• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI
07 Mart 2021

Haramın korkunç tahribatı 

İslam, fıtrî din olduğu için sistem olarak hiçbir yanlış, boşluk ve herhangi olumsuzluk barındırmaz. Allah Kayyûmdur, kendinden başka her şeyden münezzehtir. Ahkâmı da öyledir.

İslam’ın her beyanı haktır. Hak beyanları anlayacaklar Müslümanlardır. Hak beyanlar arasında haram yoktur. Haram, hakkın dışındadır. Haram, İslam’ın kabul etmeyip reddettiği sinsi bir canavardır. Onun için de haram yanlıştır, tamamen haksızlıktır. Haramın her türü olumsuz olduğu için de gayrimeşrudur. İslam şeriatında da kesin yasaktır. Bu yasağın ölçüsü, “miskali zerredir.” Zararı ise korona virüsten daha salgın, daha yaygın ve daha tehlikelidir. Daha salgın, yaygın ve daha tehlikeli olmasının beraberinde çok daha kalıcı iz bırakmasıdır “Bir lokma haram yiyenin kırk gün süreyle duası kabul olmuyorsa” haramın tehlikesinin boyutlarını ve vahametini göstermesi açısından çok ilginç, çok uyarıcı ve çok manidardır.

Haram insanın ve dolayısı ile gelecek nesillerin düşmanıdır ve nesilleri kangrenleştiren yaygın bulaşıcıdır. Bu ise inanmış bir ümmetin alt yapısındaki değerleri tamamen çökerten kemirgendir. Aynı oranda bu haram virüsü, korkunç boyutlarda engelleyici bir etkendir. Haram ile beslenen kim olursa olsun onun kalbi hayırlara kapanır. Hayırlara kapalı kalp hayır üretemediği için daima şer üretme kuluçkası olarak otomatik görev yapar. Hayır, üretme yerine şer üretme özelliği ile medeniyetler arası farklılıkları netleştirir. Evet, bu haliyle çok ilginçtir. İslam medeniyeti ile Batı medeniyeti arasındaki tarihi hakikatleri sahneye getirir. İslam medeniyeti kötüyü ıslah ya da yok eder. Batı medeniyeti ise kendinden üstün olana düşmandır. Allah’ın dininde en korkunç haram faizdir. Faiz de Batı medeniyetinin temel dayanağıdır.

İslam medeniyetinde faiz yer almaz, üstelik helal kazancın bir kısmı da infak ibadeti olarak ifa edilir. Batı medeniyetinde infak yoktur. Faiz düzeni üzerine kurulu ekonomik hayat acımasız bir sömürü düzenidir. Faiz, İslam medeniyetinde ağır vebal taşıyan sömürü düzeni ve vergi yüklüdür. Kur’an beyanı ile faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin haşrolduğu gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de o öğüde uyarak faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktirler. Orada ebedî kalacaklardır. (Bakara: 2/275)

Haramın en iğrenç ve en korkuncu zinadır. Bu hususta da Batı medeniyetinin iğrenç ve şirret karakterini gösterir. En sonunda Müslümanlara bu iki haramı da giydirdiler. Bunları önce Anayasa Mahkemesine, erkekler ile ilgili maddeyi sonra da 1998 yılında da kadınlarla ilgili maddeyi iptal ettirdiler. Daha sonra da Anayasa değişikliği ile anayasaya eklenen madde ile zina suç olmaktan çıkarıldı. Böylece zina gibi bir haramı, nüfusunun yüzde doksan sekizinin Müslüman olduğu bir ülkenin halkına, laiklikten sonra en korkunç bir dayatma olarak kabule zorladılar. Tabii cahil, şuursuz ve korkaklar çöktüler. Haliyle Batı medeniyeti Avrupa Birliği konseyinin kan, irin ve zehir dolu ikramı böylece gerçekleşmiş oldu! Böylece zina olağan hale geldi. Kadın zelil ve perişan oldu. Böylece laiklik de keyiflenecek kadar zafer kazanmış oldu.

Pekiyi insanların ve cinlerin Peygamberi Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ne buyuruyor? “Helal bellidir, haram da bellidir. İnsanların çoğunun bilmedikleri şüpheli olan şeyler vardır. Şüphelilerden korunanlar dinlerini ve namuslarını korumuş olurlar. Şüpheli olanlardan sakınmayanlar, harama dalmış olurlar. Onlar, sürüsünü başkasına ait olan arazinin etrafında otlatan çoban gibidirler. Koyunlarının o araziye girmeleri muhtemeldir, tehlikelidir.” Nefsimizi, neslimizi, aklımızı, dinimizi, dünyamızı ve bütün değerlerimizi korumak için yeniden haramın şüphelisine ve kesin olanına direnç kazanmaya başlamalıyız, topyekûn Kur’an eğitimine yönelmeliyiz. Biz mümin Müslümanlar olarak bunu yapmaya önce inanmalıyız!

Elbette bu büyük cihad, ancak Kur’an ile olur! Esselamualeykum.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih

Hirsiza, hırsız diyemeyen Müslüman olamaz...
 • Yanıtla

Ömer

Hocam haramlar bilinen şeyler yalnız toplumda büyük bir maalesef duyarsızlık var . Gerek internet gerek medya nın da büyük etkisi olduğu muhakkak . Fakat haramlar o kadar aleni işleniyor ki bir şey söylesen yahut müdahale etsen sen suçlu duruma düşüyorsun . Haramlar hafife alınıyor ne olmuş ki ne var ki herkes yapıyor ( faiz gibi ) Allah korusun bu insani küfre götürür .AB ye girilecek diye yapılan bize uymayan kanunların da topluma büyük tahribat yaptığı muhakkak . Aile yok olmakta aile yok olursa her şey yok olur . Çare islama dönmek başka çare yok gidiş iyi değil .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23