• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

Gelecek inananlarındır!

07 Aralık 2023
A


Nusret Reşber İletişim:

İnanç, insanı güçlü kılar…

Yarınlara umut vadeder.

Bu ümit sayesinde bedene gelen saldırılar ruha zarar veremez olur!

Ölümcül darbelere rağmen dimdik ayakta kalma gücü verir imanlı insana.

İnançları uğruna, görünürde canlarını vermiş olsalar da gerçekte onlar diri kalmaya devam ederler…

“Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.” 

İnancı olmayan ise “anlamayan kalbe, görmeyen göze, işitmeyen kulağa sahip hayvanlar gibi hatta “Belhüm Adal” daha aşağılıklar. Hayvanlar gibi yer, içerler.” (Araf 179, Muhammed 12)

Bunlar zora gelmezler! En küçük bir sıkıntıda kıyameti koparır, canlarına dahi kastederler.

İman, insanı güçlü kılar, umut vadeder…

İbrahim’e (a.s.) serin olan ateş, Musa’ya (a.s.) yol olan deniz, Muhammed (s.a.s.)’e güven olan mağara bu inancın meyvesi...

Tâlût, Amâlikalılarla, komutanları Câlût’la savaşmak için yola çıktığında ordusuna, “bir nehirle imtihan olacaklarını, bu nehirden içeceklerse de bir avuçtan fazla içmemelerini…” tembihler. Bu tembihe uymayanlar nehirden içerler, “Bugün Câlût’a ve askerlerine karşı bizim gücümüz yok” deyip nehri de geçemezler.

“Allah’a kavuşacaklarını kesin olarak bilenler ırmağı geçerler ve şöyle derler: “Allah’ın izniyle büyük bir topluluğa galip gelen nice küçük topluluklar vardır. Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara 249)

Çelimsiz ve güçsüz bir genç sanılan Davud, bir sapanla “Yenilmez Dev” Câlût’u yere serer, ordusu dağılır.

İnsanları Putlara tapmaya zorlayan Kral Dakyanus’a karşı çıkan muvahhit Plutonyus Santus şehit olmadan önceHz. İsa (a.s.)’nın şu sözlerini tekrarlar:

“Karanlıkta dile getirmekten çekindiğiniz hakikat, bir gün aydınlıkta işitilecek ve gizli mekânlarda öğrendiğiniz bir inancı, bir gün çatılardan haykıracaksınız ve insanlar buna inanacak.”

Bir grup genç de Dakyanus’a başkaldırır, korunmak için de bir mağaraya sığınırlar.

Mağara, bu gençler için güven ve emniyet limanı olurken diğer insanların da hidayetlerine sebep olur.

Kur’an’ın ifadesiyle takribi 309 yıl uyutulurlar.

Bu olay, imanın semeresi olmaktan başka bir şeyle açıklanamaz!

İslam’ın ilk yılları acı ve ıstırapla geçti.

İşkenceye maruz bırakılmayan kalmadı. Kor ateşlere yatırılanlar oldu. İşkencelerin en acısını yaşamış olanlardan biri, “Allah’a bizim için dua etmeyecek misiniz?” dediğinde Allah’ın Resulü, geçmiş ümmetlerden işkencenin türlüsünü gördüğü halde imanlarını koruyanları örnek vererek onları teselli etti: Yemin ederim ki Allah, mutlaka bu dini hâkim kılacaktır. Öyle ki, yalnız başına bir atlı, Allah’tan ve sürüsüne kurt saldırmasından başka hiçbir şeyden endişe etmeksizin San’a’dan Hadramut’a kadar emniyetle gidecektir. Ne var ki, siz sabırsızlanıyorsunuz.”

Bu müjdenin tecelli ettiğine şahit olundu.

Kimi anlayışsız insan, biz, toprakları işgal edilen, canları kaybedilen İslam ülkelerinin acılarını acımız bilip onu paylaşma yoluna gidip, sarsılmaz inancı kuşanmayı sürdürürken onlar inancımıza, İslam’a ve Müslümanlara hakaret ve alayla yaklaşmayı sürdürüyor.

“Sen onların hidayetlerini ne kadar istesen de Allah, yoldan çıkardığı kimseyi hidayete erdirmez…” (Nahl 37)

Geçmişten bugüne dikkat edildiğinde İslam ve Müslümanlara düşman kesilenler, genelde Müslümanların önde gelenlerini ortadan kaldırmayı hedeflerler.

Tarihte birçok peygamberin şehit edilmesi bunun örneği...

Melun İsrail tarafından şimdiye kadar Filistin Direniş liderlerinin (Abdullah Azam, Ahmet Yasin…) hedef alınması ve ortadan kaldırılması bunun uzantısı...

Ümmetin kazanımları ve değerleri olan nice İslam önderleri hep bu sebeple hedef alındı, şehit edildiler.

İhvanı Müslimin’in birçok ferdi ve liderleri Hasan El Benna, Seyit Kutup bu amaçla şehid edildi. 

Hızır Ali Muratoğlu, Mahmud Esad Coşan hocalar da buna benzer niyetlerle şehid edildiler. Allah hepsine rahmet eylesin.

Bugün Filistin ve Gazze için bir şey yapamamanın acısıyla kıvranırken kimi densizlerin alaylı tavırları da tuzu biberi oluyor.

Ne yaparlarsa yapsınlar: “Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer (gerçekten) inanmışsanız, mutlaka siz en üstünsünüzdür.” (Âl-i İmrân 139) ayetine inanıyoruz!

1969’da Güney Afrika-Cape Town’da ırkçılığa karşı geldiği için gözaltına alınıp, 123 gün işkence edildikten sonra şehid edilen İmam Abdullah Harun, Filistin davasını ta o gün sahipleniyor, Afrikalı Müslümanlara da duyuruyor: “Filistin özgür olmadan ümmet özgür olamaz…” diyor.

Şehit edilmeden önceki son sözleri şöyle aktarılır:

“Bir gün gelecek biliyorum. Ben ölsem de bir gün gelecek görüyorum… Kıbleden esen rüzgârın taşıdığı müjdeyi görüyorum. O gün görecek zorbalar, her insanın kuşlar kadar hür olduğunu. Öğrenecekler ırkların, renklerin farksızlığını. O gün donacak zaman, Hıranın önündeki örümceğin ağında… O gün gece, zulmü alıp uzaklaşmış olacak aydınlanan yeryüzünde. Anneler, yalnız merhametten ağlayacak o gün. O gün çocuklar uçurtmalarını gökyüzünün en yükseğine yükseltecekler... Görüyorum, o gün gelecek. O gün gelecek biliyorum…”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Para, pul, makam, mevki, maaş, saltanat ve şeytanına tapan ve inanan çok, bunun dışında hakka tapan varsa beri gelsin! Talut - calut hadisesi geçmişte yalnız müspet bir olay!

OLAMAZ

GELECEK BİLMİN...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23