Fener Rum Patrikhanesinin kapalı kapısı

10 Mart 2019 Pazar

Birkaç gün önce, eski notlarımı gözden geçiriyordum. Yıllar önce Cağaloğlu’nda bir dostumun bana verdiği belge niteliğinde bir yazı ilgimi çekti, üzerinde yoğunlaştım. Ansiklopedi yerine internet daha kolayıma geldi. “5. Gregorius” yazdım. Yavuz Bahadıroğlu beyin, 01 Kasım 2016 tarihli yazısı ile karşılaştım. Karşılaştırma yapmaya başladım.

Aslında elimdeki yazı ile Yavuz Beyin kaydettiği yazı aynı idi. Bu yazı bir tarihî belgeydi. Bu yazı ile İslam’ı, Anadolu’dan çıkarıp sayısız şehit kanı ile yoğrulmuş ülkeye yeniden hâkim olma özlemi içinde olan Fener Rum Patrikhanesinin tahripkâr faaliyetlerinin bir bölümü işleniyordu. Bu tahripkâr faaliyetleri sürdürenlerden biri, Patrik 5. Gregorius idi. Bu patrik, tarihî bir tesbit yapıyor. Zamanın Rus Çarına, çalışmalarının bir bölümünü rapor olarak gönderiyor. Raporda ilginç tespitlerini şaşırtıcı bir tarzda kaydediyordu, ilginçti;

“Türkleri maddeten ezmek ve yıkmak mümkün değildir. Çünkü Türkler çok sabırlı ve mukavemetli insanlardır. Gayet mağrurdurlar ve izzet-i nefis sahibidirler” devam ediyor.

“Bu hasletleri de dinlerine bağlılıklarından, kadere rıza göstermelerinden ananelerinin kuvvetinden, padişahlarına, kumandanlarına, büyüklerine olan itaatlerinden gelmektedir.

Türkler zekidirler ve kendilerini müspet yolda sevk ve idare edecek reislere sahip oldukları müddetçe de çalışkandırlar. Gayet kanaatkârdırlar. Onların bütün meziyetleri, hatta kahramanlık ve şecaat duyguları da ananelerine olan bağlılıklarından, ahlaklarının salâbetinden gelmektedir.” Evet, bunlar elbette bizim değerlerimizdir.

“Maneviyatları sarsıldığı gün, Türkleri zafere götüren asıl kudretleri sarsılacak ve maddi vasıtaların üstünlüğü ile yıkmak mümkün olabilecektir. Bu sebeple Osmanlı Devleti’ni tasfiye için mücerret olarak harp meydanındaki zaferler kâfi değildir ve hatta sadece bu yolda yürümek, Türklerin haysiyet ve vakarlarını tahrik edeceğinden, hakikatlere nüfuz edebilmelerine sebep olabilir. Yapılacak olan Türklere hissettirilmeden bünyelerindeki bu tahribi tamamlamaktır. Bu nedenle; Türklerde evvela itaat duygusunu kırmak ve manevi bağlarını yok etmek, dini metanetlerini zaafa uğratmak icap eder.” 

Bunun da en kısa yolu, milli ve manevi ananelerine uymayan harici fikirler ve davranışlara onları alıştırmaktır.” Bu fitne, birçok girişimle önlenmedi, devam etti. Patrik 5. Gregorius 22 Nisan 1821tarihinde yargılanarak idam edildi. V. Gregorius’u Fener Patrikhane kapısının üstündeki çengele astılar. Patriğin cesedi 3 gün ibret olsun diye orada asılı kaldı. Üç gün sonra Gregorius’un cesedi indirildi. Hakaret olsun diye Yahudiler sürüyerek Haliç’in sularına attılar. Bir zaman sonra cesedini Rum gemiciler boğazda buldular.

Evet, Gregorius idam edildi. Fakat haçlılar onun fikirlerini, planlarını tamamı ile uyguladılar. “Gayet kanaatkârdırlar. Onların bütün meziyetlerihatta kahramanlık ve şecaat duyguları da ananelerine olan bağlılıklarından, ahlaklarının salâbetinden gelmektedir.” Böyle bir tesbit ile dile getirilen manevi güçlerimizi tahrip ettiler. Aramıza zehir tohumlarını ektiler. Milliyetçilik, kültürel akımlar, demokrasi, laiklik, özgürlük, medeni kanun, daha yetmedi en sonunda idamı yasaklattılar. Bunlar da yetmedi peşinden zinayı bile suç olmaktan çıkarttırdılar. “Duyûnî umumiye” ile geldi, gelir kaynaklarımızın yönetimlerine el koydular. Bin yıllık yazımızı kaldırttılar. Manevi köklerimizin kurumasına sebep oldular. Kadın haklarını devreye soktular, Başta karı koca arasına fitne soktular. Ailemizi çökerttiler.

Kötü olarak aklımıza gelen ne varsa onlar yaptırttılar! Fakat bizim hiç kusurumuz, hatamız yok muydu? Biz daha o zamanlarda ilmî ve imanî güçlerimizi en azından ihmale maruz bıraktık. Adalet ve merhamet gibi temel değerlerimizi uygulama sıkıntısı yaşadık. Bencilleştik, fâkir ve fukara haklarını umursamaz olduk. İnfak ibadetimizi derin dondurucuya koyduk. “Bitmeyen hazinemiz; kanaati” unuttuk, lüks tüketime daldık. Namus kavramımız değişti. İtaat ve sadakat duygularımız ârıza yaptı. Gençlerimiz ilgisiz ve sahipsiz kaldı.

Bütün bunlarla beraber, acaba her şey bitti mi? Hayır yeni bir sabahın güneşi doğuş müjdesi veren alametler canlanmaktadır. Fener Rum patrikhanesinin kapalı kapısı kapalı kalsın. Biz yeniden ilme ve şuurlu birliğe sarılalım, yeter. 

Esselamu aleykum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abid kulAbid kul3 ay önce
  Kin kapısının kapalı tutulması intikam üzre ne zaman ki aynı yerde bir şeyhülislam asılır kapı o zaman açılacak hesaplamalarından ileri gelmekte. Henüz yemin yerine getirilemediğinden kapı kapalı tutulmakta.
 • AliAli3 ay önce
  Yüksek ses diz üstü çöküş âyet helak olan kavim . Haydi iman edenler once imanimizi artiralim sonra diz üstü çöktürecek buluşa. Gücünü hissettirnedenher türlü kafirzulmün den kurtulamazsin
 • MustafaMustafa3 ay önce
  Yüksek sesle helak olmuş kavimlerden ayetler bahseder. Yüksek ses İlgili silah yapın uğraşmayın ıvır zıvır şeylerle . Bu ülkeyi İngilizler Osmanlı masonları ve m.kemal kurdu . Gücünü hissettirinceye kadar güç onlarda kurucularda.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  ABD de her alanda yükselme buluş yapma ve başarı orantılıdır . Politika hariç , geri kalmış ülkelerdeyalakalık ve torpillerle orantılıdır.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  ALEYKÜM SELAM KIYMETLİ HOCAM.GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ.ÇOK KISA OLMASINA RAĞMEN İÇERİĞİ ÇOK ÖNEMLİ BİR TESPİT İÇERİYOR.ELİNİZE SAĞLIK.UYANIŞ BAŞLADI VE GERİ DÖNÜŞ YOK İNŞALLAH.
 • Yusuf canYusuf can3 ay önce
  O kapı kapalı kalsın içinizde buluna vatan hainikeri,din düşmanları,vede dinimizde alay eden,ezan okunurken ıslık çalan pyst vede fahişeleri o kapının önünde biz adalim
 • MustafaMustafa3 ay önce
  Evlenmeyen nur erkekleri. Evlenmeyen İsmail Ağa hafizeleri . Bizde de tarikatlar patrik hahanelere dönmedi mi .
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, emeklilik hakkını elde etmiş Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • kapalı olacak elbet,kapalı olacak elbet,3 ay önce
  Tabii, normal: Bu hafta 25 inci maç oynandı, hâlâ 14 üncü sıradalar, küme düşecekler çok mahcuplar..
 • Aileye fitne girerse akrabaya sirayet eter akrabatan köye ilceye vilayete devlete dunyaya sirayet eter huzur kalmaz İSLAMyaşanmazsa İMAN eksik olur zamanla yok olur ADALET olmazsa insanlar arasinda samimiyet hoşgörü merhamet olmazsa güvede kalmaz ALLAHhuzurunda DAKVA usdündür şimdi ise insanlar cikarlari ne ise üsdün onu görüyör hakliya değil haksiz olsada kuvetli olanin yaninda yer aliyor ALLAH icin doğrunun yaninda cok az insan mümin kalıyor ALLAHİMmümin kullarini ummedi muhammedi hak yolunda kuran islam Beygamber sunnet ALLAH yolundan ayirmasin İnşAllah

Günün Özeti