• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI

“Havanda su dövmek” faydasızdır 

30 Mayıs 2021


İlhan Oral İletişim: [email protected]

Çok önemli bir konuyu işlerken bilinmesi gereken bir uyarıyı yerinde değerlendirmek gerekir. “Havanda su dövmek” akıllı insanın işi değildir. Hele Müslümanın işi hiç değildir. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin; “Allah akıldan daha hayırlı bir şey yaratmadı” beyanı konuyu açıklama hususunda aydınlatıcı müthiş bir kıstastır.

Kur’an, on dört asırlık bir süreçte dünyanın ilk sırasının konusu iken bugün artık en gerilere itilmiş durumdadır. Özellikle Siyonist cânileri ve haçlı katilleri Kur’an karşısında zafer kazandıklarına inandıkları bir dönemde, Müslüman sorumlular, bu konuyu yeteri ölçüde ele almaktan çekinmektedirler. Evet, İslam’ı anlatmaya çalışan hocalarımız, din adına bir şeyler anlatıyorlar. Fakat İslam sisteminin temel ilkelerine yaklaşmakta zorlanıyorlar. Her fırsatta “İslam’ın ilk emri oku” ilkesini anlatmaktan geri kalmayan sorumlularımız, en az okuyanlarımızdır. “Diplomalı” Müslümanlar genelde böyledirler. Bu bir gerçektir. İşte bu, “havanda su dövmek” demektir. Bunun da en incitici tarafı, “havanda su dövdüklerinin” farkında olmamalarıdır. Genelde klişeleşmiş ve alıştıkları konuları aşıp geçemiyorlar.

Meseleyi ciddiyetle irdelemek, gerekirse okumuş, yani diplomalı sorumlularımız henüz okuma ilkesine riayet etmediklerinin farkında bile değillerdir. Hele Kur’an gibi bir Kitabı okuma ve okutma gibi ilkelerine riayet etmediklerini müşahede etmek daha da gariptir. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığımız, daha Kur’an’ın ne mana ifade ettiği ilkesinde sınıfta kalmış durumdadır. Aslında Kur’an herkese lazım olan hayat, hidayet, şifa ve rahmet kaynağıdır. Eğer Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz; “Çocuklarınız konuşmaya başlayacakları zaman onları, ALLAH dedirterek konuşmaya başlatın” talimatını veriyorsa, Kur’an çocuklara lazımdır, demektir. Kur’an gençlere lazımdır, Kur’an olgun insanlara lazımdır. Kur’an yaşlı insanlara lazımdır. Kur’an ölülerimize lazımdır. Kur’an tüm insanlığa elzemdir ve gereklidir. Kur’an hayatımızın her alanında tavizsiz düsturdur.

Doğal olarak işte burada çözümü zor bir problem zihinleri işgal etmektedir. Bunca lüzumlu olan Kur’an’ın sunumunu kendilerine nasıl yapmak gerekmektedir. Bunları çeşitli vesilelerle dile getirmeye çalışıyoruz. Ancak başlangıç itibariyle çocukları Kur’an ile buluşturmanın yöntemi nasıl gerçekleştirilmelidir? Bu konuda bile dünya Müslümanları “kör topal ve demode yöntemlerle” Kur’an öğretiminde zorlanıp bocalıyorlar. İnadına değil, HAK uğruna bunları tekrarlamak zorundayız. Çocuklarla Kur’an’ı buluşturmanın en pedagojik yöntemi; “eğlendirerek ve oynatarak öğretme” yöntemidir. Bu da bilgi, maharet, ehliyet ve liyakat şartına bağlıdır. Bilge, mahir, ehil ve layık olmayanın böylesi bir hizmete talip olması ancak haince oyalamadan başka bir icraat değildir. Aklı eren her sorumlunun buna gerçekten yoğunlaşması ve gereken hizmet için seferber olması, çok önemlidir ve iman meselesidir.

Öncelik ve özellikle çocuk yaştaki insanlarımıza animasyon çalışmaları ile Kur’an’ı en çekici ve eğlendirici tarzı ile sunmak daha pedagojiktir. Böylesi bir animasyon çalışması çocuğun ruh ve zevk haline uygun olarak verilmelidir. Öğreticiler ehliyet ve liyakat sahibi olmalıdırlar. Bu hizmetten çocukları mahrum etmek en azından çocuklara haksızlıktır. Bu hizmeti, geleceğimiz olan çocuklara vermeyenler de haksızdırlar. Bir kısım dostumuz bir site kurmuş ve “Kur’an bende ne değiştirdi?” diye isim vermişler. Eğer gerçekten dürüstçe değerlendirmek gerekirse, insan, Kur’an’ın ilkelerini inanarak uygulamadıkça kendinde hiçbir değişiklik olması söz konusu olamaz. İmanda, iddiada, ahlâkta, öğretimde ve her alanda sâdık olma ve kurallara aynen riayet etme zorundayız. Ancak başarıyı böyle sağlayabiliriz.

Rabbimiz der ki; İnsanlar, “İman ettik” demeleriyle başıboş bırakılacaklarını ve kendilerinin imtihan edilmeyeceklerini mi sandılar? Andolsun, biz onlardan evvelkileri de imtihan ettik. Allah elbette sâdık olanları da, yalancı olanları da bilir. Yoksa kötülükleri yapanlar, Bizden kaçıp kurtulacaklarını mı sandılar? Hükmettikleri şey ne de kötüdür!

İman edenlerin, imtihanı, Kur’an öğrenim ve öğretimi ile başlar. Sapmalar yararsızdır. Bu alanda ne kadar ilgi duyup hizmet vermek isteyen varsa bilin ki, işler rayına oturmuyor!

“Havanda su dövmemek” için imtihan, imtihan! Esselamu aleykum. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Erkmen

Kur’an - kerim gibi bir konuyu çizgi filme konu etmek ne kadar doğrudur?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23