• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Şimşek
Latif Şimşek
TÜM YAZILARI

Reisi, Mursi, Saddam, Kaddafi, hepsi tesadüf mü?

11 Haziran 2024
A


Latif Şimşek İletişim: [email protected]

 

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Orta Doğu’yu dizayn etmeye başladılar. Vilayetleri, aşiretleri Osmanlı’ya isyan etmek üzere örgütlediler. Başarılı da oldular.

Sonrasında, İngiltere, Fransa ve Rusya 1916’da Sykes/Picot gizli anlaşması ile geriye kalan Anadolu topraklarını aralarında paylaştı. 1917 devrimi ile Rusya bu gizli anlaşmadan çekildiğini açıklayınca kumpas gün yüzüne çıktı. Anadolu’yu pay edemediler.

Sonrasında, yani Osmanlı parçalandıktan sonra vaat ettikleri büyük Arap İmparatorluğu yerine küçük küçük devletçikler kurdurdular. Böylece yönetmek daha kolaydı. Bir yandan, Amerikan ve İngiliz şirketleri ile Ortadoğu’nun yeraltı zenginliklerini sömürürken, öte yandan kimin iktidarda kalacağına da onlar karar verdi. Onların kararlarının arkasında ise Amerika ve İngiltere ekonomisine, sonraki yıllarda dünya ekonomisine yön veren birkaç Siyonist aile vardı.

Yani başından beri, Ortadoğu’da alınan tüm kararların aynı zamanda İsrail’in güvenliği adına verildiğini biliyoruz.

REİSİ’NİN SIR KAZASINDA SORU 

İŞARETLERİ CEVAPLANMADI

1940’lardan itibaren İsrail’in güvenliğine tehdit oluşturacak kim varsa birer birer ya ortadan kaldırdılar ya da darbeler ve ayaklanmalarla iktidardan indirdiler.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopterinin bir kaza sonucu düştüğüne asla inanmadım ve inanmıyorum. Yaklaşık üç ay önce Reisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa bir görüşme yaptı. Türkiye ile ilişkiler geliştirilecek, Filistin ve diğer bölgesel konularda birlikte hareket edilecekti. Mesela, Suriye konusunda Türkiye ve İran’ın anlaşması, Amerika ve İsrail’in, Suriye’nin kuzeyinde bir teröristan kurma hayalini bitirebilirdi. Şimdi, Türkiye-İran ilişkileri sil baştan hale geldi. O kazada Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi noktasında büyük çaba harcayan Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan da hayatını kaybetti. Yerine, ABD ile İran arasında nükleer görüşmelerinde İran’ı temsil eden Ali Baqeri Keni getirildi.

HİÇBİR ŞEY TESADÜF ESERİ DEĞİL

Libya lideri Kaddafi yıllarca batıya kök söktürdü. Ambargolarla, müdahalelerle, darbe girişimleriyle uğraştı. Sonunda, Arap Baharı estiğinde kendi halkı tarafından linç edilerek hayatını kaybetti. Kaddafi’den sonra, Libya kan gölüne döndü. Bir daha istikrara kavuşamadı. Türkiye’nin müdahalesiyle çatışmalar ve akan kardeş kanı bir nebze durakladı. Şimdi Libyalılara sorduğunuzda Kaddafi dönemini mumla arıyorlar.

Iraklılar da Saddam dönemini mumla arar hale geldi.

ABD’nin müdahalesinden sonra Irak bir daha toparlanamadı. Bu yüzden Türkiye’nin önderlik ettiği “Kalkınma Yolu Projesi”ne bir umut bir çıkış, yeniden ayağa kalkma umuduyla dört elle sarıldı. Irak, Türkiye’nin talepleri doğrultusunda PKK’nın faaliyetlerini yasakladı. Reisi’nin ölümü, Türkiye-İran-Irak üçgenindeki olası işbirliklerine sekte vurdu.

Mursi, Mısır’da seçimleri kazandığında, başta ABD ve İsrail olmak üzere hedefe konuldu. İsrail’in yanıbaşında, “Müslüman Kardeşler”in iktidarda olması kabullenilemezdi. Mursi’yi seçimle işbaşından uzaklaştıramayacaklarını anladıklarında en iyi bildikleri yola başvurdular ve bir darbeyle iktidardan indirdiler. Sonrasını biliyorsunuz, bir kalp krizi kumpasıyla da şehit ettiler.

Suriye’yi zaten içinden çıkılamaz bir hale sürüklediler. Kuzeyini Türkiye için bir güvenlik tehdidi haline getirdiler. PKK terör örgütünü besleyip büyüterek bugünlere getirdiler. Haziran içinde terör örgütü sözde bir seçim yapmayı bile planladı ama Türkiye’nin müdahale edeceğini anlayınca vazgeçtiler.

ORTA DOĞU’NUN YAKASINI 

BIRAKACAKLAR MI?

Peki, şimdi ne olacak? Ortadoğu’nun yakasını bırakacaklar mı?

Orta Doğu petrolleri bitmek üzere.

Bitmek bilmeyen ise İsrail’in hırsları ve bu hırsların peşinde sürüklenmek zorunda kalan ABD’nin Ortadoğu’daki varlığı.

Amerika ve İsrail’in; “İsa Mesih’in gelişi”, “Vaat edilmiş topraklar” ve “Kıyamet Savaşı” noktasında işbirliğinden öte adeta bir kader birliği var. Bu durum, Avrupa’da, İngiltere ve Fransa dışında diğer ülkelerin çok da umurunda değil. Onlar sele kapılmış bir söğüt dalı gibi Amerika ve İsrail nereye sürüklerse oraya gidiyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın sık sık vurguladığı gibi; durmayacaklar ve savaşı tüm Ortadoğu’ya yaymak için ellerinden geleni yapacaklar. Rusya ve Çin bunu engellemek için kendilerini riske atarlar mı? Hiç sanmıyorum.

Müslüman Dünyası bunun önüne geçmek istiyorsa, kendi göbeğini kendi kesecek. Yani bir araya gelecek? Kısa vadede bunun da mümkün olmadığı ortada. Allah sonumuzu hayır eylesin.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Pusula

Ortadoğuda petrol bitmek üzereyse terör devleti israil neden bu bölgeden def olup gitmiyor.Abd,ingiltere neden sürekli bu bölgede kaos çıkarıyorlar,israilin 9 aydır devam eden zalimliğinin perde arkasında petrol ve o bölgenin yer altı kaynaklarının zenginliği değil mi!Türkiyede ortadoğu ülkesi son birkaç aydır petrol rezervleri peşinde,onbinlerce hatta yüzbinlerce varil petrol bulduk aramamız devam ediyor..

HESAP

latif kardeş evet kabul ediyoruz bütün kötülükleri örgütleyen  ingilizler peki ya onların sadece gel demesine koşan o aşiretlerde yok mu şeytan insanoğlunu yoldan çıkarınca insan ahirette ceza görmeyecek mi evet sizin dedikleriniz hala ülkemizde pkk eliyle devam ediyor peki vatandaşta olsa onu destekleyenler masum mu
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23