• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

Niyet hayır, âkıbet hayır

25 Kasım 2021


Nusret Reşber İletişim:

“Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir.” (3-Ali İmran 139) Bu ayeti kerime, doğru olduğuna emin olduğu bir kararı veren/verme aşamasında olan her inanana zaferle çıkacağı güvenini aşılar!

Tek şartı: Doğru yönde, doğru karar verme ve ona inanmadır

Ömer (r.a.), Müslüman olmaya karar verince Resulullah’ın (s.a.s.) ve sahabesinin toplandığı Dârü’l-Erkam’ın kapısına gelir... Herkesi bir telâş ve heyecan sardığı bir sırada Hz. Hamza: Elini kılıcının kabzasına atarak, “Bırakın, gelsin. Korkulacak ne var? Eğer hayırlı bir maksatla gelmişse, kendisini hayırla ağırlarız; eğer kötü bir niyetle gelmişse, onu kendi kılıcıyla hallediriz!” diye konuşur.

Niyeti hayır olan Ömer, Peygamberin huzurunda İslam’ı seçerek kurtuldu.

Bir gazve sırasında Müslüman olmuş bir Arabi vardı. Efendimiz ona da ganimetten hisse ayırdı. Kendisine bu haber verilince: “Ya Muhammed! Ben bunlara nail olmak için sana biat etmedim. Fakat ben -boğazını göstererek- ha şuradan bir ok yiyerek ölüp cennete girmek için biat ettim” dedi. Efendimiz,

“Eğer sen Allah’a karşı -bu isteğinde- sadık isen, Allah seni sadık çıkarır…” buyurdu. 

Sonra bir savaşta ok yiyerek şehit olmuş olduğu halde Efendimiz’e getirildi. Allah Resulü(s.a.s.): “Allah’u Tealaya karşı niyetinde samimi oldu, Allah da onu haklı çıkardı!” buyurdu.

Bakıyorum, sokaktaki vatandaş, bazen çok okumuştan daha bilgece olayları tahlil ediyor. O gün minibüste bir vatandaş, şoförle olayları şöyle yorumluyordu:

“Sanki her şey dolarla alınıp satılıyor. Herkes doları bahane ederek fırsatçılık yapıyor, zam üstüne zam yapıyor… Bu adamı indirmek için her türlü rezaleti sergiliyorlar. Yarın başkası geldiğinde göreceğiz…” 

Bu vatandaşın gördüğünü nedense görmemekte ısrar ediliyor.

Düz kafayla, mantığımızı kullanalım…

Hayat hep güllük gülistanlık geçecek diye bir kural yok. Bu doğanın bile kabul etmediği bir hakikat. Dört mevsim diye bir gerçek var, her biri diğerini takip etmektedir. Bu Allah’ın koyduğu tabiat kanunudur. Bahar ve yazdan başkasını istemeyenlerin, hoşlanmayanların hayatı anlamlandırmaları beklenemez. 

Kış gelmeden bahar nasıl gelsin? 

Gece bitmeden sabah nasıl olsun?

Hayatın acısı da tatlısı da olacak. Dünyada rahat olsaydı ölüm denen bir gerçek olmazdı.

Tıpkı bunun gibi ülke güllük gülistanlık içerisinde gittiği zaman ses çıkaramayanlar, en ufak bir çıkmazda, dünyayı kasıp kavuran bir küresel krizde, “seçime gidelim” yaygarası koparıyorlar. Bu ne kadar ahlaki ve insanidir?

Tayyip Erdoğan liderliğindeki iktidarın 2002 krizinden bu yana, ülkeyi hiç sekteye uğratmadan taşıdığı bugüne gözü kör kesilenlerin ne yapmak istediklerini anlamak mümkün değil.

Böylelerine, Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı Oktay Saral’ın ifadesiyle sadece şunu söylemek istiyorum, “… Siz asla ve kat’a bu ülkeye ait değilsiniz ve olamazsınız. Bu kadar mı ülkesinin bekasına kastedilir!.. Siz hükümete değil ülkeye muhalefet ediyorsunuz, yazıklar olsun!.. Siz mi ülkeyi yönetmeye talipsiniz!..”

“Tayyip Erdoğan” şahsı üzerinden Türkiye’ye saldırdıklarının bile farkına varamayanlar için sadece bunu söylemekle yetiniyorum.

Asıl derdim benim Cumhurbaşkanı’dır!

1976 yılında, MSP ile başlayan siyasi hayatına, inandığın istikamette azimle merdivenleri kat kat tırmanıp, 1994’te çöp olmaya mahkûm bırakılmış İstanbul’a, İBB başkanlığına alın teri ve Rabbimizin inayetiyle kazanarak gelmeniz, “inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir” ayetine inanç ve teslimiyetinizin tecellisiydi!

O dönemde, Siirt’te okuduğunuz şiiri, bu inançla okudunuz!

2001’de, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni, bu inancın temelleri üzerine bina ederek kurdunuz.

Allah’ın lütfuyla ihsan ettiği 2002 seçimini bu inancınız sayesinde kazandınız. 

Hakkınızdaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamamıştınız ama bunu aşacağınıza inancınız yine tamdı. Ki, 2003’te bu inancınızın sizi üstün kıldığını herkes gibi siz de gördünüz!

Peşinden tüm engellemelere, parti kapatma tehditlerine aldırış etmeden aynı azim ve inançla, 2007, 2011, 2014 ve 2018 seçimlerinden de zaferle çıkmayı başardınız!

Akla, hayale gelmeyen yeniliklere, özgürlüklere hep yenilerini ekleyerek insanların ezberlerini bozdunuz!

Başörtülülerin atıldığı ve başlarını açmaya mahkûm bırakıldığı yer olan TBMM’yi başı örtülülerle bezeyerek bu halkın değerlerine ve şereflerine şeref kattınız!

Kirli ve sinsi Gezi kalkışmalarını, 15 Temmuz hain darbe teşebbüslerini bu inancınızla ve size inanan halkınızın desteğiyle aştınız!

Ayasofya’yı asliyesine kavuştururken de bu azim ve inanç sizde taçlandı!

Bitirmeye azmettiğiniz faiz belasını da geçmişte aştığınız tüm badireler gibi Rabbimizin inayetiyle ve size inanan halkınızın teveccühüyle aşacağınıza inancımız, inancınız kadar tamdır…

Gerisi hiç önemli değil. Ben bu satırlara başladığımda dolar 13, altın 730’lardaydı. Bitirdiğimde dolar 12’lere altın 660’lara inmişti. Ne oyunlar oynandığını sizin gördüğünüz gibi herkes görecek! 

Ha! Varsın birileri, benim gibiler için “yandaş vs.” desinler. Hiç umurumda değil!

Niyet hayır(sa), âkıbet hayır (olur)” inancıyla…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

rafet tunaeri

Başkan ya da başkası farketmez. İktidarda kim olursa olsun iyi olan yaptıklarını her zaman halkın anlayabileceği dilden anlatabilmeli.Yanlış yaptığında da hatayı düzeltmek için yine anlaşılabilecek izahlar yapmalıdırlar. Yani bu konuşma ya da izahı sadece başkan değil tüm ilgili kurumların başındaki yetkililer de yapmalı.Herşeyi başkan yapacaksa bakanların müsteşarların ne önemi kalır.Herkes yetkisi dahilinde sorumlu oldukları konuda izahta bulunmalıdır. Halkın anlayacağı dilden.
 • Yanıtla

Remziye

Yurtdışındaki ve içerideki para düzenbazlarının ekonomimize saldırısıdır. Bu yeni bir şey degil üstelik; 1985 lerden beri böyle… 2015 den beri de aktif saldiriyorlar.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23