• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

“Vefatının 80. Yıldönümünde İslâm Şairi Mehmed Akif..”

26 Aralık 2016
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

İslam Şairi Üstad Mehmed Âkif, 20 Aralık 1873 yılında İstanbul’un Fatih ilçesi, Sarıgüzel semtinde, Sarınasuh sokağındaki bir evde doğdu. Babası Arnavutluk’un İpek Kasabası’nın Susişa köyünden Nureddin Ağa’nın oğlu Fatih Dersiamlarından (Temiz) Mehmed Tahir Efendiannesi ise Buharalı bir şeyhin torunu olan Emine Şerife Hanım’dır. Mehmed Âkif, Fatih’te ‘Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde eğitim hayatına başladı (1878), sonra “Fatih İptidaisi”ne (İlkokul’a) geçti (1879). İlkokuldan sonra Fatih Merkez Rüşdiyesi’ni (Ortaokul’unu) bitirdi (1885). Daha sonra Mülkiye İdadisi’nde (Lise’sinde) 1889 yılına kadar okudu. 1888 yılında çok sevdiği babası vefat eden Mehmed Akif, dört yıllık “Halkalı Baytar Mekteb-i Âli”sinden (Veteriner Fakültesi’nden) 22 Aralık 1893’te birincilikle mezun oldu. İlahi kitabımız Kur’an-ı Kerim’i genç yaşta ezberledi, Arapça, Farsça ve Fransızca’yı iyi derecede öğrendi. 1898’de 25 yaşında “Tophane-i Âmire Veznedarı Mehmed Emin Bey’in kızı İsmet Hanım” ile evlendi. Üçü kız, üçü erkek altı çocukları dünyaya geldi. Çocukları: Cemile, Feride, Suad, İbrahim Naim, Emin ve Tahir’dir.. Üstad Mehmed Âkif, mütareke yıllarında (1918) buhranlı günler yaşadı. İstiklâl Harbi başlayınca kurtuluş ümidiyle, İstanbul’dan Anadolu’ya geçti. Kastamonu’dan başlayarak Câmilerde vaazlar vererek, halkı “Milli Mücadele”ye iştirak etmeye (katılmaya) teşvik etti. Sebilürreşad Gazetesi Başyazarı, Milli Mücadele’nin manevi rehberi, Safahat yazarı, milli kahraman, Üstad  Mehmed Âkif’in “Milli Mücadele”de halka verdiği Vaazlar ve Hitabeler günümüze de ışık tutmakta ve Müslüman Türkiye’nin yolunu aydınlatmaktadır:

“Ben böyle durmayacaktım dili bağlı,

İslâm’ı uyandırmak için haykıracaktım!

Gür hisli, gür imanlı beyinler coşar ancak,

Ben zaten uzun boylu düşünmekten uzaktım.”

“Müslümanlar için hakk-ı hayat ancak birlik ve beraberlik ile mümkün görünmektedir. Eğer Müslümanlar yaşamak istiyorlarsa cemaat arasında nifaka, şikaka, dargınlığa, küskünlüğe, ayrılığa-gayrılığa meydan açabilecek en ufak sözlerden, en ehemmiyetsiz görünen hareketlerden bile çekinmelidirler! Yeis ve ümitsizliğe düşmek İslam dinine göre küfür telakki edilmiştir. Bunun için Müslümanların Allah’ın merhamet ve yardımından ümit kesmemesi, tek tek üzerlerine düşen görevleri yaptıktan sonra vaad edilen kurtuluşu beklemeleri gerekir. Başta din, namus ve vatan olmak üzere bütün varlığımız tehlikeye düşmüş, düşman kapılarımıza dayanmıştır! Bu durumda yapılacak şey, ayrılık-gayrılık gibi küçük meseleleri bir tarafa bırakmak ve el birliği ile bu namert istilâyı bir an önce geri püskürtmektir!”(Sebilü’r-Reşad Gazetesi,458/12 Şubat 1336(1920),s.183-186.) İslâm şairi Mehmed Akif; bundan 95 yıl önce Taceddin Dergâhında yazmış olduğu; Millî Mücadelemizin Destanı olan  Şiiri; “İstiklâl Marşı”nı, “Kahraman Ordumuza” ithaf etti ve bu muazzam şiiri, Sebilürreşad’ın baş sahifesinde yayınladı. (17 Şubat 1921)

“Korkma! Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz,

Bu yol ki Hak yoludur, durmak bilmeyiz yürürüz!”

“Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.” 

“Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı! 

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı,

Sen şehid oğlusun, incitme yazıktır atanı,

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

“Sahipsiz olan memleketin batması haktır,

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır!”

Bu ezanlar ki, şehadetleri dinin temeli,

Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli!”

Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet,

Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklâl!”

Ömrünü İslam’a ve Müslümanlara, Türkiye’nin düşmanların işgalinden kurtuluşuna adayan, “Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecektir” diyen, 27 Aralık 1936’da  dar-ı bekaya irtihal eden İslâm ve İstiklâl Marşı Şâirimiz Başyazar Milletvekili Mehmed Âkif’e ve bütün İstiklâl Savaşı Şehid ve Gâzilerine Allah Teâlâ’dan rahmet niyaz ediyorum. Mekânları Cennet olsun.

(Daha geniş bilgi için bkz. Milli Mücadelede Başyazar Mehmed Akif, Gerger Yayınları, İstanbul, 2013/“Bilinmeyen Yönleriyle İslam ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, M. Emin GERGERYrd. Doç. Dr. R.TOPDEMİR, Gerger Yayınları, İstanbul. / İslam Şairi Mehmed Akif’e Göre İslam Medeniyeti, M. Emin GERGERYrd. Doç. Dr. R. TOPDEMİR, İstanbul, 2014. Tel:0532.5226164/www.gergerkitap.com)

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23