• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

Başbakan Necmettin Erbakan’ın dâvası

27 Şubat 2023
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

Eski Başbakanlarımızdan Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926’da Sinop’ta dünyaya geldi. Babası Ağır Ceza Reisi (Hakimi) Adanalı Mehmet Sabri Bey, annesi Sinoplu Kamer Hanım’dır. 12 Ekim 1969- Necmettin Erbakan Konya’dan Bağımsız Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. 26 Ocak 1970 - Millî Nizam Partisi (MNP) Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığında kuruldu. 11 Ekim 1972 – Millî Selamet Partisi (MSP) Süleyman Arif Emre’nin Genel Başkanlığında kuruldu. 14 Ekim 1973 – Millî Selamet Partisi (MSP), seçimlerde yüzde 11 oy (rey) alarak 48 Milletvekiliyle TBMM’ne girdi. 20 Ekim 1973-Necmettin Erbakan, Millî Selamet Partisi (MSP) Genel Başkan’ı oldu. 6 Eylül 1980 - MSP’nin Konya’da düzenlediği “Kudüs Mitingi” 100 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

12 Eylül 1980 -  Kenan Evren Başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi Türk Silahlı Kuvvetleri adına darbe yaparak yönetime el koydu. Bütün siyasi partilerle birlikte MSP de kapatıldı. MSP lideri Erbakan tutuklanarak, Mamak (Ankara) Cezaevi’ne kondu. İdamla yargılanan Erbakan, MSP yöneticisi arkadaşları ile birlikte Askeri Yargıtay ve Mamak Askeri Mahkemesi tarafından “suçsuz” bulunarak, “beraat” etti. 11 Ekim 1987- Necmettin Erbakan, Refah Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 24 Aralık 1995- Refah Partisi, Genel Seçimler’de yüzde 21,38 oy alarak 158 Milletvekilliği kazanarak birinci parti oldu. 

28 Haziran 1996 - Refah Partisi ile DYP arasında kurulan Refahyol Hükümetinde Erbakan, 54. Cumhuriyet Hükümetinde Başbakan oldu. 

TBMM eski Başkanı Erbakan Hoca’nın dava arkadaşı Şair Yasin Hatiboğlu, Erbakan Hoca’yı şu veciz ifadelerle anlatıyor:

“Tarihin eline verdiği mührü, 

Da’vası uğruna kullanan adam, 

Kim ne derse desin, fütûr etmeyiz, 

Seni seviyoruz, savunan adam.” 

Erbakan Hoca’nın “gençlere tavsiyelerinin” küçük bir bölümünü hep birlikte okuyalım: 

“Hayat doğru ile yanlışın, güzel ile çirkinin, faydalı ile zararlının, adaletle zulmün mücadelesinden ibarettir. İslam sadece Müslümanlara değil bütün dünyaya huzur ve barış getirecek değerleri bünyesinde taşımaktadır. Gençler de bu barışın teminatıdır. Barış, kardeşlik, sevgi, adalet ve huzur tüm insanlığın ortak talebidir. Müslüman gençlerin de bu değerleri taşımaları bir zorunluluktur. Taşıdığımız bu sorumlulukların aksine bugün bütün insanlık bir buhranın içindedir. İslam coğrafyası ırkçı emperyalistlerin elinde kan gölü haline çevrilmiştir. Ayrıca işsizlik, açlık, insan hakkı ihlalleri ile dünya gençliği bunalıma sürüklenmektedir. Bunalımdan çıkmanın yolu ancak ve ancak Milli Görüş ile mümkündür. Bizim davamızın esası şefkattir. Gayemiz, tüm insanlığın saadeti için bütün gücümüzle çalışmaktır. İnsanlığın saadeti için çalışmak inancımız gereğidir. Dünyaya yön veren ve tarihe şan veren hareketlerin itici gücü tarih boyunca gençler olmuştur. Çelebi Mehmet’leri ve Fatih’leri yetiştiren bu coğrafya bağrından sayısız kahraman çıkartmıştır, yine çıkartacaktır. Bizim hareketimizin motoru gençliktir…” 

Türkiye’nin -54. Hükümeti’nin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, hakaretlere, iftiralara, darbelere, hapislere, 28 Şubat zulümlerine, yerli(!) ve yabancı Siyonist komplolara, tuzaklara, oyunlara rağmen, inancından, da’vasından asla taviz vermedi, daima Hakk’ın hâkimiyeti, Türkiye’nin ve Müslümanların birliği-dirliği, kalkınması, ilerlemesi, mâmur-müreffeh olması, insanlığın sömürüden kurtulması, hidâyeti, huzuru için gece-gündüz demeden mücadele etti…İslam Birliği’ni kuracağız, Türkiye’yi lider ülke yapacağız..” dedi. Erbakan, Selçuklu Sultanı Alparslan gibi, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet gibi fetihçi bir ruha ve İslami şuura sahipti.. Sultan 2. Abdülhamit gibi Siyonizm’e karşı tavır koydu.. Öğrencilik yıllarından son nefesini verinceye kadar “İslami tebliğ”e devam etti, kınayanların kınamasından çekinmedi, “sırat-ı müstakim”den ayrılmadı… (1) Yine muhterem Yasin Hatiboğlu’nun dediği gibi;

“Öksüzün yanında, çaresize dost, 

Her zaman hayr ile anılan adam, 

Yalnız değilsin, işte milyonlar,

Seni seviyoruz, savunan adam.”

İslâm dâvasının yılmaz savunucusu Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 27 Şubat 2011’de ebedî âleme, dâr-ı bekaya irtihâl etti. Vefatının 12. yıldönümünde merhum Başbakan Erbakan Hocamıza Allah Teala’dan rahmet niyaz ediyorum. Ruhuna Fatiha. 

Taziye: Adıyaman, Kahramanmaraş ve diğer illerimizde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketleri sebebiyle hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah Teala’dan rahmet, yaralananlara acil şifalar niyaz ediyorum. Mekânları Cennet olsun. Ruhlarına Fatiha.

Daha Geniş Bilgi için Bkz. “Bilinmeyen Yönleriyle Necmettin Erbakan-Milli Nizam’dan Başbakanlığa, Mehmet Emin Gerger”, Gerger Yayınları, İstanbul. / [email protected]/Kitaba ulaşmak için iletişim Tel: 0532.5226164

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

M. Ali Seyitmahmutlu

Merhum Başbakanımız Prof.Dr.Necmettin Erbakan Hoca'ya, yüce Allah'tan rahmet niyaz ederim. Bu güzel Makalesinden dolayı Sayın M. Emin Gerger'i tebrik ederim. Selam ve dualarımla..

adalet

haylazlık yapma Merhum hocayı iyi araştır tanı sonra yorum yap
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23