• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

Üstad Mehmed Niyazi’nin ardından..

22 Mayıs 2018
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

Tarihçi, Araştırmacı, Yazar, Dr. Mehmed Niyazi Özdemir Ağabeyimiz de dâr-ı bekaya irtihal etti. Allah’ın selam ve rahmeti üzerine olsun. Türkiye’de Osmanlı Tarihi ve yakın siyasi tarihimizin “doğru” olarak yazılması ve öğretilmesi konusunda çok önemli araştırmalar yapan, yazı ve kitaplarıyla büyük hizmetleri olan çok önemli bir fikir adamı ve tarihçimizi kaybettik.. Ömrünü ilme, eğitime-öğretime kitaplara, kütüphanelere, vatana, millete, gençliğe, Türkiye’ye, İslâm ümmetine adayan büyük bir tarih, edebiyat ve millî kültür üstadımızı kaybettik.. 

“Çanakkale Mahşeri”, “Yemen Ah Yemen..”, “Plevne”, “Dâhiler ve Deliler”, “Varolmak Kavgası”, “Yazılmamış Destanlar” adlı romanların yazarıydı Üstad Mehmed Niyazi.. Çok mütevâzi, gösterişi sevmeyen, kanaatkâr, vefalı, güler yüzlü, hoşsohbet, münevver, çilekeş bir Müslümandı.. Almanya’da fakirlikle boğuşarak “Osmanlı Tarihi, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı” konularında derin ve geniş araştırmalar yapmıştı.. İstanbul’da “Marmara Kıraathanesi”, “Beyazıt Kütüphanesi” ve İsam Kütüphanesi, üstad Mehmed Niyazi’nin vazgeçilmez ilim, fikir ve Millî Kültür Merkezleriydi.. 

Üstad Mehmed Niyazi Özdemir, 8 Nisan 1942 yılında Adapazarı’nın Akyazı ilçesinde doğdu. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirip, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. (1967). “Millî Hareket, Türkiye, Muhalif, Gündüz, Tercüman ve Yeni Şafak gazetelerinde günlük ve haftalık köşe yazıları yazdı. Mehmet Niyazi, Türk kültür ve bilim hayatına hikâyeci, romancı ve fikir adamı olarak büyük katkılar yaptı. Mehmed Niyazi ayrıca Ötüken Neşriyat’ın da kurucuları arasındaydı. 

Türkiye Diyanet Vakfı İSAM Kütüphanesi’nde makalelerini ve eserlerini yazan üstad Mehmed Niyazi Ağabey ile kütüphanenin yeşil bahçesinde zaman zaman konuşur, sohbet ederdik.. Üstad’ın; Türkiye’nin yakın siyasi tarihi ve Osmanlı tarihine dair sohbetlerine doyum olmazdı.. Üstad, kütüphaneden dışarıya ya namaz kılmak için ya da çay içmek ve dostlarıyla görüşüp, sohbet etmek için çıkardı. Üstadın çay içip “Sohbet” ettiğini gören üniversite hocaları, araştırmacılar, gazeteciler, yazarlar, edebiyatçılar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri etrafına toplanır, üstadın sıcak çayı bittikçe tazelenir ve üstad o engin birikimi, tatlı dili, edebî akıcı üslûbuyla konuşmasına devam eder, sohbeti herkes tarafından dikkatle dinlenirdi. Zaman zaman Üstad Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti, Erol Güngör gibi Müslüman fikir ve hareket adamlarıyla olan arkadaşlıklarından, ortak hâtıralarından, başlarından geçen acı-tatlı ibretli olaylardan da bahseder, sorularımıza yorgun ve hasta olmasına rağmen gerekli cevapları vermekten geri durmazdı. Okuyanı, ilmî araştırma yapan Müslüman gençleri daima teşvik eder, ilminin zekâtını fazlasıyla verirdi.   

Bilinmeyen Yönleriyle Muhsin Yazıcıoğlu”, “Tarihten Bugüne İstanbul Kütüphaneleri”, “İnönü- Menderes Mücadelesi..” gibi kitaplarımızın yazılması ve yayınlanmasında üstad Mehmed Niyazi ağabeyimizin büyük fikrî desteğini gördük.. Üstad son yıllarını hastalıklarla boğuşarak geçirdi. Amma yine de kitaptan, kütüphaneden, ilimden, yazmaktan ayrılmadı.. O bir iman ve azim abidesiydi. O bir İstanbul beyefendisiydi. “Hastahane’de tedavisi sırasında ziyaret ettiğimde; kendisine “Unutulmayan Başbakan Adnan Menderes” kitabımı hediye ettiğim zaman, kitabı eline alıp, teşekkür etmiş; “iyi araştırmışsın, hacimli, güzel bir kitap olmuş, hayırlı olsun!” diyerek bizi takdir etmişti. 

11 Mayıs 2018 tarihinde 76 yaşında Üsküdar’da Hakk’ın rahmetine kavuştu, fâni dünyadan ebedî âleme göçtü. M. Ü. İlahiyat Fakültesi’nde 12 Mayıs Cumartesi öğle namazından sonra kıldığımız cenaze namazına dostları, akrabaları, arkadaşları ve sevenleri akın etmişti.. Abisi Arif Özdemir’e ve Adapazarlı akrabalarına taziyelerimizi bildirip, sabır diledik, dua ettik.. İSAM kütüphanesi yönetici ve çalışanlarıyla, üstadın dostları, arkadaşları hem cenaze namazına, hem de Karacaahmet Mezarlığı’na koştular.. Kültür Bakanı N. Kurtulmuş, İstanbul Valisi V.Şahin, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Hocaları ve Öğrencileri ile Üstadın sevenleri, okurları Mü’min olduğuna şâhitlik ederek, haklarını helal ettiler… Muhterem ağabeyimiz, tarihçi-yazar üstad Dr. Mehmed Niyazi Özdemir’e Allah Teâla’dan gani gani rahmet niyaz ediyorum. Mekânı Cennet olsun. (Ruhuna el Fâtiha.)

Dâr-ı Beka’ya göç eden Adapazarlı bir başka güzel insan, iyi Müslüman eski RP Milletvekili, eski İmar ve İskân Bakanı merhum Cevat AYHAN ağabeyimize de Allah Teâla’dan rahmet niyaz ediyorum. Mekânı Cennet olsun. (Ruhuna el Fâtiha.)

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23