• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI

“Havanda su dövmek faydasızdır” (2) 

06 Haziran 2021


İlhan Oral İletişim: [email protected]

Azîz, Celîl ve Hakîm Allah Teâlâ, Resûlü Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in görev ve değerini hiçbir beşerin erişemeyeceği kadar yüceltmiştir. Ona verdiği görev ve değeri ifade etmek için; “Ey Resûlüm Biz seni, ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya: 21/107) deyip değerini yüceltmesine rağmen, O’nu da uyarmıştır;

“Ey Peygamber! Rabbinden sana indirilenleri tebliğ et! Eğer bunu yapmazsan peygamberlik vazifesini yapmamış olursun. Allah seni, zarar vermek isteyenlerin şerlerinden koruyacaktır. Allah kâfirleri hidâyet etmez, emellerine kavuşturmaz.” (Maide: 5/67) Böylece Allah Teâlâ O’nu uyarmayı ilke olarak netleştirir ve bütün kullarına da uyarı niteliğinde ders verir ve buyurur ki; “- Elif lâm mîm. İnsanlar, “İman ettik”  demeleriyle başıboş bırakılacaklarını ve kendilerinin imtihan edilmeyeceklerini mi sandılar? Andolsun, biz onlardan evvelkileri de imtihan ettik. Allah elbette sâdık olanları da, yalancı olanları da bilir. Yoksa kötülükleri yapanlar, Bizden kurtulacaklarını mı sandılar? Hükmettikleri şey ne de kötüdür!” (Ankebut: 29/1-4) Bu uyarılar ciddiyetle devam edecek.

“Şüphesiz ki Allah, zerre kadar zulüm etmez. Eğer zerre kadar bir iyilik olursa, onun sevabını kat kat artırır. Ayrıca kendi katından büyük bir mükâfat verir.” (Nisa: 4/40) Evet, “Allah, zerre kadar zulüm etmez.” Fakat bugün bütün dünyayı kasıp kavuran korona mikrobu küresel olarak insanlığı abluka altına aldı. Büyük sermayedarlar zûlüm ekonomisini tüm şiddeti ile uygulayarak dünya piyasasını orta dereceli esnaf ve yoksulluk sınırında yaşayan gariban üzerinde hegemonyalarını sürdürmektedirler. Bu ve benzeri alanlarda yaşananlar korkunç boyutlarda hakka tecavüzdür ve yaygın zûlümdür. Mülkünde mutlak Gâlip Allah mülkünde bu ve benzeri zulümler yaşanırken, engellememektedir. Çünkü zâlim teröristler, zulmederken karşı koyup boyun bükenler de zâlim statüsüne geçer ve zâlim olurlar, zulme rıza göstermeleri yüzünden onlar da cezalandırılırlar. Müslüman sorumlular uyanmalıdırlar.

Hem öyle uyanmalıdırlar ki, Kur’an’ın dışında edindikleri hurafe din; bid’atlardan arınarak, “halis müminler” olarak tevhid ilkelerinde buluşmalıdırlar. İşte o zaman mevcut Müslümanlar, mümin kimliklerine kavuşurlar. Ve ancak mümin kimlikleri ile Kur’an’a münasip hizmet vermeye başlarlar. Aksi halde “havanda su dövmekten” başka bir işe yaramaz. Kur’an’a münasip hizmet, ancak Kur’an beyanlarında anlatılan hizmettir. Kur’an beyanlarında anlatılan ilkeler kıvamında medeniyetin başlama noktası ve temel ilkesi okumaktır. Okumak sürekli bilgilenmek ve ileriye dönük bütün faaliyetleri yer ve zamanında devreye sokmak Kur’an’ın bütünlük ilkeleridir. Aksi deformasyona sebep olur, çalışmaz.

Demek ki, Kur’an hizmetinde esas olan Kur’an’ın bütünlüğü esas alınmadan bu hizmeti yapmaya kalkışmak tümü ile geçersiz kalıyor. İşte bugün Kur’an elde iken işler yürümüyor, âkîm kalıyor. Sayılamayacak kadar potansiyel gücümüz vardır. Amma Allah’ın mülkünde ve Allah’ın nezaretinde Müslümanlar, laik devletin bir genel müdürlükle yönettiği bir değere mahkûm edilmektedirler. Onun için Kur’an hizmeti denildiği zaman Müslümanlar bile bundan pek etkilenmiyorlar. Bir şeyler yapmaya çalışan gönül ehli fedakârlar da havanda su dövüyor, pozisyonunda kalıyorlar. Topyekûn mücadele vermeye azimle başlamalıdırlar.

Her tür sebebi derinlemesine dikkate alıp inceleyecek, sonuçlarını, Kitabı Kerime uyarlayarak değerlendirecek ve sünnet atmosferinde netleştirecek âlim nesiller yetiştirmek için seferberlik ilan etmeliyiz. Millet olarak, ümmet olarak kendi öz eğitim sistemimize kavuşmak için Kur’an dışı bütün mülevves yüklerden arınmalıyız. Gençliğimizi, insanımızı, ailemizi ve öz yönetimimizi yeniden tesis etmeliyiz. Biz bütün bunları en ideal ölçüde zirveleştirmiş bir milletin devamıyız. Bizim inancımızda “Allah’tan ancak kâfir kavimler ümit keser.” Onun içindir ki, “HAVANDA SU DÖVMEK FAYDASIZDIR.” Hatta çaresizce oyalanmaktır. Bundan başka bir değer ifade etmediği görülmekte ve yaşanmaktadır.

Bugün Müslümanların sosyal medyada yüzlerce belki de binlerce hizmet siteleri vardır ve harıl harıl hizmet verdikleri zannıyla yayın yapıyorlar. Eksik olmasınlar, çalışıyorlar.

Fakat Rabbimizin emri ve rızası Kur’an hizmetidir. Esselamu aleykum. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Erkmen

Mülevvesten kasıt müsbet ilimlerse , vay halimize bu kafayla yine 18-19. Yüzyıl Osmanlı Devleti’ne benzeriz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23