• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

“İlk turda bitirelim”(!)

04 Mayıs 2023
A


Nusret Reşber İletişim:

 

Seçim günü yaklaştıkça korku heyecan birbirine karışarak artıyor…

Özellikle rüya âlemini yaşayanlar korkularından biricik kalplerinden oluverecek... Bu sebeple olsa gerek, korku ve endişelerini dışa aksettirmemek için zafer sevinci, heyecanı ve gururu havasına giriyorlar!

Cumhurbaşkanı için aday göstermeyi, (mümkün olsaydı) bu korkuları nedeniyle neredeyse açıklamadan seçime gideceklerdi. Bu mümkün olmadığından nihayet seçime iki ay 10 gün, YSK’nın Cumhurbaşkanı aday başvurusuna ise 17 gün kala üzerinde ittifak edemedikleri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına mahkûm oldular.

Bir kere Kılıçdaroğlu’nun aday gösterilmesi (önceden bilinse de) parti tabanına ve ittifak bileşenlerine kabul ettirmek hayli zor olacağından son anda, tek seçenek olarak sunulması en başta CHP’lilere büyük bir haksızlıktı.

Bu büyük hayal kırıklığı yaşattı CHP seçmenine.

Zira en büyük destekçileri, partinin alt ve üst kademedekileri, ekranlarda CHP’yi gece gündüz savunan medyası dahi, “Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa oy vermem!” diye bas bas bağırmaktaydı.

Kılıçdaroğlu’nu istememelerinin tek nedeni de “aday olursa kazanamaz, kaybederiz!” iddiasıydı.

Hani haksız da değiller.

Bir önceki seçimde aday gösterdikleri Muharrem İnce’nin, “çıkmışsın yenmiş; yenmiş de yenmiş…” siteminden bugüne ne değişti!

“Her parti lideri, doğal olarak Cumhurbaşkanı adayı da olmalı” fikirlerine cevap da olacak nitelikte Kılıçdaroğlu’nun kendisi bile, 5 Temmuz 2020’de, “Parti liderlerinin aday olmasını doğru bulmuyorum, eğer parti liderleri aday olursa bu seçimi kaybederiz” diyerek kazanamayacağını açıkça itiraf ediyordu.

Bizim mahalle eskisi Karamollaoğlu da, “Adayımız seçim sathına girildiğinde açıklanmalı. Şimdiden ‘adayımız bu’ deseniz, yarın paçavrasını çıkarırlar, her türlü şaibe gündeme gelebilir” diyordu.

İçeriden ve dışarıdan itirazların önüne geçmek için ve de “Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek!” adına Millet İttifakı, 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu gösterdi!

Şimdiye kadar Kılıçdaroğlu’nun neyi vardı da bilemedik ya da yıpratılacak neyi kaldı ki?

Alan memnun, veren memnunsa kendilerine hayırlı olsun!

Ama dikkatimi ne çekti biliyor musunuz?

Şimdiye kadar 1. turda bitirebiliriz ihtimalini düşünmek dahi istemeyenler, ne oldu da “Haydi, ilk turda bitirelim!” havasına girdiler?

Ne doping aldılar, nereden buldular bu cesareti? Veya bu aklı kim verdi bunlara, açıkçası merak ediyorum!

Kılıçdaroğlu başta olmak üzere ittifak liderleri sosyal medya hesaplarından 14 Mayıs seçimlerine 13 gün kala bir reklam filmi paylaştılar.

“İlk turda bitirelim, haydi!”

Kazım Koyuncu tarafından seslendirilen ‘Hayde’ şarkısı videosunda Akşener, “Haydi tarih yazalım”, Kılıçdaroğlu, “Haydi, birlikte sandığa”, Karamollaoğlu, “Haydi umuda”, Babacan, “Haydi, beraber”, Davutoğlu, “Haydi yeniliğe”, Uysal, “Haydi mutluluğa” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye’ye elle tutulur hiçbir vaadi olmayan Millet İttifakının bu son cesaret(!) dolu hamleleri, ister istemez bana bir çiftçi ailesini hatırlattı!

Anadolu’da bir tütün üreticisi baba, sofrada yemekte eşi ve çocuklarıyla hasbihal ediyor…

Bir taraftan hayal güdüyor, diğer taraftan bu hayaline destek arıyor.

Birçok üründe olduğu gibi tütünün de tonajı ne kadar yüksek gelirse o kadar fazla para demek!

Kalabalık aile bu yönde büyük avantaj... Eli iş tutacak aile fertleri fazla olanlar, bir o kadar da çalışkan olanlar en az bir ton ürün kaldırabiliyor.

Fazla iş tecrübesi olmayan, çok çalışkan da sayılmayan bu aile çok şanslı olmasa da hayalleri büyük!

Aile reisi baba: “Haydi, gayret biraz işi sıkı tutalım, Allah vere bir ton kaldıralım…”

Babalarını can kulağıyla dinlemekte olan ve bir yandan da yemeği kaşıklayan toy, tecrübesiz ve fazlasıyla da çok kazanma hırslı gençler:

“Üç tondan aşağı tütün kaldıracaksak yemek dahi yemeyiz!” deyip birden kaşıkları sofraya fırlatıyorlar…

Nihayet hasılat dönemi geliyor.

Kaldırdıkları tütün hepi topu: 300 kilo!

Millet İttifakının alacağı oy da bu çiftçi ailesinin tütünü gibi geliyor bana.

Siz bakmayın attıkları palavralara…

“Tayyip Erdoğan gitsin de ne olursa olsun!” kinlerine.

Şişirme, paralı anketçilerin “Erdoğan’la başa baş”mış gibi aldatmacalarına.

Hatta daha da ileri gidip “KılıçdaroğluTayyip Erdoğan’ın fazlasıyla önünde”ymiş gibi akıl tutulmalarına!

Kimse şunu unutmamalı!

Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı liderlerinin uyuduklarından daha fazla uykusuz kalarak bugünlere geldi. Hâlâ da öyle.

Erdoğan’ın, onların gezdikleri, keyif çattıklarından daha fazla hayatı, acısıyla tatlısıyla ülke vatandaşının arasında geçti/geçmektedir de.

Sadece seçim arifesinde değil, normal yaşantısı bu Tayyip beyin!

Onların ezberde tutamadıkları il/ilçe ve kasabanın her yerinde Erdoğan’ın, oyuna talip olduğu seçmenine nice hizmetleri var.

Bunlar, ülkenin elden gideceği 28 Şubat’ta, Postmodern Darbelerde, 15 Temmuz hain darbe kalkışması dâhil tüm ihanetçe tezgâhlarda TV karşısında çay/kahve yudumlayıp sonra rahat uykularına geçtiklerinde bu vatan evladı Erdoğan, hep ayaktaydı. Ülkesi, milleti için onlara hizmet aşkıyla yanı başlarındaydı.

Bu halk (Allah’ın izniyle) asla vefasız olmadı, olmayacak!

Bunu kimse unutmamalı! 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Çanakkale

2002 den önce buz devri vardı.halk magaralarda yasiyordu.

Çanakkale

Her konuda kaldı.anaokulunu gecemedi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23