• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI
22 Kasım 2020

Fatiha suresinin mesajları (26)

Fatiha suresinin mesajları konusunu ele alıp yazmaya başlarken birkaç yazı ile iktifa etmeyi tasarlamıştım. Fatiha’nın hangi ayetini işlemeye başladıysam ağır bir yükün altına girdiğimi hissettim. Yazacaklarımın bir kısmını yazmaya çalıştım. Kanaatlerim çok gelişti.

Kur’an-ı Kerim’de üç ayeti kerimenin önümü kestiğini hissettim. “Hasbunellah” dedim ve ayeti kerimelerin meallerini kaydettim. Gökte ve yerde gizli hiçbir şey yoktur ki apaçık kitapta olmasın. (Neml:27/75) Bilinmeyen nice hazineler ve görünmeyen gayb âleminin anahtarları O’nun katındadır. Onları Kendisinden başkası bilmez. Karada ve denizde ne varsa hepsini O bilir. O’nun haberi olmadan bir tek yaprak bile dalından düşmez. Yer altı tabakalarının karanlıkları içindeki tek bir tane, kısaca yaş ve kuru hiçbir şey yoktur ki apaçık, net kitapta bulunmasın. (En’am:6/59) Ey Resûlüm, herhangi bir işte bulunsan, onun hakkında Kur’an’dan herhangi bir şey okusan, Sen ve ümmetinin fertleri her ne iş yapsanız, siz o işe dalıp coştuğunuzda, mutlaka Biz her yaptığınızı görürüz. Yerde olsun, gökte olsun, zerre miktarı bir tek varlık bile Rabbinin ilminden kaçmaz. Ne bundan küçük, ne bundan büyük hiçbir şey yoktur ki, hepsi apaçık kitapta olmasın. (Yûnus:10/61)

İşte bu ayeti kerimeler gösteriyor ki, yalnızca “âlemin” içeriğini anlatmaya ömürler yetmez. Fatiha suresinin her cümlesi hatta her kelimesi Kur’an-ı Kerim’le iç içe bağlantılı olduğu için uçsuz bucaksız engin bir âlem görünümü vermektedir. Bu sonsuzluk kavramı insanın ruh dünyasında çok geniş açılımlara vesile olur. Daha hamd ve âlemin kavramları ile Fatiha suresi nice mesajlar verir. Hele Rabbulâlemîn ifadesi ile mesajlar zirve yapar. İnsan âlemler arasında yerini bulur, yaratılmış bir varlık olduğu anlayışı sayesinde kul olma şuuruna erişir ve yüksek değer olan tevazu makamını kazanır. Bununla daha nice değerler kazanır.  

Bununla insan, Allah Teâlâ’nın Rahman ve Rahîm olduğunu idrak edince Fatiha suresi onu kendi vakıalarına çeker, dua ettirir. Kulluk şuuru ile şirk ihtimalinden uzaklaştırarak her tür yardımın yalnızca Allah Teâlâ’dan geleceğine ait talep etmesi mesajı verir. Bu mesajı alan insan, kaynağı çok köklü ve çok derinden gelen bir mesaj daha alır. O yardımı alan kutlu diyarın mutlu öncülerini örnek alması telkin edilir. O öncülerin, peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salihler olması haberiyle ve kendilerine de Allah Teâlâ tarafından nimet verilmiş olmaları karşısında mümin, mutlu ve mübarek zevatın peşinde olduğu huzuruna kavuşur. Bu vesile ile Allah yolunun bahtiyar yolcuları arasında yerine yerleşir ve üstün değerde bir kimlik sahibi olur. Bu kimlikle Allah yolundan ayrılmış olanları fark etmeye başlar.

Bu bilinç düzeyinde Allah yolunun yolcuları arasında yerini alınca, o yoldan ayrılıp ayrı ayrı yollara girmiş olanların tarafında olmamak için duasını tamamlar; “ğayril mağdûbi aleyhim ve leddâllîn” “kendilerine gadap edilenler ve sapıkların yoluna değil” diyerek hak ve hakikat üzere yaşayacağını, sıratı müstakimde kalıp devam edeceğini taahhüt eder.

Artık nice peygamberin verdiği mücadele alanlarında kendine pay çıkarır. Bu peygamberler arasında, yiğitler piri ve ilk buharlı gemi mimarı Hazreti Nuh aleyhisselam 950 sene kavmi ile davasının mücadelesini verdi. Nihayet onları tufan yakalayıverdi. Hazreti Süleyman aleyhisselam, cinleri, kuşları emri altına aldı. İlk defa anlık zaman içinde eşya nakli yaptırdı. Hazreti Yûsuf aleyhisselam, firavunlar hanedanına fetret devri yaşatarak şirkin putperestliğin mabedini yıktı, kökünü kazıdı. Hazreti Mûsa aleyhisselam, denizin on iki kol olarak açılmasına ve Firavunun helâkine vesile oldu. Sürekli kavmi ile cedelleşti hiç bıkmadı.

Hazreti İsâ aleyhisselam, Allah’ın izni ile çamurdan kuşu canlandırdı, anadan doğma körü, abraşı iyileştirdi ve ölüleri diriltti. Peygamberler silsilesinin son halkası, insanların olduğu gibi cinlerin de peygamberi Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem on parmağının uçlarından su akıttı ve akılların algılamakta tıkandığı miraç seyahati yaptı. Daha nice mucizesi yanında Kur’an gibi bir Kitap ile bütün insanlığı ilzam etti. İnsanlık tarihinin en büyük medeniyetinin bânisi ve insanlık âleminin en yüce şahsiyeti olarak irtihal eyledi.

Derin duygu ve hasretimizle O’na salat ve selam ederiz. Biz, O’nun ümmetiyiz. Kur’an’a ve sünnete vefakâr da biz olmalıyız?! Esselamu aleykum.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mutmaine

Allah razı olsun...
 • Yanıtla

Şahin 66

Teşekkür ederiz sağolun hocam
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23