• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

Ha başsız ümmet, ha çobansız sürü...

26 Ekim 2023
A


Nusret Reşber İletişim:

Başı olmayan bir bedenin yaşadığı görülmemiştir. Bu, bir bakıma ülkelerin başkentlerinin konumuna benzer.

Başkenti olmayan hiçbir devlet yoktur.

Ülkelerin kalbini başkentler nasıl oluşturuyorsa ümmetin de bir başa ihtiyacı vardır.

2 milyar nüfusa sahip Müslümanlar, türlü fitne ve entrikalarla 70 kadar ülkeye ayrılmış olsalar da bünyelerinden hemen ve zaman kaybetmeden bir baş seçmek/çıkartmak zorundalar. İster buna “Halife”, “İmam” deyin, isterse de bu merci’ “Emîrü’l-mü’minîn” olsun. İslam ümmeti, bunu tesis etmediği müddetçe ne İslam Âlemi için ne de dünyanın başka herhangi bir ülkesi için rahat ve huzur olmaz!

Dünden bugüne kanayan yaramız Filistin ve Kudüs’tür. Bilinmelidir ki katledilen binlerce masum insanın yanında bir o kadar daha da öldürülmeden Siyonist Yahudi ve ağababaları ABD, kana susamış batı ülkeleri, kısa süreliğine de olsa durmayacaklar! Bunların tek beslendikleri masum kanıdır. Bunlar, birinci dünya savaşından sonra da ikinci dünya savaşından sonra da durmadıkları gibi Irak, Afganistan, Libya, Suriye, Mısır’da milyonlarca masum kanını akıttıkları halde durmadılar. Filistin’de hiç durmadılar, durmaya da niyetleri yok! Filistin, onlar için önemli bir basmak çünkü. Herkes biliyor ki oradan İran’ı görüyorlar, tam bitiremedikleri Ortadoğu ülkeleri var sırada. Hepsinden önemlisi, tek korkulu rüyaları Türkiye var. Bu emellerine ulaşıncaya kadar durmayacaklar! Biz bugün, hemen bir hal çaresine gitmezsek, çok yakında buralar işgal altına alındığında şaşırmamalıyız.

Hal böyleyken, Gazze’deki vahşetler tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşirken, insan kanı taşımayan, batı dünyasının yanında durmaktan başka nasibi olmayan içimizdeki bir güruhun hâlâ vicdanları sızlamıyor.

Anne karnındaki ceninden kuvözdeki bebeklere, kadınlara, hasta ve yaşlılara kadar bir soykırım vahşetini görmeyip, hâlâ Müslümanların direnişinden bir suç arayışına giren, İslam ruhu ve inancından habersiz kalanlar ne düşündüğümüzü anlayamaz!

Anlayamadıkları için de İslam’ın sadece ibadet ve hoşgörü yönüne atıfta bulunup, İslam Dinini, bundan ibaret, Allah ile kul arasına sıkışmış, yaptırım gücü olamayan ılıman bir inanç diye tanımlıyorlar, öyle kabul ettirmeye çalışıyorlar!

İslam’ın diğer esaslarına kör kaldıkları için de ne siyasette, devlet işlerinde ne sosyal hayatta ve ne de uluslararası ilişkilerde hiçbir işe karışma hakkı olmayan bir yapı olarak bakıyorlar. Sonra da kendi vatanını korumak/kollamak, namusuna uzanan elleri kırmak için uğraşları radikalizm, terörizm olarak lanse ederler. Bunun yanında gövdeyi götüren kanın faillerini görmezler! Be insafsız ve kansızlar, adam ulus topraklarını işgal etmiş, mahremiyetini çiğneyip seni evinde tutsak etmiş, en yakınlarını vahşice katletmiş, namuslarını tarumar etmiş… Bununla da kalmamış seni altına almış durmadan işkenceye tabi tutuyor ve senin işkence altındaki can havliyle verdiğin tepkiyle azıcık canı acıyor…

Sen bu işgalci, istilacı, vampiri görmüyorsun; “Ama Hamas da saldırıya geçmeseydi”, “Filistinliler de radikal hareketlerde bulunmasaydı, rahat dursalardı…” diyorsun! Bu nasıl bir anlayış(!) Evet, İslam Ümmeti, karar merkezi konumunda (gerektiğinde devletler üstü olacak) bir otoriteyi derhal tesis etmek zorundadır. Aksi takdirde “ha başsız ümmet, ha çobansız sürü” halinde kalmaya devam eder! Zira bugün daha net görüyoruz ki İslam inancından bağımsız hiçbir düşünce/yönetim biçimi, sözleşme ve kanun, akıtılan kanı durdurmaya güç yetiremiyor.

Batı devşirmesi bu yönetim şekillerinin böyle bir derdi, amacı yok zaten.

“Bana değmeyen yılan bin yaşasın” türünden nemelazımcılığı dayatıyorlar bize.

Bu işlevsiz yönetim şekilleriyle, uluslararası sözleşmeler ve kanunlarla batı, senin elini kolunu bağlarken sana karşı birleşmeyi, bu prensipleri kendi çıkarları için kullanmayı biliyor ama!

Evet, Filistin ve Ortadoğu için garantörlük fikrinin şu an konuşulduğu ve gündemin sıcak olduğu bir zamanda acilen, tüm İslam ülkelerini bağlayıcı ve yaptırım gücü olan bir mekanizmayı tesis için bir girişim zorunludur.

Tek kalıcı çözüm burada gözüküyor!

Aksi takdirde az önce saydığımız ve sırasıyla işgal edilen Ortadoğu ülkelerinin akıbetini seyrettiğimiz gibi bugün Gazze’deki vahşet karşısında çaresizce elimiz kolumuz bağlı kalır! Bize yapılan vahşetlere seyirci bırakarak bizi duyarsızlaştırırlar. Yarın bir gün kapımıza dayanıncaya kadar olup bitenlere her gün bir yenisiyle alışırız!

Ya! Yıllar içinde nasıl bir duruma düştük!

Yıllarını vererek bizi adım adım ne hallere düşürdüler böyle!

Oysa bugün “saltanat” diye dudak bükerek alay ettiğimiz ecdadımızın karşısında bu batı emperyalizmi, lanetli Yahudi bir şey yapamıyordu biliyor musun?

Bunu bildiklerinden evvela bütünlüğümüzü bozmaya başladılar.

“Hanedan” dediler, “Saltanat” dediler İslam’ın Hilâfet mekanizmasını yok ettiler.

Bir devletken 70’e bölerek küçük lokmalar haline getirdiler. Hâlâ da hızlarını almış değiller seni bölmek, daha da küçük parçalar haline getirmek için.

Sen ise hâlâ geçmişine kör, rahatını bozmama derdindesin! Ne utanılacak bir durum!

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Atatürk dünyayı dize getirmiş yenmiş . Abartmaya ne gerek var . O zaman Ege adaları niye Yunan’a verildi niye Kerkük Musul kaybedildi . Yunan dan tazminat bile alınmadı .

Kazim

Yahu neden anlamiyorsunuz. Bakin Katolik Hristiyanlarin basi var, Vatikan'daki Papa. Ama Prostestan Hristiyanlar onu kabul etmiyor. Ayrica diyelim ki ümmetin basi sensin veya benim. Simdi biz bi konuda "söyle olsun, böyle olsun, din bunu söyluyor" desek dünyadaki tüm Müslümanlar buna uyacak mi? Tüm müslüman agirlikli vatandaslar buna uyacak mi? Yahu bak Islam Isbirligi Teskilati var, 1969 yilinda kurulmus ve 57 üye ülkesi var. Bunlar herhangi bir dini olsun dünyevi olsun konuda anlasamiyor ki. Bu teskilatin basina ümmetin baskanini (ismi her ne olursa olsun) koyarsak bahsettigin 2 milyar müslüman uyacak mi? Sadece ve sadece orta cagda din devletlerin zamaninin hayallerini kuruyorsun vesselam.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23