• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

Türkiye’nin 8. Diyanet İşleri Başkanı İbrahim Elmalı..

05 Kasım 2023
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

“Türkiye’nin sekizinci Diyanet İşleri Başkanı olan İbrahim Bedreddin Elmalı, 1903 yılında Antalya Elmalı’da dünyaya geldi. İlk ve orta tahsilini Elmalı’da yaptı. Daha sonra İstanbul’a gelerek Darü’l-Hilâfeti’l Âliyye Medresesi’ne girdi. 1928 yılında Dârül-Fünun İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Müezzinlik yaptı, Liselerde Yurttaşlık ve Türkçe dersleri okuttu. 

İstanbul ve Ankara’da çeşitli memuriyetlerde bulunduktan sonra Üsküdar ve İstanbul Müftülükleri yaptı. Bir süre Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Dairesi Başkanlığında da bulundu. 17 Aralık 1965 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na tayin edildi. Yaklaşık bir yıl kadar Başkanlık görevinde kaldı ve 1966 yılı Ekim ayında emekli oldu. İki dönem Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 05.11.1994 tarihinde Antalya Elmalı’da vefat etti.”

“İbrahim Bedreddin Elmalı, 14 yaşında iken Öğretmen olan babası Ali Elmalı’yı, 8 yaşında iken de annesi Naciye Hanım’ı kaybetmiştir. Babasını kaybettikten üç sene sonra, 17 yaşında İstanbul’a tahsile gitmiş, yatılı olarak okumasına rağmen birçok maddi sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Fakat bu sıkıntılar, onun tahsilini ikmal etmesine (tamamlamasına) asla mâni olmamıştır. Bilhassa Yüksek Tahsile devamı esnasında, hiçbir kimseden yardım görmeden, Avukat Kâtipliği ve Müezzinlik yaparak maişetini temin etmiştir. Dârül-Fünun İlahiyat Fakültesi’ne devam ederken, Müezzinlik görevinin yanı sıra, 7.11.1931 tarihinde Sankt George Avusturya Lisesi, Ticaret Okulu Yurttaşlık ve Türkçe Öğretmenliğine tayin edilmiştir. 1934 tarihine kadar bu vazifelere devam etmiş, bu tarihten sonra fiili vatanî görevine gitmiştir. Yedeksubay olarak askerliğini yapan Elmalı, Piyade Teğmen olarak terhis olduktan sonra sırasıyla; 1935 yılında Beyoğlu Bulgar Okulu Türkçe Öğretmenliğine, İstanbul Müftülüğü Kitabetine, 1944’te Vakıflar Umum Müdürlüğü Vakıf Kayıtlar Mümeyyizliğine, Başkanlık Arşiv Memurluğuna, 1945’te Çalışma Bakanlığı 1. Sınıf Mümeyyizliğine, 1953’te Üsküdar Müftülüğüne, 1961’de İstanbul Müftülüğüne, 1965’te Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Dairesi Başkanlığına, 17.12.1965’te Diyanet İşleri Başkanlığı’na tayin edilmiştir. 

Çektiği sıkıntılar, karşılaştığı problemlere bakıldığında Türk Basını’nda en çok konuşulan Diyanet İşleri Başkanı olan (merhum) İbrahim Elmalı Hoca, İslâmî değerlerin tahkir edilmesine, zayıflatılmasına, yalan ve iftiralara asla göz yummamış, gerekli uyarıları yapmış, Kur’an ve Sünnet’ten asla taviz vermemiştir. Başkanlık makamında 5/1/1966 tarihinde bir Basın toplantısı düzenleyen Elmalı Hoca, çeşitli Gazete ve Dergilerin temsilcilerine şu açıklamalarda bulunmuştur:

“Cenab-ı Hakk’ın lütf-u inayeti ile büyük Dinimiz ve necip Milletimiz için hayati bir önemi olan Diyanet İşleri Başkanlığı görevine tayin olunmuş bulunuyorum. Görevimin ne kadar şerefli bir görev olduğunu, buna mukabil de maddi ve manevi büyük sorumluluk taşıdığını müdrikim. İşgal ettiğim mevkiin hakkını vererek, Dinimize, din adamlarımıza, Milletimize en halisane duygularımla hizmet etmek azmindeyim. 

Bence bir Milletin saadet ve selametinde Matbuatın (Basın’ın) payı çok büyüktür. Onun için Basın mensuplarımızla devamlı işbirliği halinde olmak, bana şevk verecektir. 

İslâm Dini hayat dinidir; akıl ve mantığı da ön planda tutar ve daima terakkiyi (ilerlemeyi) emreder. Tarih boyunca Din adamlarımızın memleket uğruna yaptıkları büyük hizmetler olmuştur. Bunun en yakın misali Millî Mücadele’deki büyük gayretleri ve cansiperane çalışmalarıdır. Cemiyetimizin halledilmesi gereken birçok meseleleri vardır.. Bütün Millet ve memleket meselelerinde, Din adamlarımıza büyük işler düşmektedir.. Görevimiz dini olduğu kadar, millîdir. Eminim ki, Din adamlarımız, her zaman olduğu gibi bundan sonra da müspet çalışmalarına devam edecekler ve böylece cemiyet içindeki mümtaz yerlerini alacaklardır.. İmam, Müezzin ve Kur’an Öğreticileri, ücretten Maaş’a geçirilecek, memleketimizde yapılmakta olan Hıristiyanlık propagandasına karşı gerekli tedbir alınacak, İslâm Âlemi ile münasebetlerimiz geliştirilecektir. Bir Din müessesesi 40 yıl kapatılmıştır. Tabi bu süre içinde eldekilerle yetinmek gerekecekti. Ancak 30- 40 bin Din adamının ehliyetsiz olduğunu söylemek, haksızlık olur.. Fatih’in ilk Cuma Namazı’nı kıldığı Ayasofya’nın, her Müslüman vatandaş gibi ben de Cami olmasını arzu ederim.. Yüce Allah buyuruyor: “Allah size yardım ederse sizi yenecek yoktur. Sizi yardımsız bırakırsa, ondan sonra size yardım edebilecek kimdir? Mü’minler ancak Allah’a güvenip dayanmalıdır.” (Âl-i İmran, 160) (1)

Türkiye’ye ve İslâm Alemi’ne büyük hizmetlerde bulunan Diyanet İşleri Eski Başkanı, merhum İbrahim Bedreddin Elmalı Hocamıza, vefatının 29. yıldönümünde Allah Teala’dan rahmet niyaz ediyorum. (Ruhuna Fatiha.) 

Daha Geniş Bilgi için Bkz. “Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanları, Mehmet Emin Gerger”, Gerger Yayınları, İstanbul, s, 34-35, 220-223 vd./ [email protected]/Kitabı istemek için iletişim 

Tel: 0532.5226164

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

şecere bile düzdüler, yeni bu ama

60, 70’lerden beri okul okuduk; atatürk’ün sadece babası bilinirdi,  bugün (28 şubattan bu yannı) bakınız; ona binbir türlü şecere uydurdular:  hafız dedeler, hacı hasan atalar, hoca hüseyin ecdatlar, neler neler; komik mi, acıklı mı, traji komik mi, telaş mı nedir, anlayan beri gelsin!

Sadi Irmak

Tam 27 yıl bu ülkede komünist sistemde olduğu gibi asimile politikası uygulanmıştır bundan dolayı cumhuriyetin kurucusu atatatürk denen tüm zamanların en büyük hainive kafiri başta olmak üzere cumhuriyeti kuran diğer zevatları telin ediyorum selanik dönmesi o adam türk değildir aksine bu milletin değerlerini tecrid etmek için çalışmış bir keferedir haindir
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23