• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

9. Vefat Yıldönümünde Büyük Lider Muhsin Yazıcıoğlu..

26 Mart 2018
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

İslam davasının cesur müdafii, Türk siyasetinin örnek Devlet adamı, Büyük Alperen BBP kurucu lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu vefatının 9. yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz. Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas’ın Sarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı. Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı.. 1978’de faaliyete geçen, Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu.. 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası, sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı.. 1987’de arkadaşları ile birlikte MÇP’de siyasete girdi. MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, Milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis’e taşıyacak” sloganıyla, Sivas’tan Milletvekili seçildi.. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi.. TBMM’de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP’yi Meclis’te temsil etmiştir. 19 Ağustos’ta yapılmış olan BBP’nin 3. Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan oldu. Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı… Merhum lider Yazıcıoğlu Mamak Cezaevi hâtıralarında neler söylemiş bir bölümünü hep birlikte okuyalım: “Ben düşündüğüm zaman ne demişim hücrede;

Gençliğim dedim

Ver dediler, 

İstikbalim dedim

Yok dediler, 

Kanım dedim

Dök dediler,

Canım dedim

Milletin dediler,

Sevdim suçtur dediler

Ve çığlıkla yarıldı karanlık, 

Sevgimi çarmıha gerdiler!..”  Ben bu duygular içerisindeyim. Ben neyi sevmişim; ülkemi sevmişim, ülkem dedim milletim dedim değerlerim dedim. Hep Mevlana gibi hoşgörünün, Yunus gibi sevginin peşinde koştukAma sonunda işkence gördük, zulüm gördük, hürriyetlerimiz alındı ve onlarca yıl cezaevinde yatıp hiç ceza almamış insanlarız...Bizim dokuz arkadaşımız idam edildi. Her idam cezaevinde büyük üzüntüye neden olmuştur. İdam cezaları infaz edildiğinde bütün koğuşlarda Kur’an okunarak hatim indirilirdi. Hatim duaları yapılırdı. O şekilde acılar hafifletilmeye çalışılırdı. Onlara dua ederek vazifemizi yerine getirmeye çalışırdık…”

Bakın işkence çekerken neler yazmışız;

Bağlı tavanda kollar

Vücut sıcağa hasret 

Titre ceryan gerçeği

Direnç gelin çiçeği.

Bitti beden direnci 

Bir baygın ana hasret

Ruh bedenin gerçeği 

Direnç iman ölçeği.”

Hiç şüphesiz en büyük dava adamı bir defa Peygamber Efendimiz (s.a.v) yani O da bir dava adamıdır. Ona ne demişler Sana Mekke’nin emirliğini verelim, en güzel kızlarını verelim, sana imkânlar verelim. Hayır bana bir elime ayı, bir elime güneşi verseniz ben davamın peşindeyim demiş. O, kendine göre almış olduğu bir misyonu var ve gereğini yapmıştır… İnsanların saadeti ancak kendilerini yaratan Cenab-ı Allah’ın kitabı olan Kur’an-ı Kerim’e sarılmakla mümkündür…” (1)

25 Mart 2009’da, Kahramanmaraş Mitingi’nden Yozgat’a gitmek için bindiği helikopterin, Berit/Keş Dağı’na düşmesi sonucunda; “Ey sonsuzluğun sahibi Sana ulaşmak istiyorum” diyerek, milyonlarca Müslümanın duaları ile Hakk’a yürüyen büyük çile ve dava adamı, İslâm ve Türkiye sevdalısı büyük Alperen BBP lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarına, vefatlarının 9. Yıldönümünde Allah Teala’dan rahmet diliyor, Yazıcıoğlu ailesine, BBP Camiasına dava arkadaşlarına ve bütün sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum. Mekânı Cennet olsun. (Ruhlarına Fatiha.)

(1)Daha geniş bilgi için bkz. 

“Bilinmeyen Yönleriyle Muhsin Yazıcıoğlu, M. Emin GERGER, Gerger Yayınları, İstanbul. Kitabı istemek için e-Posta adresi: [email protected]

Tel: 0532. 5226164 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23