• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

İmanın sınırı ve ayrışan saflar

16 Kasım 2023
A


Nusret Reşber İletişim:

 

“Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez…” Ayrıca gücümüzün yetmediğini yüklememesi için de O’na dua etmemiz istenir.  “…Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yükler yükleme. Rabbimiz! Güç yetiremeyeceğimiz yükleri bize taşıtma.” (Bakara 286)

Bununla beraber gücümüzün yettiğinden de kaçınmamamız emri de verilir.

“O hâlde, gücünüz yettiği kadar Allah’a karşı gelmekten sakının. Dinleyin, itaat edin…”Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten nasıl sakınmak gerekiyorsa, öylece sakının ve siz ancak Müslümanlar olarak ölün.”

Bu cihetle inanan bir insan, şartlar ne olursa olsun Allah’ın emrini ve rızasını gözetmekle sorumludur. “Şartlar elvermiyor” deyip doğruluktan el etek çekemez!

İnsanların kınamasından korkarak, “malım mülküm, mevki-makam ve itibarım elimden gider” korkusuyla haktan, onu tutup savunmaktan vazgeçemez!

Mehmet Akif’in dediği gibi:

“Zulmü alkışlayamam, zâlimi asla sevemem; 

Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam; 

Hele hak nâmına haksızlığa ölsem tapamam.

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum! 

Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim. 

Adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım: 

Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım! 

Zâlimin hasmıyım amma severim mazlûmu...”

Karınca Misali, “Hiç olmazsa safım belli olsun”

Üç semavi dinin atası İbrahim peygamber’in (a.s.), Nemrut tarafından ateşe atılacağını duyan bütün hayvanlar oradan uzaklaşmaya başlar. Bir karıncanın ağzına aldığı bir damla su ile ateş yönüne doğru koştuğunu gören diğer karınca, nereye böyle? Diye sorar. Su taşıyan karıca, “İbrahim’i yakacaklar duymadın mı?” cevabını verir. “Sen bu bir damla su ile mi o devasa ateşi söndüreceksin” dendiğinde ise, “söndüremesem bile hiç olmazsa safım belli olsun” der.

Anadolu’da şimdi dahi sevilmeyen kertenkele gibi yapmamış. Birçok hayvan ateşi söndürmek isterken, “o ateşe üfürdü” diye bilinir ve sevilmez.

Boykotla Olmaz Bu İş!

Filistin’de (Müslüman-gayrimüslim) insanlar vahşice, soykırıma tabi tutularak öldürülürken bütün dünya, (bugün 41. gün,) hâlâ seyretmekle yetiniyor.

Bir kısım duyarlı insan da sadece protestoyla, İsrail, ABD malını boykotla sesini yükseltmeye çalışıyor.

Tabii ki bu, uygulanan vahşeti söndürmeye yetmez! Ancak unutulmamalı ki bunu yapmayınca imandan da bahsedilemez.

Ama bunun bile İsrail ve ABD sevdalılarını tedirgin ettiğini de biliyoruz.

Dün “karınca, kararınca…” safımızı belli etmek için bankalardaki kartlarımı yerli olan “Troy” uygulamasına geçirdikten sonra Hak-İş’in de böyle bir karar aldığını görünce sevindim.

“HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 850 bin üyesine İsrail ile yakın ilişkileri bulunan banka kartı sistemleri yerine Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’ne (TROY) geçmeleri çağrısında bulundu…”

Zira banka kartı sistemleri (Visa Card, Mastercard vb.) İsrail devleti ile yakın ilişki içinde ve bundan İsrail destek görmekte.

Şu hâle bakın ki, biz Filistin’e bir fayda sağlayamıyoruz, onlar ise o vahşeti yaşayarak dahi bize yön bulmamızı sağlıyor!

Evde küçük kızım, “Baba, bak şu İsrail malı, şu ürün onlara destek veriyormuş onu almıyoruz…”  diyor. 

Biz bunu dahi yapamadık şimdiye kadar. İlla böyle bir bela, vahşet mi yaşanacaktı bunları bilmek ve bu bilinçle yaşamamız için?”

Dursun Ali Erzincanlı’nın geçen hafta dikkat çektiği, Köfteci Yusuf’ta hâlâ CocaCola satılıyor…” duyurusu da, medyada “Kahveci Mehmet Efendi İsrail’e kahve satıyor” haberi de ses getirdi.

Ha, arkasından “alakamız yok” haberleri (cılız sesle gelse de) veya “… Bu ürünleri kaldırdı…” denilse de mimlenmekten ve içimize şüphe düşürmekten kurtulamazlar!

Ama ne acı ki her tarafımızda boykot etmekle kalmayacağımız, normalde de evimize sokmamamız gereken birçok ürünü hâlâ tüketmeye devam ediyoruz.

Alışveriş yaptığımız, “bizim dediğimiz” marketlerin çoğunda İsrail menşeili veya onlara destek sağlayan ürünlerle dolu.

Ben naçizane, gücümüz neye yetiyorsa onu yapalım, safımız ve yönümüz beli olsun derim.

Bazı kesimler “Boykotla bu iş olmaz, bir yere varılmaz!” deseler de (ki bunların da İsrail tarafından yönlendirildiği haberleri var, özellikle Fetö destekli medyada daha çok dillendiriliyor bu) yine de elden bırakmayalım.

Velev ki bu belli kesim, “devlet İsrail’le anlaşmalı birçok iş yapmaktadır,neden devlet değil de halk boykot yapsın!” deseler de aldırış etmemeliyiz. Yeri geldiğinde bu hükümet yapısıyla olduğumuz sürece o da olacaktır inşallah. 

Dahası herkes gücü yettiğinden sorumlu ve Efendimiz’in şu hadisini es geçemeyiz!

“Sizden her kim bir kötülük veya çirkin bir şey görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirmeye çalışsın. Ona da gücü yetmezse kalbiyle onu hoş görmeyip kabullenmesin ki bu da imanın en zayıf derecesidir” (Müslim, İman 78).

Evet, bunu da yapmazsak, “taraf değiliz, olamayız” dersek (Allah muhafaza) “iman tehlikededir” demek olur…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vahdet

Tamamda bir sayın İsrail mallarını deterjanın çeşidinden tutun durması hacışakir sabun kadar 100 lerce ayrıca tohumu ondan alırız baklagil dahi almaktayız İsrail’i koruyan Kürecik hala çalışıyor buna ne demeli almayalım tamamda ele verir talkımı kendi tutar salkımı hesabı zaten adamları batıracak güç yok

haydar önal

Sayın nusret yazsın önemli değil, iranin içinde çıkan hamasa ıran sırt çevirdi abd 11milyar dolar parayı serbest bırakmış,buda önemli değil akdeniz de nükleer denizaltı bekliyor kafana iki nükleer bomba atınca korkuyu morkuyu görün. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23