• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

Cumhuriyet kızı böyle olunuyormuş!..

20 Temmuz 2023
A


Nusret Reşber İletişim:

Akıllı ebeveyn, sermayesini, elindekilerinin hepsini bir çırpıda çocuğunun önüne sürmez.

Elindekilerden ona sindire sindire, hakkını verdirerek tattırır. Ki kıymet bilsin…

Sorumluluğu öğretmeden çocuğuna kendisinin (nice emekler harcayarak) geldiği mevki-makamları, malı-mülkü hemen teslim etmez! Ki kolay kazanılmadığı bilinsin ve bir çırpıda da elinden yitirmesin!

Gerektiğinde variyetinden tattırır çocuğuna, ama kısar. Varlığın uzun vadeli tadını hak etme yollarını öğretir; ter dökmesini, emek vermesini gösterir ona. 

Aksi takdirde anne-baba, çocuğa iyilik değil kötülük yapmış olur!

Bu terbiye metodunu yüce Rabbimiz öğretiyor bizlere…

Yarattığı mahlûkatın en şereflisi insanı, cennete koydu evvela…

Sonra da onu küçük bir sınamaya tabi tuttu: 

“Ey Âdem! Sen ve eşin cennette oturun, orada istediğiniz yerden rahatça yiyip için ve şu ağaca yaklaşmayın; yoksa zalimlerden olursunuz…” (Bakara 35)buyurdu.

“Derken şeytan, kapalı olan avret yerlerini birbirine göstermek için onlara fısıldayıp kafalarını karıştırdı ve ‘Rabbiniz size bu ağacı sırf melek olursunuz veya ebedî yaşayanlardan olursunuz diye yasakladı’ dedi.” (Araf 20) Ve yemin içti, “Onlara yeminle,  Muhakkak ki ben sizin iyiliğinizi isteyenlerdenim” dedi.

Burada iki açı çıkıyor önümüze:

a) Allah, kulunu cennete koyarak oradaki nimetlerin varlığından haberdar etti, sonra da (şeytanı sebep kılarak) insanı küçük bir sınamayla imtihanın daha da büyüğüne itti; cennetten dünyaya indirdi ve “yasaklarımdan uzak durur, buyruklarımı yerine getirirsen ancak bu cennette ebedi kalmayı hak edersin” demek istedi.

Ebeveyn-çocuk örneğinde anlatmaya çalıştığımız bu!

İşte Rabbimiz, kulunun hayrını istediği için ona bu yolu gösterdi ve şeytana karşı uyanık olmasını istedi. Aksi takdirde örneğini gösterdiği cenneti değil “yakıtı insanlar ve taşlar olan” cehennemi boylayacağı ikazını yaptı.

b) 1-İblis şeytanlığını yapacak… Yalan vaatlerde bulunarak kendisinden daha üstün kılınan insanı saptırmayı görev bilecek.

“Allah şeytanı lânetlemiştir, o da ‘Kullarından belli bir pay alacağım, onları mutlaka saptıracağım, onları boş kuruntulara kaptıracağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar, emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler’ demiştir. Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinen kimse elbette apaçık bir ziyana düşmüş olur.” (Nisa 118-119)

2-Âdemoğlu insan da kulluğunu bilecek… Şeytanın oyuncağı durumuna düşmemek için onu en büyük düşman tanıyacak.

İblisin yalan ve karşılığı olmayan vesveselerinden uzak duracak ve kendisine tevdi edilen şeref ve meziyeti Allah’a kulluk yaparak koruyacak…

Şeytana asker yetiştiriyorlar…

Âdem ve iblisin düşmanlığı bugüne kadar bitmedi, kıyamete dek de sürecek. Ne acı ki şeytan, saptırdığı insanlardan da kendisine taraftar edinmeyi dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “İnsandan şeytanlar, cin şeytanlarından daha zararlıdır” buyurduğunu bilmekteyiz.

Dün yaldızlı sözlerle insanları doğru yoldan saptırmak isteyen insi şeytanlar gibi bugün de aynı görevi üstlenenler mevcuttur.

Bugünkü şeytanlar, hürriyet, özgürlük naralarıyla, medeniyet ve çağı yakalama adı altında insan(!) kimliğiyle insanları yoldan çıkarıyorlar.

İnsanları anadan üryan hale getirmekle özgürleştiriyorlar(!).

Allah’ın yarattığı vücutlarını değiştirterek onlara gelecek vaad ediyorlar.

Rablerinin gösterdiği yoldan insanları uzaklaştırarak ve birbirlerinin kulu kölesi haline getirerek huzur ve mutluluk vaad edip şeytana asker yetiştiriyorlar!

Anne-baba, amca, dayı, abi buyruğunu çiğneterek onların daha güçlü olacağını empoze ediyorlar.

“Dünya güzeli, film yıldızı, artist olmayı” yavrularımızın önlerine koyarak dünyaya hükmedeceklerini fısıldıyorlar... 

Her gün, her şey için yeni yeni partiler düzenleme hevesini aşılıyorlar…

“Şu kulübe bu kulübe üye olmadan ilerleyemezsin!” dedirtiyorlar.

“Şampiyonluğun ilk adımı buradan geçer” fikrini dayatıyorlar.

Allah’ın değil de kendi şeytani buyruklarının harfiyen yapılmasını şart koşuyorlar.

Netice. Onların buyruklarını yerine getirip, ne kadar ulvi değer varsa hepsinden sıyrıldığında “Dünya Şampiyonu” oluveriyorsun. Sonra “Cumhuriyet Kadını” oluyorsun!!! 

Hatta Kurtuluş Savaşı cephelerinde çarpışmış olan Adile Çavuş gibi kahramanlarımızın “Kahraman Türk Kadını” unvanı sana madalya olarak takılıyor. Hem de “Atatürk Kızları” oluyorsun!? 

Ama edebinle yaşarsan, Allah’ın buyruğunu yerine getirmeye azmedersen vekil bile olsan yedirmezler sana!

Birincilikle girsen ülkenin en seçkin üniversitelerine dahi çıkarıp Viyana kapılarında süründürürler!

Şeytandan son tokadı yiyip cehenneme yuvarlanıncaya kadar gider bunların şeytanlıkları!

“(Hesapları görülüp) İş bitirilince şeytan da diyecek ki: ‘Şüphesiz Allah, size gerçek olanı söz verdi. Ben de size söz verdim ama yalancı çıktım. Zaten benim sizi zorlayacak bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi çağırdım, siz de hemen bana geliverdiniz. O hâlde beni kınamayın, kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Şüphesiz ben, daha önce sizin, beni Allah’a ortak koşmanızı kabul etmemiştim. Şüphesiz, zalimlere elem dolu bir azap vardır.’ ”(İbrahim 22)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Orhan

Haramları mı helal olacak, işte onu anlamadım. Haram ve helal kavramları İslam da var. Soyunmak ise haram kılınmış.

Nur

Şsmpiyoklarla uyanacan sevin gafil
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23