Aile ve gençliği koruyamazsan devleti koruyamazsın 

07 Mayıs 2019 Salı

“Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.” Einstein 

Van’da, geçtiğimiz hafta İl Emniyet Müdürlüğü’nün 116 okulda psikologlar eşliğinde verdiği “cinsel istismar ve sanal suç eğitimi” korkunç gerçeği ortaya çıkardı.

7 ay içinde çok sayıdaki çocuk, yakın çevresinin cinsel saldırılarına maruz kaldığını fark ederek rehber öğretmenleri aracılığıyla polise başvurdu.

Pedagoglar eşliğinde dinlenen çocuklarının anlattıklarının ardından istismarı yapan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Beştepe’deki “Aile Şûrası” toplantısında aile kurumunun önemine dikkat çekerek; “Aile, millet varlığımızın temelidir, asli varlığıdır. Kişilik okul ve toplumdan önce ailede oluşturulur” dedi.

Erdoğan’ın sözlerinde dikkat çeken diğer açıklamalar şunlardı:

“Biz aileyi toplumun nüvesi, kilit taşı olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız. İnancımızda devletin 5 temel vazifelerinden biri de neslin korunmasıdır. Devlet ailenin huzur ve refahı için gerekli tedbirleri almak için mükelleftir. Değerler hiyerarşimizde de ailenin korunması en üst sıralarda yer alır. 

Güçlü bir ülke, güçlü bir millet olabilmenin öncelikli şartı güçlü bir aile yapısına sahip olmaktır. Aile, millet varlığımızın temelidir, asli varlığıdır. 

Aile mefhumu ortadan kalkmış bir toplum ayakta kalamaz. Aile kurumuna sahip çıkmak, milletin kendi geleceğine de sahip çıkması demektir.

Son 60 yılda hayatla, çevreyle ve toplumla kurduğumuz ilişkiyi kökten değiştiren iki kırılma yaşadık. Biri 1960’larda başlayan köyden şehre kitlesel göçlerdir.

İkinci kırılma ise teknoloji devrimiyle yaşandı. Dünyamızı köye dönüştüren bu yeni dönemin etkilerini her alanda görüyoruz.

Hayatımızın tüm safhalarında bu yeni dönemi takip ediyoruz. Bu teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken, milli bünyemizde çözülmelere yol açıyor. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla aile değerlerimizde çok ciddi erozyonlar oluşuyor.

Mahrem alan gün geçtikçe anlamını kaybediyor. Geniş aileyi nasıl ortadan kaldırmışsa, bu yeni dönem çekirdek aileyi yıkıyor. Aile kurumu tüm dünyada güç kaybetmiştir. Batılı ülkelerde anne babanın yerini tek ebeveyn ya da tek kişi alıyor.

Çağın hastalıklarına karşı elimizdeki en büyük imkan, tüm saldırılara rağmen aile kurumudur. Ailede çözülme olursa millet olarak varlığımızın tehlikeye girmesi kaçınılmazdır. Devleti korumak da ancak aileyi korumakla mümkündür.

Son 17 yıldır aile kurumunu güçlendirecek politikalara önem veriyoruz. Türkiye tarihi, en kapsamlı sosyal devlet uygulamalarıyla bizim dönemimizde tanışmıştır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 290 milyar tutarında sosyal yardım yaptık. Halen 2 milyon vatandaşımızın düzenli yardım aldığı sosyal yardım projemizi ortaya koyduk.”

Erdoğan’ın tespitlerine katılmamak elde değil. Türkiye nüfusunun yüzde 75’i 35 yaşın altındadır. Gerçekte genç, dinamik bir nüfusumuz var.

Fakat Türkiye’nin geleneksel muhafazakar değerleri adeta alarm veriyor. Ürkütücü bir çözülmenin eşiğinde olduğumuzu görmemiz gerekiyor. 

Devletin resmî ve sivil kurumlar üzerinden yürüttüğü sosyal, kültürel, hibe projeleri yardımlarının başarı oranlarının iyi irdelenmesi gerekiyor.

Orta ve uzun vadede insanımızın manevi ve maddi dünyasına dokunabilecek kültürel yardım projelerine ihtiyacımız var.

Türkiye’de 100 binin üzerinde STK’nın var olmasına rağmen gençliğin yüzde 94’ünün STK’larla ciddi bir bağının olmaması çok iyi analiz edilmelidir.

Son 17 yılda muhafazakâr camiamızda gençlik STK’larında ciddi bir patlama yaşanmasına rağmen bu kurumlarımızın gençliğin tabanında ciddi bir karşılığının olmadığını görmemiz gerekiyor.

Küresel teknoloji çağının rüzgârına hazırlıksız yakalanan Türkiye yeni bir kent (gençliği) sosyolojisi ile karşı karşıyadır.

Muhafazakâr, dindar ve modern seküler sosyoloji de bu yeni olgu karşısında savrulan değerleriyle yorgun ve çaresizlik içerisindedir.

TÜİK verilerine baktığımızda yaşları 15-29 yaş olan 18 milyon gencimizin yaklaşık 5.2 milyonu ne eğitim görüyor ne de çalışıyor.

Türkiye’de çocukların yüzde 38’i yani 7.5 milyonu şiddetli maddi yoksunluk içinde yaşıyor.

Bu çocukların yüzde 40’ının evinde beslenme sorunu, yüzde 28’inin evinde ısınma sorunu var.

Çocukların yüzde 70’i tatile gidemiyor ve hemen hemen tümü evinde televizyon ve bilgisayara mahkûm yaşıyorlar.

Aile ve gençliğin korunması devletin geleceğinin korunmasıdır. 

Gençliğin korunacağı, eğitileceği iki kutsal kurumumuzun yeniden ele alınması gerekiyor. 

Aile ve okul… Anne ve öğretmenin yaşam standartları ve kalitesinin güçlendirilmesi en önemli sorunumuzdur. Bu iki kurumun güçlendirilmesi ile ilgili yapılan resmî ve sivil yardım politikalarımızın aksayan ve yanlış giden taraflarını yeniden gözden geçirmenizde yarar var.

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de gençliğin en önemli üç probleminin, ekonomi, eğitim ve madde bağımlılığı olduğunu söylüyor. 

Devlet, aile ve okul arasındaki sosyo-kültürel güven sorunu çözülmedikçe toplumsal birliğin sağlanması çok zor görülüyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • özlem yüzügülerözlem yüzügüler1 ay önce
  Kalemine yüreğine sağlık hocam okadar güzel sorunlarımızı kaleme dökmüşsünki giderek insanlarımız yalnızlaştırıldı önce boş ver elalemi diyip kulağımızı eleştirelere kapadk daha sonra herkes ailesini bilsin diyip geniş aileyi dağıttk şimdide ben 18 deyim başmn çaresine bakarm değip yapayalnz bırakıldık Sayın Cumhurbaşkanımızın etrafını öyle bir çevirmişlerki ona verdikleri zararn farknda değiller reisin dedikleri yaplsa bylemi olurduk
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Asıl..dejenerasyon..okullarda..tam..sürat..devam..ediyor..Abuk..sabuk..sogan..lar..rezil..yakın..tarih..yalanlarıyla..papağanlar..yetiştiriyoruz..ipler..perde..arkasında..SİYONİSTlerin..kontrolünde..olduktan..sonra..bütün..çabalarımız..patinaj..seviyesinde..kalıyor..BATAKLIK..KURUTULMALI..
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu1 ay önce
  Aileyi kim koruyacak? Hükumet değil mi? Hükumet ne yapıyor? Bol bol şikayet ediyor. Çözümü ABD'mi üretecek?
 • akyusufakyusuf1 ay önce
  Aileyi ekonomik olarak güçlendirerek koruruz düşüncesi yanlış. 70-80 sene önce fakirlik had safhadaydı ama çok sağlam aile yapımız vardı, maneviyatımız güçlüydü, saygı, sevgi, hoşgörü, sorumluluk bilinci üst seviyedeydi. İnsanımız zenginleştikçe manevi değerler zayıflıyor, aile içinde birbirine yabancı ya da birbiri ile rekabet eden bireyler oluşuyor. Her şey para ve şatafata, eğlenceye indirgeniyor. Maneviyatı zayıf çocuk ve gençler teknolojik aletler, uyuşturucu, barlara yöneliyor. Anne babalar çaresizce çocuklarının ellerinden kayışını izliyor. Aile bakanlığı sanki aileyi yok etme yasasını yapıp yürütmek için kurulmuş. En küçük tartışmada bablar en az otuz gün eve yaklaştırılmıyor. Aile bütünlüğü böyle mi sağlanacak? vs.vs.....
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu1 ay önce
  Tekrar yazmaya mecbur kaldım Sırf bu yazıları yazan arkadaşları kutlamak için gerçekten böyle duyarlı insanlar varken bu Türk mlleti var olacaktır işte gavur bundan korkuyor Türk tek olsa bile bu milleti kimse yenemez... yazıyoruz derdimizi milletimizin ve devletimizin Bekisi için yazıyoruz..Kime yazıyoru bilmiyoruz ..dertlerimizi yazılarla değil bunu kimlere iletiyorsunuz bilmiyoruz çünkü ..Aylardır bu Hantal Aile Bakanın zararı var faydası yok..Anayasa ve Avrupa kanunları bizim toplumuza göre değil biz doğuluyuz Türküz ÜMMETİZ..Bati ilmi bizden aldı düzeldi akılandı ama bize verdiği bizleri keşke bir EŞEK denemem çünkü EŞEĞE yazık olur. İşte görüyoruz içimizden ne hainler çıkıyor daha çıkacak ,,böyle giderse...KİME ANLATIYORUZARKADAŞLAR DUVARABİLMİYORUM...Vesselam
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu1 ay önce
  Çok güzel bir yazı başlığı çok doğru Aileyi ve gençliği koruyamasanız devleti koruyamasınız,,Bir Otağın veya Çadırın direğini çekerseniO Otağ çöker yıkılır Ailede böyledir ,,,Bu sefer Ailenin direği ANNEDİR ,,Çünkü Çocuk Anne karnındayken terbiye almaya başlar Çocuk Anne karnındayken iki bağı vardır birisi Sürreti Rehim iki beslenmesini ondan alır ikincisi Ruhen ve bedenen ,,Yani Annenin bütün hareketlerini hisseder ve duyar ( Bizim eskiden Ninelerimiz Karınlarını Okşayıp Ninni ve şarkılar Söylerdi ) Çocuk Anne karnındayken vile duyar,,ANNE KURANI OKURKEN BE DUA EDERKEN bunların hepsini duyar işte bu RUHUN GİDASIYLA beslenir,,,Çocuk dünyaya gelir Sallama beşikte büyür O sallama beşik bile Onun Uyumasını ve ruhunu ve bedenini Okşar,,, Bakin Anneler eskiden Çocukların Çocuğun doğal beslenmesine vile karışmazdı getirir yemeyini önününe koyar Çocuk eliyle kendisi yer ve Öz güven sağlar Çünkü Anne yoğun ev işleri ile meşgul ( bugünkü Annenin işini Makineler yapıyor ,,Cep telefonuve TV karşısında al Sana Oğlum bir Cep telefon sana beni rahatsız etme)Çocuk 20 kat Apartmanda yaşıyor Mahalle Sokağı yok direkt ana Cadde Çocuk yok hepsi KAFE İNTERNET ,,yine İnternet başında tek başında ilahı karşısındaki O zehirli Makina diğer Çocuklarla hiç iletişim yok tek ruhu artık O Makina katil ol dese katil olur ,,ÇOCOK OKULABaşladı karşısında Öğretmeni Onu normal bir insan olarak görüyor hiç korkusu yok çünkü Onu normal birisi olarak görüyor dersine çalışsa ve çalışmasa bile biliyor Felaka , kulak çekme ,,geç bakiyim tahtanın yanına tek ayağının üzerinde dur sınıftaki arkadaşlarının yüzüne bak Alay konusu olsun ,,Aç elini bir kaç sopa eline ,,( İngilizler bu falakayı eskiden yaparlardı bunu İngilizler OSMANLI ENDERÜN SİSTEMİNİ,,Kendi okul Sistemide uyguladılar ,,) bunu ustadım Mehmet Şevket Eyği beyden okumuştum ve araştırdım ,,Yani Türkiyede Eğitim SistemindeMüfredat Sıfır diye bilirsiniz Çünkü bizler Natılı değiliz her Şeyden önce Müslümanız Avrupalı değiliz bu yapılanlar hepsi dayatma UZATMAYA GEREK YOK ,,VE YOK OLAYA MAHKÜMÜZ. ÇÜNKÜ ŞEYTANI AKLINI ÇÖZEMESEN KENDİNİ ÇÖZEMESİN YOK. OLMA PROGRAMI İŞLİYOR.,,HAVANDA SU DÖVMEYİN,,,Vesselam,,,U
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Aile Bakanlığı Aileyi Korucu Değil Mevkii Bakanlığı Ulufe Dağıtılma Çalışmaları yapıyor.Cumhurbaşkanlığı Sistemi Konuşma Makamı Değil Uygulama Makamı Ak Parti Bunları anlamalıçAile Bakanlığı Kuruldu Aile Daha da dağıldı neden acaba,Televizyon Konuşmalarıyla Aile korunmaz.Ak Parti Önce Aileyi ekonomik olarak güçlendirmeli.Bireysel Zorunlu Siğorta çıkarıp asgari ücret artışını finans çeteleri,ne havele ediyor,Asgari ücretli sürünüyor,ailede sürünüyor.Müslüman eliyle Aile yok ediliyor.Kapitalizm nelere kadir,Müslüman eliyle Paryalaştırmka bunadeniyor.Ülken de Paryalaşmak Kiracı olmayı başarmak köprüsünden geçerken vergi vermek hemde ne para.Bunları söylemelisin.Benyazıyorum Cumhurbaşkanı na sende yaz.Ben yazıyorum.Bende Ak partiliyim ama bunlar acı gerçekler.Yeşil Kapitalist olundu.Müteahhit Gıda TekelleriBanka ve Basın rantçılarının esiri olmamalıyız,Ülkeyi Paryalaştırmayalım.Bağımsızlığa Kavuşturalım;Selim Atalay Galiba Yakının O güzel tarihi açıklamalar yapıyor.Bağımsızlık ve Halkı güçlendirmek şart.Birkaç zengin ancak soyar.Bunları göreilim.Dertleştim.Zira Benim Yazılarım pek etkili olmadı,belki içeriden birileri etkileyebilir diye yazıyorum.Dilipak ı bile dinlemiyorlar.Ellerinde Kenevir Poşetiyle Poşet kanunu çıkarıp kendileriyledalga geçiyorlar.Saygılarımla.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Aile Bakanlığı Aileyi Korucu Değil Mevkii Bakanlığı Ulufe Dağıtılma Çalışmaları yapıyor.Cumhurbaşkanlığı Sistemi Konuşma Makamı Değil Uygulama Makamı Ak Parti Bunları anlamalıçAile Bakanlığı Kuruldu Aile Daha da dağıldı neden acaba,Televizyon Konuşmalarıyla Aile korunmaz.Ak Parti Önce Aileyi ekonomik olarak güçlendirmeli.Bireysel Zorunlu Siğorta çıkarıp asgari ücret artışını finans çeteleri,ne havele ediyor,Asgari ücretli sürünüyor,ailede sürünüyor.Müslüman eliyle Aile yok ediliyor.Kapitalizm nelere kadir,Müslüman eliyle Paryalaştırmka bunadeniyor.Ülken de Paryalaşmak Kiracı olmayı başarmak köprüsünden geçerken vergi vermek hemde ne para.Bunları söylemelisin.Benyazıyorum Cumhurbaşkanı na sende yaz.Ben yazıyorum.Bende Ak partiliyim ama bunlar acı gerçekler.Yeşil Kapitalist olundu.Müteahhit Gıda TekelleriBanka ve Basın rantçılarının esiri olmamalıyız,Ülkeyi Paryalaştırmayalım.Bağımsızlığa Kavuşturalım;Selim Atalay Galiba Yakının O güzel tarihi açıklamalar yapıyor.Bağımsızlık ve Halkı güçlendirmek şart.Birkaç zengin ancak soyar.Bunları göreilim.Dertleştim.Zira Benim Yazılarım pek etkili olmadı,belki içeriden birileri etkileyebilir diye yazıyorum.Dilipak ı bile dinlemiyorlar.Ellerinde Kenevir Poşetiyle Poşet kanunu çıkarıp kendileriyledalga geçiyorlar.Saygılarımla.
 • LatifLatif1 ay önce
  Bu topluma aileyi bozmak gencligi yok etmek sozde koruma yasalari adi altinda cocuguna bir laf diyemeyen anne baba ne yapsın.bir anne evladina terbiye yada kotü yola gitmesin diye iki cift laf soyledi diye bir terlik atmis diye mahkeme nerdeyse tutukluyacaktı anneyi. Ya evden atılıp uzaklastırılan babalar cocugun yaninda itibarsizlasan bir babayi kim takar.kim getirdi bu sapkin yasalari niye kimse ses cikarmiyor.ak partiye bu vebal yeter halada bunlara ab uyum yasalari altinda feminist ve ateislere hizmet ediyor islami kesim bön bön bakıyor oy verdigi parti kendi dibini toplumu helaka sürüklüyor hoca ve cemattler kör kalıyor hatta bazı hocalar utanman tv kanallarında ki bazıları utanmadan feminist ve ateist yasaları hararetle savunuyor.allaha havele ediyoruz. Ak parti artık islamla alakası olmayan bir parti halini aldı kurulus yıllarını unuttu.
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Recep Tayyipmasa altindan masonik derin güclerin talimati dogrultusunda onaylamis oldugu istanbul sözlesmesini iptal etmeli, aksi takdirde yapmis oldugu aciklamalar sadece gaz almaya fayda saglar. Faizsiz ekonomi düsününemeyen, LGBT siy ve Feministsiz toplum düsnemeyenin hickimseye faydasi olmaz bu memlekette. Istanbul sözlesmesi bir münafiklik sözlesmesidir, zira kadini tanrilastiran ve kadini ailenin ve toplumun reise durumuna getiren bir sözlesmedir. Bu münafikliklara son verilmekli muhakkak, Öyle siirle ve iki üc süsülü cümleler ile reislik yada liderlik olmaz.
 • Bir dostBir dost1 ay önce
  Yazinizin içerik olarak çoğuna katılıyorum, lakin 6284 sayılı kanunu atlamışsınız. Sizce bu kanun aileye yarar saglayan, koruyan bir yasamı, yoksa aile içine yerleştirilmiş bir dinamitmidir? Sırf bu kanun sayesinde binlerce belkide onbinlerce aile parçalanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan bunuda tespit etmişmidir, acaba???
 • AtilayAtilay1 ay önce
  Allah razı olsun.

Günün Özeti