettirmeyip kacak kalmakta. Bence bunların hepside Türkiyede kalacak ve rakkam 10 milyon civarında. Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde filan degil hemen her ilimizde kasabamızda en hayati siyasi ve sosyal sorun haline geldi bile. TürkiyBye verdigi taahhütler geregi Suriyelileri Türkiyede barındırmakta ama düzensiz ve plansız. insanlarımız infialde. Ancak hükümetin vurdum duymazlıgı secimleri kaybetmesine ragmen devam etmekte. Faturası hepimize pahalıya cıkacak ama zavallı Suriyelilere de...
 • ERKANERKAN2 ay önce
  PEKİ SAVAŞ OLDUĞUNDA TÜRKİYE'DE BİZ DEMİ AVRUPA KAPILARINA DAYANIP ZAVALLI OLALIM?ÖBÜRKÜ ÜLKEDE İŞGÜÇ ARAYALIM TATİL BÖLGESİYSE TATİLİMİZİ YAPALIM YA BIRAKTIĞIMIZ ANAVATAN ŞEHİTLER ONLARINKANLARI ÜLKEMİZ? YANİ SANKİ DÜNYADA 250 MİLYON İNSAN AVRUPAYA GİDECEK YENİ BİR HAYAT KURACAK AVRUPADA BU İNSANLARA SOSYAL YARDIMLAR VERECEK TÜRKİYEDE BÖYLE OLACAK BU İNSANLARI İDARE EDECEK PEKİTÜRK İNSANI NE YAPACAK? NEREDE İŞ BULACAK,PROBLEMLER NASI ÇÖZÜLECEK ?KEMALİSTLERİN YILLAR ÖNCE DEDİKLERİ ÇIKTI,BAK CİNNET,CİNAYET SADİZİM ARTTI EKONOMİ BOZUK , MİLYONLARCA İCRALIK DOSYALAR VAR PEKİ NE OLACAK BUNLAR? EVE İCRA GELDİĞİNDE ELİNİ KİMSE CEBİNE ATMIYOR YARDIM ETMİYOR ELEKTİRİK KESİNTİSİNDE OTUR AĞLA KİMİN FAYDASI KİME? BUNLARADA ÇÖZÜM ARAYIN ARTIK OTURDUK MÜLTECİ NE YAPACAK? TAMAMDA BİZİM İNSANIMIZ IN DURUMU KENDİ ÜLKESİNDE ONDANDA MÜLTECİ ,ONLAR BİR ARADA YAŞAMAKTA EVLERİNE 6-7 KİŞİ ÇALIŞIP EN AZ 10,0000 TL MAAŞ GELENLERİ VAR BİZ BİR ARADA AİLECE YAŞAMIYORUZ Kİ, BİREYSEL HERKESİN EVİ AYRI YERİ YURDU AYRI MASRAFLARIMIZ AYRI..VAH HALİMİZE DİYEN YOK SAYIN OSMAN ATALAY BİRAZDA BU KONULARI ELE ALIN LÜTFEN TABİ CESARET EDEBİLİRSENİZ..NEREDE?
 • Ali Sami Yen Ali Sami Yen 2 ay önce
  Eğer süte biraz su katarsan pek anlaşılmaz bir süre idare eder, biraz daha katarsan biraz tadı kaçmış gibi olur ama idare eder denilebilir ama bu ilanihaye devam edemez süt süt niteliğini kaybeder ortaya ne süt ne su diyebileceğimiz bir ürün çıkar. Her türlü taşıma aracının bir istihap haddi vardır onu aşarsan araç çöker. Başlarda bir sorun değildi ama yavaş yavaş sorun haline geldi biraz daha müdahale edilmezse içinden çıkalamaz hale gelecektir. Yönetim önlemini almazsa iş ırkçılığa Suriyeli avına kadar gidebilir. Klu Klux Klan benzeri Almanyadaki Neo Nazi benzeri topluluklar oluşabilir.Benzeri şekilde Suriyeliler de savunma haline gelebilir.Çatışma kaçınılmaz hale gelir. Böyle olmadan politik yollarla sorun çözülmelidir. Hükümetlerin görevi de budur aslen Hükümetler görevini yapmazsa halk kendi çözümünü bulur anarşi başlar. Türk milleti ırkçı değildir ama enayi de değildir. Tepki şimdilik sorun çıkaranlara yöneliktir ama tedbir alınmazsa ırkçılığa dönüşme potansiyeli de taşımaktadır.
 • UnkownUnkown2 ay önce
  Haklisiniz ama bir xozum sunmamissiniz ayniseyleri soyleyip durmussunuz.birde su konu var bu insanlar cok hizli uruyor,geldiklerinde bir cocuklari varsa simdi en az 6,7 cocuklari var bunuda unutmayalim.
 • MaraşlıMaraşlı2 ay önce
  Kontrolsüz güç güç değildir. Kontrolsüz şekilde ülkeye sokulan bu insanlar tabandan yukarı doğru ilerliyorlar. Almanyadaki Türkler gibi bir zaman sonra ülkemizde söz hakkı isteyip başkaldırabilirler.
 • Hami KurtHami Kurt2 ay önce
  Sayın Atalay samimi olarakdeğilde böyük bir öngörüsüzlükle "İki bilemedin üç ay sonra Esed düşer ben de bunları geriye gönderirim, böylecede bütün dünyada kimsesizlerin kimsesi olarak ün yaparım" düşüncesi ile Suriye'li mültecileri kabul ederseniz sonuç böyle olur. Resi Suriyelileri tez elden geri gönderecekti ama başına kaldılar. Onun başına kaldıkları gibi ülkenin de başına kaldılar Tabi suç onların değil onları düşüncesizce kabul edenin yani Reis'imizin. Hayırlı günler.
 • HARUNHARUN2 ay önce
  Zenciler de var kimse onlara bir şey demiyor.sorun eli silah tutanların burada taşkınlık yapması Savaşçı türk milleti bunların savaştan kaçmasınıhazmedemiyor.
 • ATATURKCUATATURKCU2 ay önce
  SURIYELULERI ISTEMIYORUZ.1 MUSLUMAN ULKESI ICIN SAVASIR YA SEHIT OLUR YADA GAZI( MASAALAH BAKIYORUZ SURIYELI GENCLER DENIZDE SPOR SALONLARINDA CUCUT CALISOYOR KARI KIZA HAVA ATIYOR ). 2.SURIYELULER COK COCUK YAPIP COCUK VE KADINLARINA SAYGI DUYMAYIP DOVUYOR 3. BIZ TURK MILLETININ KADINI BAGDA BAHCEDE FABRIKADA CALISIR URETIR AILE ICINDE ONEMLIDIR SURIYELERDE KADINLAR EVDEN CIKMAYIP SADECE COCUK DOGURUYORLAR. 4.GELENEK GORENEK ANANE HICBIRSEYIMIZ UYMUYOR SADECE URFA KILIS BOLGESINE UYUM SAGLADILAR CUNKU AKRABALAR. 5.DEFALARCA UYARIYIRUZ TUKURMEYIN YERE COP ATMAYIN ETRAFI KIRLETMEYIN DIYORUZ SURIYELILERE
 • SelimSelim2 ay önce
  Abi senin sac sitilin nassi bole kahkulmu kaldi abi nasii berber o abi pahali berberler bole abi abi kestir o saclari ya haskkaatt naasii kahku okavede nassi gulduk sabah sabah abi bizi korudun icin saol abi zirluklar var abi her kavede nargile icmek yoj abi yaz ossun abi denize gidiyoz kalabalik abi zor olutyo bole zorluklar abi internbet bedava ossun abi ikkii varsin abi de o saclar kahkumu kaldi abi nasilbi sacole huhuhaaaa
 • kalelikaleli2 ay önce
  iyi demişsin de sayın yazar göçmen olarak neden gelmişler savaştan mı kaçmışlar göçmen olarak mı gelmişler mülteci değil ki bunlar.savaştan kaçıp korku gelenlere hay hay kapımız açık olmalıdır.ama öyle senin sandığın gibi değil 10 il falan da değil.tüm iller hatta ilçelerde bu göçmenlere rastlanıyor mahalleler...bir de suruiyeli değil tamam suriyeliyi kabul ettik ıraklı iranlı afganlıpakistanlılarla ülkemiz dolu.bu böyle olunca iyi mi oluyor.neresi iyi bunun.savunulacak yönü ne.tabi devletimiz bakıyor ilgileniyor.ama devleti ayakta tutan bu millet vergi veriyor kira veriyor.biz millet olarak zaten ezilenin haksızlığa uğrayanın yanındayız.fakat bu göçler amacını aşmış bulunmuyor mu.çok göç mü olsun durmadan her yerden gelsinler mi öyle mi olsun adam pakistandan gelmiş ülkemizde cinayet işliyor bu doğru mu.
 • ayşe gülayşe gül2 ay önce
  bir an önce bu mülteciler afganı, ermenisi ,iranlısı, ıraklısı bilumum kim varsa götürülsün sınırın öte yakasına bırakılsın. çocuklarımıza, torunlarımıza yani ülkemizin geleceğine yük bırakılmasın.gittikçe kalabaklaşıyoruz. hepsi de boş kalabalık.
 • mustafaamustafaa2 ay önce
  ne yaklaşık dört miyon suriyelisi en az sekiz milyon suriyeli dört miyonda afgan iran ırak gibi mülteciler var ipini kıran geliyor kim neci bu kadar başı boş ne yedüğü belirsiz insanlar hangi amçla sokuluyor ülkemize

Günün Özeti