Muhacir nefretini nasıl tedavi edeceğiz?

12 Temmuz 2019 Cuma

Suriyeli muhacirlere yönelik düşmanlıklar şöyle böyle değil epeyce hızlı ve şiddetli bir biçimde artıyor. Suriyeli muhacirler artan ev kiralarından işsizliğe, Arapça ve tesettürün yaygınlaşmasından başta sosyete semtleri, alışveriş merkezleri ve plajlar olmak üzere kamusal alanda görüntü kirliliğine yol açmaya kadar türlü suçların biricik aktörü sayılıyorlar. Suriyeliler geldiği için artan huzursuzluk söylemi bin bir türlü yalanlar eşliğinde tırmandırılan kadın ve çocuklara dönük taciz haberleriyle eşleştirilince Klu Klux Klan gibi maskeleri takıp bazı mahalleri yakmaya, bazı insanları meydanlarda asarak linç etmeye heveslenenler için çarpan etkisi oluşturuyor.

Yerli Malı Irkçı ve Faşistler

Amerikalı ırkçıların “pis zenci” karakteri, Alman neo-Nazilerin “pis Türkler” söylemi hızla Türkçe’ye tercüme edilip İttihatçı ve Kemalist komitacı gelenekten tevarüs edilen “pis Arap” söylemiyle ete kemiğe büründürülebiliyor. Kısa bir süre öncesine kadar Kürtlere yöneltilen bütün çirkin vasıflar son birkaç yıldır fazlasıyla Suriyeli muhacirlere bir yafta gibi yapıştırılıyor. Filmi biraz sarınca Bulgaristan’ın sınırdışı ettiği Türklere, biraz daha geriye sarınca Boşnak, Pomak, Arnavut, Tatar, Özbek, Azeri muhacirlere üç aşağı beş yukarı benzer yaftaların yapıştırıldığını hatırlamak çok kolay ama hiç de hoş değil. Aynı sahne tekerrür ediyor sadece nefret unsuru aktörler değişiyor. Neden aynı yere geliyoruz? Zaaf noktaları hiç değişmiyor çünkü.

Almanya ve Fransa başta olmak üzere milyonlarca Türkiye vatandaşı Avrupa’da çalışıyor, okuyor, seyahat ediyorken hangi ırkçı-faşist sloganlarla nefret unsuru haline dönüştürülüyorsa benzeri süreçler Türkiye’de Suriyeli muhacirlere uyarlanıyor. Aşırı sağcı-ırkçı poltik figürler bağlamında Hollanda’nın Geert Wilders’i, Fransa’nın Marine Le Pen’i, Macaristan’ın Viktor Orban’ı gibi Türkiye’nin Sinan Ogan’ı, Ümit Özdağ’ı, Lütfi Türkkan’ı da aynı misyonu ifa ediyorlar. İYİ Parti’nin bu tutumu sayesinde CHP söylemini biraz yumuşatıp geri çekme kurnazlığını gösterdi elbette. Ancak Kemalist-sol cephe ile İYİ Parti kadroları Suriyeli muhacirlere yönelik nefret ve düşmanlık tavrını tırmandırmak hususunda aynı paydada hareket ediyorlar. 

Şeytan ve Dostlarıyla Aynı Safta Değiliz

Hayır, mesele basit ve tekil olarak Tayyip Erdoğan düşmanlığının bir yansımasından ibaret değil. Tepeden tırnağa ideolojik düşmanlığın tezahürüdür. Arap ve İslami kimlik sahibi olmak, seküler Arap nasyonel sosyalizmini temsil eden Esed rejimine İslami kimlikle muhalefet etmek bu nefret ve düşmanlığın en başat sebebidir.

Faşistin Alman’ı, Fransız’ı, İngiliz’i, Ermeni’si neyse Türk’ü, Kürt’ü, Arab’ı, Fars’ı da odur. Hepsi birden birbirinin ve şeytanın dostları ve kardeşleridir. Tabii kimse ırkçıyım, faşistim, yabancı düşmanıyım demiyor, diyemiyor. Hepsi ulusalcı, milliyetçi, vatansever, Atatürkçü, solcu-sosyalist gibi sıfatlarla insanlığa karşı işleyegeldikleri iğrenç suçlarını gizlemeye girişiyorlar. Lafa gelince hepsi hak hukuk, insan sevgisi, misafirperverlik, cömertlik, civanmertlik üzerine masal anlatıyorlar lakin pratikte cimrilik, görgüsüzlük, ödleklik, tekebbür gibi her türlü çirkinliği sergilemekten imtina etmiyorlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Almanya’da, Fransa’da, Bulgaristan’da etnik veya dini kimliği sebebiyle Araplara, Türklere, Kürtlere, Cezayirlilere düşmanlık üreten ırkçı-faşist kafa yapısıyla Türkiye’de Suriyeli Arap veya Doğu TürkistanlıUygur kardeşlerimize düşmanlık üreten faşist-ırkçı kafanın aynı şeytani kafa yapısı olduğunu neden Cuma vaaz ve hutbelerinde işlemiyor. Yalan haber ve iftiralar üzerinden ırkçı-faşist odakların fitne kazanlarını kaynattığı şu dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi’de bize öğretilen muhacir-ensar kardeşliğini somut ve güncel gelişmeler bağlamında nasıl olur da minber ve hutbelerin ana konusu yapmaz. İslami camialar, cemaatler, ilahiyat fakülteleri tamamen şeytan işi bu faşist-ırkçı söylem ve hareketlere karşı konumlanmakta geciktikçe kalbi katılaşan, adalet ve merhamet duygularını kaybeden bir topluma dönüşeceğiz.

Şeytan ve dostları dünden bugüne bizleri açlıkla, yoksullukla korkutuyor. Hükümet’in bu ırkçı-faşist dalga karşısında geri adım atması ne düşünülebilir ne de tavsiye edilebilir. Aksine fesat ve fitne oluşturarak halkı kin ve nefretle düşmanlığa teşvik eden kişi ve örgütlere karşı etkin bir mücadele yürütmesi gerekiyor. Muhacirlere yönelik düşmanlık aklın, vicdanın, psikolojinin iş göremeyecek kadar ağır hasta olduğunun en büyük göstergesidir. İşkence ve katliamlardan çoluğunu çocuğunu kurtarıp kendini buraya atan, elinde avucunda hiçbir şeyi kalmamış ama arkasında evini, barkını, geçmişini, ailesinin mezarlarını bırakarak buraya sığınmış muhacirlere düşmanlık üretenlerin ne Allah rızası gibi ne de Allah korkusu gibi inancı sözkonusu olabilir.

Suriyeli, Doğu Türkistanlı, Özbek, Boşnak, Tatar, Kürt veya diğer muhacirler hem İslami kimliğimiz hem de insani kimliğimiz bağlamında kardeşimizdir. Zalimlerden başkasına düşmanlık bize haram kılınmıştır. Müslüman olmadığı halde zulümden, açlıktan bize sığınanlara şefkat ve cömertlik yurdu olmakla şeref bulacağımızı unutmayalım. Hükümet ve toplum olarak eksik, yanlış veya faydasız politikalar üzerine geniş katılımlı istişareler yapmalı, üretimi ve verimliliği esas alan tasarrufları öne almalıyız. 

Nihayet şu kıyası yapalım her zaman: Türkiye’de savaş yok, işkence yok, açlık yok ancak milyonlarca Türk ve Kürt Avrupa’dan ülkelerine geri dönmüyor, dönemiyor. Peki, Suriyeliler Rusya ve İran orduları tarafından işkence, katliam ve açlıkla yıkıma uğratılan ülkelerine nasıl dönebilsinler? 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • znTznT5 gün önce
  suriyeli istemiyoruz diyen, Almanya da Türkleri katleden organizasyonun taa kendisidir.Türkiyede türk kılığına girmiş piçler deşifre edilmeli.1no yeniasya gazetesi Fetocuları.2süllüman tapıcıları 3kuytuldeyyusu .Müslümanlar içerinde operasyon yapılıyor.
 • bvTbvT5 gün önce
  muhacir nefreti yok. BİRKAÇ OPERASYON ODAĞINDANASPARAGAS VE KIŞKIRTMA VAR.1 Yeniasyacı piç2 ensonhaberNoktaKom piçi 3 haberNoktaKom haberlerNoktaKomsondakikaNoktaKom,TEK KAYNAKTAN EMİR ALIP OPERASYON YAPAN, güüya haber siteler. Kışkırtma var.
 • Uzatmaya ne gerek!Uzatmaya ne gerek!8 gün önce
  Sayın Alpay,Yazınızın altına yorum yapanları okumak zaten bu ülke neden bir adım ilerleyemiyor diyenlere en güzel cevap. Provokatif medya ağzı ile yazılmış sorgulama dahi yapmadan sanki ezberlenmiş laflar. Biz Suriyeliler adına orada savaşmıyoruz. Kendi geleceğimizi savunuyoruz. Bu savaş Suriye den ülkemize gelenlerin savaşı değil. Onlar savaştan kaçmışlar. Savaşacak olsalardı senin ülkene gelir miydi a cahil!
 • Uzatmaya ne gerek!Uzatmaya ne gerek!8 gün önce
  Sayın Alpay,Yazınızın altına yorum yapanları okumak zaten bu ülke neden bir adım ilerleyemiyor diyenlere en güzel cevap. Provokatif medya ağzı ile yazılmış sorgulama dahi yapmadan sanki ezberlenmiş laflar. Biz Suriyeliler adına orada savaşmıyoruz. Kendi geleceğimizi savunuyoruz. Bu savaş Suriye den ülkemize gelenlerin savaşı değil. Onlar savaştan kaçmışlar. Savaşacak olsalardı senin ülkene gelir miydi a cahil!
 • Doğu türkistanDoğu türkistan9 gün önce
  Doğu türkistanlılara kimse bişey demiyor sayın yazar katma olayın içine..türkistan ve suriyeliler konusu bambaşka konular...doğu türkistan yada diğer türk yurtlarından gelenlere laf edecek olanlar doooğğru geldikleri yerlere şutlanır zaten,haddini bilsin etnisitesi farklı olanlar..suriyeli konusu bambaşka bi konu..savaşmak için her türlü destek veriliyor onlara..ama burada kalmayı tercih ediyorlar..suriyeli ısrarınız o toprakları pkk ya bırakmak içinmi acaba...israilin istediğinimi yapıyorsunuz bilerek yada bilmeyerek acaba. .iyice bş düşünün istersenşz bir daha..
 • MuhacırMuhacır9 gün önce
  Bu muhacır ensar muhabbetinizden dolayı iktidarınız bitebilir..yav kardeşim madem biz ırkçıyız kötüyüz e neden aranızda fon oluşturup para toplamıyorsunuzda milletin tamamına yıkıyorsunuz bu külfeti..siz çıkardınız bu savaşı e sonucunada siz neden katlanmıyorsunuz...yav israil destekliyor bu işi..oralar boşalsın pyd yerleşsin ve oraları kolayca ilhak etsin diye..suriyeli düşmanı olan yok...ama bş zahmet yerini yurdunu savunmak için önce onlar savaşsın bi zahmet...ne güzel kaçsın gelsinler yolda gelirken ayak üstü 3-5 çocuk yapsınlar bizde bakalım onları evlatlarımız oraya pkk yerleşmesin aman diye şehit olsunlar orada...memleketin geleceğini tehlikeye attınız be..
 • SuriyelilerSuriyeliler9 gün önce
  Bu suriyeliler sebebiyle büyük iller düştü..bunu hala anlamadınızmı..aşırı ısrar iktidardanda düşürür bunuda görmüyorsunuz..eh artık suçlu ararsınız oturup kafa kafaya verip neden iktşdardan düştük diye...
 • MuhacırMuhacır9 gün önce
  Muhacır muhacır diyosunuzda sonunda bizim ülke sınırlarında terör devleti oluşumuyla karşı karşıya kaldık..suriyeli dediğiniz coluk çocuk olsa bakarız tabi kim olsa misafir ederiz..çeçenlere hiç kimse bişey demedi çünkü rahmetli dudayev çoculuğumuza çocuğumuza sahip çıkın yeter biz kendi savaşımızı veririz dediler..bu durum aynımı..afedersiniz ortalıkta amerikan traşlı kafalarıyla gezip duruyorlar eğer muhaliflerse ve devirmek istiyorlarsa rejimi ne işleri var burada bodrum sahillerinde...bizim çocuklar neden onların yerine ölüyor..kusura bakmayın ama durum bu..
 • İşsizİşsiz9 gün önce
  Kendine "doğru söz" lakabı takmış iftiracı... Şam valisi Cemal Paşa'yı yahudiler ve paragöz arap sevmez zira yahudiye TOPRAK SATIŞINI YASAKLAMIŞ ve satanları ciddi cezalandırmıştır ki sayesinde Suriye İsrailleşmemiştir. Bir de ermeniler sevmez. Sen hangi cinssin.
 • Dadaş Dadaş 9 gün önce
  Yorum yazanlara sormak lazım bunlar gelirken çocuklar 10 11 yaştı şimdi 18 20 yaş oldular bunlarınbabaları abileri Suriye’de savaşıyorlar bunlarda giderse bunların kadınlarına kim sahip çıkacakayıptır reis ve akparti düşmanlığı gözünüzü kör etmiş biraz empati yapmak lazım içinizdeki kin sizi adeletsiz davranmaya itmesin
 • UTKU VARANUTKU VARAN9 gün önce
  yahu anlamiyormusunuz suriyelileriistemoyoruz istemiyoruuuuuuzzz.kultur farkli gelenek farkli irkimiz ayri adetlerimiz ayri.feodal asiret yapiya sahipler turkiyede yasiyoruz bu ulke m.kemal ataturkun bize emaneti sehitlerimizin gazilerimizin emaneti vatanini savasmayip birakip kacanlarin degil kacarken 10 tane cocuk yapanlarin degil hindistan gibimi olalim.akp buyuksehirleri siriyeliler yuzunden kaybetti birakin bu ummet ayaklarini birazda turkleri bizleri koruyun
 • mehmetmehmet9 gün önce
  Sabahleyin, suriyeli komşuların 8 çocuğu tarafından gürültü ve şamataları ile uyanıyoruz. Sonra kadınların bağrışmalarını dinliyoruz, akşam yemeği sonrası gene 10 civarında arap erkeği bahçede toplanıp bağıra çağıra sohbetlerle nargile keyfi başlıyor Gece saat 1-2 den sonra banyo sobası yanıyor. Bunların gürültüleri nargile dumanları banyo dumanları yüzünden yaz sıcağında penceremizi açamıyoruz. Misafir değil ev sahibi gibi bu ülke için bir bulunmaz nimet gibi davranıyorlar.13 yaşındaki çocukları bile evlendirip her yıl doğuruyorlar. Savaştan kaçmak yerine sanki buraya doğurmak için gelmişler. 10 yıl sonranasıl bir taleplerle karşılaşacağız bence yöneticilerimiz hiçbir şeyin hesabını yapmadan içeri alıyorlar. Arabın kendisinden değil ihanetinden korkuyoruz. Yarın bunlara vatandaşlık verilirse ki bunların millet vatan bayrak kavramı diye birşeyleri yok fetö gibi kritk noktalara sızarlarsa bu memeleketin hali ne olur. 1915 deki arap ihanetini bize anadoluda yaşatırlarsa halimiz ne olur. Bunlar ensar muhacir söylemleri ile hamasi nutuklarla çözülemez. Avrupa bunları burada tutarak sayıları artarak ilerde iç çatışma planlıyordur muhakkak. Bu politika çok yanlıştır. Bizim mülteci düşmanlığımız yok ancak ülkemize ne çoraplar örüldüğünü de düşünmek zorundayız. Kürt sorunundan sonra bir de arap sorunu istemiyoruz. Türk milletine, tarihine geleceğine yazık etmeyelim. Gereken öngörü ve tedbirler vakit geçirmeden alınmalıdır.
 • Çare SizÇare Siz9 gün önce
  Kenan Bey, Akit'i ve sizi okuyanların yorumlarına bakın. İnsanları aydınlatma konusunda ne kadar geç kaldığımızın belgesidir. Gelenlerin suç oranları çok düşük... Ama insanların zihninde bütün kötülüklerin kaynağı onlar. Bilgilendirme de çok geç kalındı. İnşallah toplumsal patlama olmaz...
 • Çare SizÇare Siz9 gün önce
  Hay Allah razı olsun. Bu konu alttan alta abartılarak büyütülüyor. Allah korusun, toplum yalanlarla öyle bir hali geldi ki, din kardeşlerimize karşı 6-7 Eylül olaylarının tekrarı yaşanabilir. Kimse çıkıp savunmuyor. Karşı taraf her gün yalanlarla kışkırtmaya devam ediliyor. Tedbir için çok geç kalınıyor,
 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)9 gün önce
  YA BİRİLERİ YOL BULACAK BAZI MUHAFAZAKAR EVİNİ KİRAYA VERECEK DİYE, BU TOPLUM ACIMI ÇEKSİN SORMAKLAZIM 7 HRİSTİYANLAR GELSİN ne yaparsınızDEDİĞİMİZDE ?HOP OTURUP HOP KALMAKTA BİRİLERİ YAASIL IRKÇILIK BU BİLİYORMUSUNUZ? YANİ ARAP OLSUN GELEN AMA HRİSTİYAN OLMASIN YABANCI OLMASIN?7 MİLYON İNSANIN BİR ANDA HRİSTİYANDA OLSA,ARAPDA OLSASOSYAL PLANLI OLMADIĞINDA KENTLERİMİZE GİRMESİNE KARŞIYIZ, BU AYRI BİRŞEY BURADA ÜMMETÇİLİK VAR.. BUNUN TANIMINA BAKALIM BİRİLERİ ÜMMETÇİLİKYAPICAM ADINA GELİPDE TÜRK HALKINA HAKARET ETMESİNLER,DAYATMASINLAR YETER ARTIK..YETERİN…YETER.. AYIP BİZ BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİK! BU NE KEPAZELİK ?BU NE AŞALAMA MİLETİMİZİ, AMA BİZ 7 MİLYON İNSANA YİNEDE YARDIM EDİYORUZ…YİNEDE MİLLETİMİZE HAKARET.IRKÇISINIZ:)). ırkçılık nedir:)) : yanibu millet şunuyapıyorefendim Suriyelilerin teni neden siyah? neden birinin gözü mavi diğerinin gözü siyah bunu yapan varsa tamam o ırkçı YANİ BİZ TÜRK TOPLUMU ,SURİYE TOPLUMUNDAN DAHA ÜSTÜNÜZ DİYORSAK YADA ONLARIN KÜLTÜRÜ ,TEN RENGİ…BİZ ONLARDAN ÜSTÜN IRKIZ DİYORSAK, Almanya bizimdir diyenlerin ırkçılığı beyaz saçlı, mavi gözlü alman ırkı onların ırkçılığı bu buna göre halanda gibi germen kavminden olmayan geninden olmayan ırklar; Almanya’yı terk etsin Hollanda’yı terk etsinyada işte ABD gibi zenciler şuradan su içsinyok, beyazlar buradan içsin diyen... Türkler yok! sizin dediğiniz biyolojik ırkçılık….!gelelim çakmakültürel ırkçılığa bu ırkçılık tarzı onunda temeli biyolojiktir bütün ırkçılıkların TEMELİNDE BİYOLOJİYE DAYANIR, Allahlınızı severseniz dünyada hangi ırk kaldı ki kanıyla canıylatek bir ırk olsun bu söylediğiniz alanlarda demek ki, insanlar uyum sağlayamıyor topluma işte Türk insanı ,çalışmaz Müslüman değil Suriyeli kardeşlerimiz geldi elbette Hristiyan olsaydı onları sınırdan biz sokmazdık onlarda laiktir diyenler asıl ırkçılık yapmaktalar yada ümmetçiliği ırkçılıkla halka bir toplumun insanları faşizanca ağızlarından köpükler saçarak bunu dayatmak… ümmetçilik yapılan bir işin adına… ırkçılık koyarak Türk milletine onun duygularına saldırmak her gün saldır Türk halkına…. gerçekleri saklayarak yalan mı? Kur’an’a referans ver el bas dediklerimiz inkar edemiyor siz edecek misiniz hayır tabiki de, hayır toplumu felakete sürüklüyoruz bu yalan mı? yeter artık kardeşim tanımını bilmediğiniz kelimeleri kullanmayın bu halka hakaret etmektesiniz baskılarla faşizanca Türk halkını haklı davasında dünyadaki göçmen küresel yayılmacılığı önünü kesmek buna dur demek için çaba ve mücadelesine,BU İNSANLAR TRAJEDİ YAŞAMASIN ADINA UĞRAŞINI , emperyalistçe eleştiriler getirilereksaldırarakişte" Türk insanı çalışmıyor ,Türk insanı tembel diyerek,Türk halkı ırkçıdır."SURİYELİ MÜLTECİLER ÜZERİNDEN SALDIRMAK ACİZLİĞİ ,baskılarıyla bu halk yılmaz herkesin giyim kuşamına ,Diline,dinine yaşam haklarına,tenin renginesaygı göstereceğiz hepimiz ve bu insanlar bu kardeşlerimiz ,Sayın cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ında söylediğigibi sınıra yerleşecekler evli evine köylü köyüne gidecekbu kadar RAHAT VE HUZUR EDECEKLER TÜRK HALKININ SÖYLEDİĞİ ŞEY BU SAPTIRILMASIN ……..cahiller söyler ırkçı kelimesini ilk önce tanımını ve işlevini bilin öyle saldırın bu halkı cümleler üzerindenbu tepkiyi verenlerebak tanımına nedir ırkçılık,ümmetçilik o zaman anlayacan Türk halkı bazı konularda ne kadar keskin zekası var yeter baskı..
 • NE MUTLU TURKUM DIYENENE MUTLU TURKUM DIYENE9 gün önce
  GUCLU KUVVETLI SURIYELI ERKEKLER ULKESINDEKI SAVASI BIRAKIP KACMISLAR.SANA GORE BIZDEDE IC SAVAS CIKSA BIZDEMI KACALIM. ?MUSLUMAN ADAM ULKESI ICIN SAVASIR YA SEHIT OLUR YA GAZI.BIZDE O BEGENMEDIGIN CHP LI KADINLARDA SAVASIR MHP LI IYI PARTILI KADINLARDA VARANI ICIN SA ASIR.BIZE ULUS DEVLET VATAN OLMA BILINCINI VEREN M.KEMAL ATATURK VE SILAH ARKADASLARIDIR.BAK SURIYELI IRAKLI AFGAN FILISTINLI SOMALILI KERDESLERINE HEPSI ULKELERINDEN KACIYOR HEPSININ ULKESI EMPERYALIZMIN CIZMESI ALTINDA EZILIYOR.
 • ahmetahmet9 gün önce
  Ne muhaciri be adamlar bizim ülkemizde bizden daha iyi yaşamaya başladılar.Her yerde suriyeli kendi ülkemizde 2. Sınıf vatandaş olduk.
 • Kemal bilirKemal bilir9 gün önce
  Suriyeli irakli ve afgan istemiyoruz.isteyenler arasinda para toplansin kamplarda kalsinlar.erkejleride suriyeye savasa gitsin.yasli kadin ve sakatlar kalabilir.
 • Karamanlı Karamanlı 9 gün önce
  “Arapça ve tesettürün yaygınlaşmasından ” kardeşim, nerdeyse milleti islam kuran müslüman düşmanı yapacaksın. Olayı nerelere çekiyorsun. Savunacam diye, millet içine fitne sokuyorsun.
 • dogru sözdogru söz9 gün önce
  ??? osmanlı sınırlarında bugün dünyada üretilen petrolün yarısı çıkıyor. türkiye düne kadar sahibi oldugu bu petrolün %1 ini para verip alıyor. şam valisi cemal paşanın karısı eşrafın karısını kızını mevlüde davet eder. mevlütde şerbete karıştırılmış şarap ile eşrafın karısı kızı sarhoş edilir ve valilik yanındaki hamidiye çarşısında açık saçık sarhoş oynatılır. validen hesap sornları vali devlete isyandan asar. arab isyanı ve dünya savaşı ile ile osmanlıdagılır petrolün sahibide rothshild olur. (youtube tugut özal cemal paşa) günümüzde kıbrıs etrafı ile musul kerkük arası bölgede günümüz dünya petrol rezervinin yarısı mevcut. aynı tezgah yine sahnede kiralık kalemlere 3 kuruş şarap parası verip yine arap düşmanlıgı yapılmakta. yine rotsshit projesi.
 • Ahmet muhacırAhmet muhacır9 gün önce
  Zulum den kactığını söyleyen lisanını ve adını zorla değiştirileceği için ülkesini terkedenler neden ana lisanından vaz gecmez.
 • Mesut Sarp Mesut Sarp 9 gün önce
  Dünyada 200 üzeri devlet varken ve bunların 22sininde Arap ülkeleri olduğu göz önüne aldığımızda neden resmi ve gayriresmi sayıları 10 milyona ulaşan Suriyeliyi yangın yangın ve hazırlıksızca Türkiye'ye alınmasına bu makale cevap vermemekle beraber Türkiye'de oluşan mülteci mezbeleligine dirhem dahi çözüm getirmemekte. Yazar yazısıyla uzayda filan yaşadığı intibasini uyandırmakta.
 • TaşkınTaşkın9 gün önce
  Irkçı damgası yemekten bıktım. Bir referandum yapılsın, %90 oranda Suriyeliler gitsin çıkar. Bu sorun gün geçtikçe daha da kötüye gidecek, onun için Muhacir Ensar güzellemeleriyle değil. gerçekçi bir şeklide çözüm aranmalı. Kim getirdiyse geri göndermenin çarelerini düşünsün. 4 milyon sığınmacıyı hiç bir ülke kaldıramaz.
 • kemal çetinkemal çetin9 gün önce
  Ya yeter artık herkes kendi ülkesine gidecek.Şehirlerde yaşamıyorsunuz galiba.Ülkenin her yerinde huzursuzluk çıkaracaklar, insanları rahatsız edecekler, siz hala daha suriyeli diye tuturacaksınız.Yok öyle bu kadar savunuculuk.O zaman alın kardeşim yanlarınıza yaşayın beraber güllük gülüstanlık gidin.Olup bitsin................
 • yazıYORUMyazıYORUM9 gün önce
  Diyanet dediğiniz gibi bir hutbe versin cemaat hocayı dövmeye kalkar, birkısım cemaat camiiyi terk eder. Çok iyi niyetlisiniz ama kini gözünü bürümüş ırkçılıkla milliyetçiliği karıştıran karnı tok gözü aç milyonların yaşadığı bir ülkede çöpten kuru ekmek toplayan kadının elindeki ekmek bile bunların gözüne gözüne girer, ekmeğimizi yiyorlar derler! Allah bu gözü dönmüş işkembesi geniç hayırdan hasenattan kardeşlikten dostluktan nasipsizleri ıslah etsin!!!
 • Zaide varanZaide varan9 gün önce
  BEN BIR BAYAN OLARAK ARTIK SOKAKTA YURUYEMIYORUM.20 LI 15 LI GRUPLAR HALINDE GEZEN AFGAN SURIYELI IRAKLI ERKEKLER YUZUNDEN.ARTIK SOKAKTA TURKCE KONUSAN YOK.BUTUN TICARERHANELER SIGORTASIZAZ PARAYA BUNLARI CALISTIRIYOR ORNEGIN AKITE SURIYELI BIR KOSE YAZARU GELIP SENIN YAZDIGIN YAZILARI SENIN YARI FIYATINA YAZIP SEN ISSIZ KALSAN NE OLURDU ? YIRTARDIN KENDINI.BUGUN BANA YARIN SANA
 • CHP LICHP LI9 gün önce
  KENDI ULKESI ICIN SAVASMAYAN ADAMA BEN MUSLUMAN DEMEM.SIZ SOKAKTA GEZMIYORMUSUNUZ ? ULKE YOLGECEN HANINA DONMUS HERYER AFGAN IRANLI AFRIKALI OZELLIKLE SURIYELI ERKEK DOLU.BUTUN AVRUPA AKILLANDI SINIRLARINI SIKI SIKI KAPATIP DENETLIYOR KAYITLI KAYITSIZ 6 MILYON SURIYELI VAR GUZEL ULKEMDE.BUNLARIN KIM OLDUGU BELLI DEGIL ESAD BOSALTMIS CEZAEVLERINI SALMIS TURKIYEYE.NASIL BIR SAVASSA TATILE GIDIYORLAR 10 COCUK YAPIYORLAR NEREYE KADAR ?
 • TunahanTunahan9 gün önce
  Sonrada tekrar sorarsiniz Hdp nasil baraji geciyor diye,suriyeden gelenlerle bizim hic bir bagimiz yok.Iktidarin multeci seviciligi boyle devam ederse hdp 15,20 yila iktidar olur
 • KokuKoku9 gün önce
  Ben de işsizim.Kaçak çalışan afgan, suriye vatandaşları daha az maliyetli çünkü.
 • Tek soruTek soru9 gün önce
  Madem bu kadar göçmen seversin aynı durumda hristiyan göçmenler gelirse bir gün Afrikadan filan aynı hoşgörü gösterir misin, o yüzden boş lafa karnımız tok kardeşim biz gerçeklerle konuşalım bu ülkeye ayak uyduramayan gider bu kadar basit kimse de bunu ırkçılıktan yapmıyor..
 • Mülteci çöplüğü oldukMülteci çöplüğü olduk9 gün önce
  Dünyanın işe yaramaz kendine hayrı olmayan ne kadar gereksiz insanı varsa yolgeçen hanına dönmüş olan ülkemizde el üstünde tutuluyor, sağlık bedava, eğitim bedava, geçim bedava, yardımlar bedava, iş bedava, tatil bedava, hayat bedava, mülteciye sağlanan haklar kendi ülkemin vatandaşına sağlanmıyor. Kendi ülkemizde biz mülteciymişiz gibi olduk resmen. Afganlı, pakistanlı, hintli, nijeryalı, mısırlı, suriyeli, lübnanlı, arabistanlı, Çinli, ermenistanlı, gürcüstanlı ıraklı yemenli sudanlı ne kadar kendine faydası olmayan insan varsa Türkiyede. bu akpartinin rezaletidir. Bu rezilliği en kısa sürede temizlemez, bu mültecilerin tamamını sınır dışı etmezse akparti genel seçimlerde maalesef gidicidir. Halka rağmen sen ülkeye mülteci kabul edemezsin. Yakalanan mültecileri göç idaresi memurları sınır dışı etmiyor. Bir de üstüne avrupaya kaçmaya çalışan mültecileri sahillerde sınırlarda yakalayıp avrupaya gidemezsin bizim ülkemizde kalacaksın diye engelliyoruz. Böyle bir gerizekalılık hangi ülkede var gösterin. Lübnanda bile Suriyelilerin kamp dışına çıkması yasak. Bizim ülkemizde heryer serbest bu kadar laçkalık dünyada yok. Akparti hükümeti kendini bitirmekte kararlı. Bu zihniyetteki akpartiye ben oy vermem ama bu chpye vereceğim anlamına gelmez. Chpye günahımı bile vermem. Buluruz oy verecek bir parti.
 • Ahmet DemirAhmet Demir9 gün önce
  Bu tarz saptırma ve dezenformasyonlar ülkemize zarar veriyor. ABD ya da Avrupa'dan verilen örneklerle Türkiye'nin durumunun hiç alakası yok. Türkiye'de ırkçılık yok. Burada zencisinden, afganına bir çok yabancı var, hiç kimliklerinden veya renklerinden ötürü saldırı-hakaret olayı duymadım. İlginçtir bu konudaki eleştirilere hep karşı taarruz ile cevap veriliyor, bu büyük sorun ensar-muhacir söylemine sıkıştırılıp, karşı taraf doğrudan ırkçılık ile suçlanıyor. Halbuki eleştirilerin tamamı olmasa da büyük bölümü doğru ve haklı. Bu insanları vatanlarına nasıl gönderebiliriz, nasıl çözümler bulabiliriz, ne yapılabilir şeklinde bir yaklaşım maalesef yok. Irkçısınız, burada kalacaklar, bunu kabullenin vs. vs. Ayrıca ABD ya da Avrupa'daki gurbetçilerle karşılaştırma da tamamen yanlış, elma ile armut.Suriyelilerin burada kalmasını Batı ülkeleri de çok istiyor, sadece kendilerine gelmesinden korktukları için değil, Türkiye'ye şimdi ve gelecekte büyük problem olacağını bildikleri için ve onların boşalttığı yerlerde ikinci İsrail olacak terör devletine yer açmak için.Bu arada bu durumdan tüm milletimiz muzdariptir, belli kesimler değil, aksini iddia ediyorsanız, kapsamlı bir anket yapın ve görün kaç kişi sizin gibi düşünüyor. Millet iradesi esastır, saygı duyun.
 • ArifArif9 gün önce
  vatanına dönemeyen Muhacire yardım,sünnetidir, hatta farzdır. Lakin bu kişiler, bayramlarda seyranlarda ülkelerine dönüp bayram sonrası buraya koşturuyorlar. Vatanına geri dönebilen kişi göçmen olamaz. genelleme yapmak istemiyorum illa ki iyileri de vardır ama her gün bir sürü yanlışlarına şahit oluyoruz. Bu kişilerin yaşam tarzları, örfleri, adetleri, değer yargıları bizden farklı. Üstü kapatılıyor ama her gün halkın karısına kızına sapıklık yapan suriyeli linç girişimleri oluyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. İşid diye birşey kalmadı. Türk ordusu bile Suriye'de. Madem "canları tehlikede" hepsi neden ordumuz güvencesi ile Afrin ve çevresinde yaşamıyor da, şehirlerimizde sorunlar çıkartıyor. Bakın bu çok tehlikeli bir durumdur. Bugün bunları yapan bu kişiler, yarın bitleri kanlandığında mafyalaşacak, çeteleşecek. Dikkatli ol Türk halkı. Büyük resmi gör, nasıl örf ve ananelerimizden koparılıyoruz anla.
 • fatihfatih9 gün önce
  Yani öyle bir yazıyorsunuz ki okuyan da bu insanları sadece laik,seküler toplum kesimi istemiyor zanneder..
 • Dadaş Dadaş 9 gün önce
  Karanlığa sövmeyip mum yakmak lazım Belki AlLAH bizleri imtahan ediyor bu düşmanlığa son verip sabretmek gerekiyor yoksa kendi sonumuzu hazırlarız
 • AtçekenAtçeken9 gün önce
  Suruyeliler kötü insanlar değiller,Istanbul çok kalabalık.
 • ÖzkanÖzkan9 gün önce
  Suriyelileri kamplarda tutmayıp, içimize sormalarını istemiyoruz. Bayramlarda ülkelerine gidebilen insanlar neden geliyorlar? Herşey aşırı zamlandı ve bu zamların sebebi olarak bunları görüyoruz. Biz geçim sıkıntısı çekerken bu insanlar bankalarda kuyruk oluşturuyor. Bizim paramız niye bunlara gitsin? Üstelik medeni değiller. Ülkede görüntü kirliliği oluşturuyorlar. Kendi ülkemizde neredeyse biz azınlık olacağız. Yardım edelim de nereye kadar. Biz zengin bir ülke değiliz ki! Misafirliğin de bir süresi var. Yanlış politikaların sıkıntısını halka çektiren akp sećimlerin sonucuna bu açıdan baksın. Sırf bu yüzden genel seçimlerde parti mezarlığında yerini alacaktır. Çevremde herkes şikayet ediyor. Taksim rezalet durumda,nereye gitsek bunlar ve saat satan zenciler var.Kaliteli olanlar zaten avrupaya kapağı atıyor, bize işe yaramaz kılıksız pasaklı görünüşlü tipler kalıyor. Biz zaten avrupanın zencileriyiz birde bunlar vatandaşlık alınca iyice bize kötü bakacaklar. Iktidarın başımıza bela ettiği bu insanları biran önce ülkelerine göndersin. Bizim çocuklarımız şehit olurken bunların keyf içinde olmalarını içimize sindiremiyoruz. İstediği kadar yol,köprü vb yapsın iktidar umrumda değil. Suriyeliler gelmeseydi de biz köprü zinciri olmasa da olurdu diyoruz. Zaten o köprüleri de yap işletle yaptıran iktidar yüzünden astarı yüzünü geçen aptalca anlaşmalar nedeniyle bizim hayatımız çekilmez oldu. Ben insan gibi yaşayamıyorum ki, başkasına hoşgörü göstereyim. Emekli maaşına ve yapılan komik zamma bakın birde danışmanmış, gereksiz sayıda ki vekillere ödenen maaşlar yüzünden artık Erdogan dan nefret ediyoruz. Hergün bunlara beddua ediyorum. Suriyelere değil,kendi halkımıza yapılan zulümlere bakalım. O hapiste mantı yaptı vb nedenlerle işkence edilen hasta ve bebeklere yapılanları hangi müslüman içine sindirebilir! Suriyeliymiş. Boş versenize... Hapisteki kendi Suriye liglerimize çözüm bulsunlar. EVE LAZIM OLAN,CAMI YE HARAMDIR
 • DemirbeyDemirbey9 gün önce
  Muhacirlik bir peygamberler yoludur.Muhacirlere laf eden her kes faşisttir ve öyle görülmelidir...Bir şey daha diyeyim lütfen acil bir af çıksın..
 • mustafa ermustafa er9 gün önce
  ben işsizim
 • AyşeAyşe9 gün önce
  Bu konu neden buraya geldi Ak parti bu insanları yönetmek ve yerleştirmek konusunda beceriksiz davrandı çok büyük bir göç ve bir anda İstanbul başta olmak üzere her yerde görünce insanlarda tepki oluştu Ak partinin oy kaybında çok büyük etkisi oldu Ak partili olup etrafında bu kadar yabancı istemeyen bir çok tanıdığım var insanlar rahatsız ve huzursuz bir an önce bir çözüm bulunmasını istiyorlar
 • GerçekGerçek10 gün önce
  Yeniçağ gazetesi bırakın okunmayi yayınlanmaması gerekiyor o kadar kötü iğrenç adı ırkçı bir yayın varki insan korkuyor Allah bizi ve tüm mazlumlari bunların şerrinden korusun.

Günün Özeti