• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

Benim tek bir ismim vardır: Müslüman!

27 Nisan 2023
A


Nusret Reşber İletişim:

 

Benim velim, velayet hakkı vereceğim/tanıyacağım, üzerimde tasarruf hakkı olduğunu kabul edeceğim, yetkilendireceğim…

Allah (cc)’tır!

Allah’ın (bana önder ve rehber olarak gönderdiği son) Elçisi ve Resulüdür!

Allah’a ve Resulüne inanan, ibadet ve itaatleriyle bağlı kalan hakiki Müminlerdir!

Benim ölçüm, Allah’ın değişmez ve değiştirilemez son ilahi mesajı Kur’an’dır!

Benim hiçbir ön şart sunmadan tabi olacağım, örnek alacağım, baş tacı edineceğim tek rehber ve önderim Hz. Muhammed (s.a.s.)’dir.

Allah’a ve O’nun bize gönderdiği peygambere gönülden inanan, bağlanan Müslüman ve müminden başkasının benim üzerimde (hiçbir şartta) tasarruf hakkı yoktur ve olamaz!

Benim inandığım Allah’ı ve örnek alınması için gönderilen peygamberini hayatının merkezine koymayan, onlara en üst dereceden değer vermeyen kim olursa olsun önder ve rehber tanımam!

Bugün inandığını söyleyip yarın inkâr edenden, menfaati için yanımda gibi gözüktüğü halde, menfaati bittiğinde kuyumu kazmaya devam edenden ve benden olmayı asla içine sindirmeyenden hiçbir beklentim yoktur!

Benim ulvi değerlerimi, beş paralık dünya menfaati uğruna gözümün içine baka baka, yalan söylediğini deklare ederek, papağan misali ezberleyip kısa bir süreliğine tekrar edip, şeytanlarının yanına vardığında ise “ben sadece onlarla alay ediyorum, asıl benim dostum sizsiniz” diyen bukalemun, münafık kılıklı menfaatperestleri anlamayacak kadar aptal ve ahmak değilim!

Bunu anlayamayacak kadar saf isem, yılanın deliğinden tekrar ısırılabiliyorsam yazıklar olsun bana ve benim gibi olana!

İnancı, yaşayışı, yeme içmesi, giyim kuşamı, en önemlisi hayata bakış açısı, benim inandığım değerlerden farklı olanı, zevk ve sefasından başka düşüncesi olamayanı dost, veli, yaren, yol arkadaşı, umut kaynağı sayacak olsam, inandığım ve yaşamaya gayret gösterdiğim değerlerime rağmen büyük bir hüsran olur!

Ben ki, şu ayetlerin merkezinde olduğu Kur’an’a inanmışım:

“Sizin dostunuz ancak Allah’tır, Resûlüdür ve Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazı kılan, zekâtı veren mü’minlerdir.” (Maide 55)

“…De ki: “Allah’ın yolu asıl doğru yoldur.” Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, bilmiş ol ki, Allah’tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır.” (Bakara 120)

“O’nu (Allah’ı) bırakıp da başka ilâhlar mı edineyim? Eğer Rahmân bana bir zarar vermek istese, onların şefaati bana hiçbir fayda sağlamaz ve beni kurtaramazlar!” (Yasin 23)

“Allah, iman edenlerin dostudur. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Kâfirlerin velileri ise (Allah’tan başka tapınılan ve hak yoldan saptıran her varlık, put, şeytan, kâhin ve sihirbazkılığındaki) tâğûttur. (O da) onları aydınlıktan karanlıklara (sürükleyip) çıkarır. Onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalırlar.” (Bakara 257)

Allah insanları tek baba ve anadan (Âdem ile Hava’dan) yaratmıştır.

Tüm insanları da bu ikisinden çeşitli kabilelere, ırk ve renklere ayırarak meydana getirmiştir…

Ne Arap’ın, Arap olmayana ne de Arap olmayanın Arap’a bir üstünlüğü yoktur.

Türk’ün, Kürt’ün, Arap’ın, Çerkez’in, Laz’ın… Hâsılı hiç kimsenin bir başkasına bir üstünlüğü yoktur!

Allah’ın belirttiği üzere üstünlük, ancak takvadadır.

“Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sahip çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık. Şunu unutmayın ki Allah’ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvâda en ileri olandır. Muhakkak ki Allah her şeyi bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır.” (Hucurât 13)

Benim tek bir ismim vardır: Müslüman!

Allah’a çağıran, dine ve dünyaya yararlı iş yapan ve “Ben müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kim vardır? (Fussilet 33)

Müslümanın tek gayesi, İlayi kelimetullah”tır.

Allah’ı rab, Hz. Muhammed(s.a.s.)’i son peygamber kabul edip, tüm iman esaslarına inanan her Müslüman, gücü yetmese dahi Allah’ın son dini İslam’ı tüm dünyada hükümran ve yaşanılır kılmak inancında olmalıdır.

Kalbinde bu arzuyu sürekli diri tutmak ve bunu hedef bilmeli.

Yaşadığı zaman ve mekân elverişli olmasa da, şartlar mümkün görünmese de bu amaca hizmet etmekten asla vazgeçmemeli.

Müslüman, bu hedefine engel olan her şeyin karşısında, hedefine ulaştıran her şeyin de yanında durmalıdır. 

“Fitne ortadan kalkıncaya ve din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla (Müslümanlara ve değerlerine savaş açanlarla) savaşın...” (Bakara 193)

Bu ayetin gereği, Allah’ı inkâr ve O’na ortak koşma, Müslümanları dinlerinden döndürme kalmayıncaya, hâkim ve güçlü olarak tek yaşam biçimi Allah’ın dini oluncaya kadar Müslümana durmak yakışmaz!

”Allah’a itaat edin, Resulüne itaat edin ve sizden olan Ululemre de.” (Nisa 59) ayeti, kimi önder ve rehber edineceği hususunda Müslümanın tek ölçüsü olmalı!

Zira...

“İnsanlardan öylesi vardır ki, Hâkimiyeti ele aldığında ülkede bozgunculuk çıkarıp ürünleri ve nesilleri yok etmeye çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.”

“İnsanlardan öylesi de vardır ki, kendisini Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya adamıştır. Allah, kullarına çok şefkatlidir.” (Bakara 205, 207)

Tüm bunlara ek olarak:

“Kim Allah’ı, peygamberini ve iman edenleri veli edinirse bilsin ki Allah’tan yana olanlar mutlaka galip geleceklerdir.” (Maide 56)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Molla kasım

Türklük Allah yanında üstünlük olsaydı haşa Allah cc bir kavme iltimas geçmiş onları yaratılış itibarı ile üstün kılmış olurdu ki haşa sümme haşa bu Allah cc (EL ADL)ismi şerifine muhalif olurdu bu söz Yahudilerin kendilerini üstün görüp biz Allah cc ın sevgilileriyiz deyince peygamberimiz O zaman ya rab bizi sana kavuştur deyin bende amin diyeyim deyince oradan uzaklaştılar korktular sende islamı tercih deyip türklüğün altına indirgemişsin bu hem kurana yani Allah’a hemde peygambere muhalefettir adamın biri kendini akıllı gören birine demişki pencereyi aç sana bir şey söyleyeceğim dedi pencereyi açan kibirli adama dediki bu gün senin kafir olduğunu sade ben biliyorum beş sene sonra kafir olduğunu herkes bilecek der ve çeker gider islamı ikinci sıraya almak basit göstermek küfürdür fetva budur vesselam

Fatih

Müslümanım aynı zamanda Türküm. Demokratım aynı zamanda muhafazakarım. Liberalim aynı zamanda kurallarımda var. Önemli olan insan olabilmek. Alnı secdeye gelenleri de gördük. Beni en çok şaşırtan ülkeyi yöneten Müslümanlar nasıl kapitalist olur. Hala anlam veremiyorum.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23