• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

Hadislerde ramazan ve oruç

07 Nisan 2023
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

“Ey iman edenler! Oruç, sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” (Kur’an-ı Kerim, Bakara, 2/183) 

İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v), “Kur’an ayı” olan “Ramazan ayına” ve Oruç ibadetine büyük önem vermiş, sireti ve Sünnet’i ile Müslümanlara ve insanlığa rehber, örnek olmuştur. “Ramazan ayı” ve Oruç ibadetinin faziletlerini Peygamber Efendimizin Hadislerinden öğrenelim.

1-) “Bir kimse inanarak ve mükâfatını Allah Teala’dan umarak Ramazan Orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır”(Hadis, Sünen-i Ebu Dâvud) buyuran Resul-i Ekrem (s.a.v), Müslümanları “Fıtır Sadakası (Fitre) vermeye teşvik etmiştir. 

2-) Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Üç kişi vardır ki onların yapacağı dua reddedilmez, kabul edilir. İftar edeceği zaman Oruçlunun duası, âdil bir Devlet Başkanı’nın duası ve zulme uğrayan (mazlum) bir kimsenin duası.” (Hadis, Nesei)

3-) “Ramazan ayı geldiği zaman Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Hadis, Buhari ve Müslim)

4-) “Resulullah (s.a.v) insanların en cömerdi idi. Bilhassa Ramazan-ı Şerif’te Cebrail (a.s) ile buluştuğu zaman, cömertliği son dereceyi bulurdu. Cebrail (a.s), Ramazan’ın her gecesinde Resul-i Ekrem (s.a.v) ile buluşup karşılıklı Kur’an-ı Kerim okur ve müzakere ederlerdi..” (Hadis, Buhari ve Müslim)

5-) “Oruç ehlinden olan (Oruç tutan) kimse, Cennet’in Reyyan kapısından Cennet’e girmeye davet edilir.” (Hadis, Buhari)

6-) Nebi (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse oruçluya iftar ettirirse, o kimse oruçlunun kazandığı sevap gibi sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Hadis, Tirmizi, Nesei, İbn-i Mâce)

7-) Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Her şeyin bir Zekât’ı vardır. Bedenin Zekât’ı ise Oruç tutmaktır. Oruç sabrın yarısıdır.” (Hadis, İbn-i Mâce)

8-) Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Sahura kalkarak sahur yemeği yiyin, çünkü sahurda bereket vardır.” (Hadis, Buhari, Müslim, Tirmizi)

9-) Hz. Aişe (Radiyallahu anha’dan): “Ramazan-ı Şerif’in son on günü girdiği zaman, Nebi (s.a.v) ibadet konusunda çok ciddi gayret gösterirdi. Gecelerini ihya eder, ibadetle geçirirdi. Aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı.” (Hadis, Buhari)

10-) Ebu Hüreyre (Radiyallahu anh)’dan, Nebi (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim yalan söylemeyi ve yalan ile amel etmeyi terk etmezse, Cenab-ı Hakk’ın o kimsenin yemesini ve içmesini bırakmasına ihtiyacı yoktur. O kimseye kıymet vermez ve iltifat etmez.” (Buhari, Ebu Davud, Tirmizi)

11-) Ebu Hüreyre (Radiyallahu anh)’dan, Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim Kadir gecesine tesadüf eder, o gecenin faziletine inanarak ve mükâfatını da Allah’tan bekleyerek onu ibadet ve itaatle ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları affedilir.” (Hadis, Müslim) 

12-) Peygamber Efendimiz (s.a.v) iftar ederken şöyle dua ederdi: “Allah’ım, senin için Oruç tuttum, senin rızkınla iftar ettim. Bizden bunu kabul et, sen işiten ve bilensin.” (Hadis, Taberâni, Mu’cemu’s-Sağîr)

13-) Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Oruç ve Kur’an-ı Kerim, kıyamet gününde (Mümin) kul için şefaatçı olurlar.” (Hadis, Ahmed bin Hanbel)

Şair Dilaver Cebeci ne güzel söylemiş:

“Bu gece her tarafta kandil kandil feyiz var,

Yerde Cibrîl-i Emîn gökte nurdan deniz var.

Şefaat ümidiyle şu Mescid’e doluşan,

Her Mü’min’in alnında Peygamber’den bir iz var.”(1)

Ramazan-ı Şerif’in kurtuluşumuza vesile olmasını, Allah Teala’dan niyaz ediyorum. Vesselam. 

(1) Daha Geniş Bilgi İçin Bakınız; “Asr-ı Saadet’ten Günümüze Ramazan ve Oruç”, Mehmet Emin Gerger, Gerger Yayınları, İstanbul, 2010. İstek için iletişim: [email protected]/ Tel:0532 5226164          

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet Seyitmahmutlu

Selamün aleyküm. Muhterem Yazarımız M. Emin Gerger'e, bu güzel yazısından dolayı teşekkür ederim. Saygı ve dualarımla..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23