• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

Vefatının 52. Yıldönümü’nde Büyük İslâm Alimi Ömer Nasuhi Bilmen

12 Ekim 2023
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

Türkiye’nin beşinci Diyanet İşleri Başkanı olan Ömer Nasuhi Bilmen Hoca, 1882 yılında Erzurum’un Salasar Köyü’nde doğdu. İlk tahsiline, Ahmediye Medresesi Müderrisi olan amcası Abdürrezzak İlmî ile Erzurum Müftüsü Müderris Hüseyin Râki Efendi’lerden okuyarak başladı. 1908 yılında İstanbul’a gelerek, Fatih Dersiamlarından Tokatlı Şakir Efendi’nin derslerine devam etti ve icazet aldı (1909). Daha sonra imtihanla Medreset’ül Kudat’a girdi. Burada dört yıl hukuk tahsili yaptı. 1912 yılında açılan Ruus imtihanını kazandı. Fatih Dersiamı olarak göreve başladı.

1913’te Fetvahâne-i Âli Müsevvid Mülazımlığına tayin edildi. Bir yıl sonra Başmülazımlığa terfi edip, Ağustos 1915’te Hey’et-i Te’lifiyye üyesi oldu. 18 Mayıs 1916’da Darül-Hilafe Medresesi Kısm-ı Âli Fıkıh Müderrisliğine, Nisan 1917’de Mahkeme-i Temyiz Şer’iyye Dairesi Terekeye Müteallik İ’lamat Telhis Mümeyyizliğine getirildi. 1922 yılında Meclis-i Tedkikat-ı Şer’iyye üyeliğine nakledildi. Aynı yıl bu dairenin kaldırılması üzerine dersiamlığa devam etti. 1923‘te Sahn Medresesi Kelam Müderrisi oldu, fakat bu Medrese de bir yıl sonra kapatıldı. 14 Şubat 1926’da İstanbul Müftülüğü Müsevvidliğine, 16 Haziran 1943’te de İstanbul Müftülüğüne getirildi.

Fatih Camii’nde, Sahn Medresesi’nde ve Darü’ş-Şafaka’da dersler verdi. Ayrıca İstanbul İmam-Hatip Okulu ve Yüksek İslâm Enstitüsü’nde Usûl-i Fıkıh ve İlm-i Kelâm Dersleri okuttu. 30 Haziran 1960 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na tayin edildi ve henüz bir yılını doldurmadan 6 Nisan 1961’de emekliye ayrıldı. 12 Ekim 1971’de İstanbul’da vefat etti ve Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’ne defnedildi.  

Eserleri ile halkımızın üzerinde önemli tesirler bıraktı. Başlıca eserleri olan “Hukuk-i İslâmiyye ve Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu”, “Kur’an-ı Kerim’in Meâl-i Âlisi ve Tefsiri” ile “Büyük İslâm İlmihali” yanında, yayınlanmış ve yayınlanmamış daha pek çok eseri bulunmaktadır. 

Diyanet İşleri Eski Başkanlarımızdan merhum Ömer Nasuhi Bilmen Hoca’nın “Diyanet” üzerine yazdığışu güzel Şiirini de hep birlikte okuyalım:

“Diyanet ademi tahlis eder dest-i cehaletten,

Diyanet kurtarır bir milleti zîr-i esaretten.

Diyanet bahşederken mülk-ü istikbale emniyet,

Diyanetsiz nasıl bilmem yaşar alemde bir millet?

Millet-i hayatı temin eden kuvvet diyanettir.

Bunu tarih ispat ediyor, mahz-ı hakikattır.

Diyanet pek güzeldir, pek güzeldir, ruh perverdir.

Diyanet her güzellikten daha parlak, münevverdir.

Diyanet-perver olmak adem için bir saadettir.

Diyanettir bizi mes’ud eden, ancak  Diyanettir.”(1)

Eserleri ve hizmetleriyle Türkiye’ye ve İslâm Alemi’ne büyük hizmetlerde bulunan Diyanet İşleri Eski Başkanı, merhum Hocamız Ömer Nasuhi Bilmen’e, Vefatının 52. yıldönümünde Allah Teala’dan rahmet niyaz ediyorum. Ruhuna Fatiha. 

Daha Geniş Bilgi için Bkz. “Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanları, Mehmet Emin Gerger”, Gerger Yayınları, İstanbul, s, 28-29 vd./ [email protected]/Kitaba istemek için iletişim Tel: 0532.5226164

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

FATİH YAKUT

Allah rahmet eylesin. Makamını âli, mekânını Cennet eylesin. Vefatını yıldönümünde böyle büyük bir âlimi hatırlattığı için M. Emin Gerger Beye de ayrıca teşekkür ederiz... Allah Razı olsun.

M. Ali Seyitmahmutlu

Selamün aleyküm. Teşekkürler M. Emin Gerger, Teşekkürler Yeni Akit.. Merhum Ömer Nasuhi Bilmen Hocamıza, yüce Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun İnşallah..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23