Faizin zararı infakın yararı 

24 Şubat 2019 Pazar

Son haftalar sürecinde, koca bir ülke patlıcan, biber derdine düştü. Fiyatlar astronomik boyutlara ulaştı. 

Halk patlıcan-bibere odaklandı. 

Birçok alanda sürekli soyulan halkımız alıştığı dertlerinden şikâyetçi olacak mecal bulamıyor. 

Aslında tüm sorunların temelinde, kapital düzen ve kapitalist baronlar yatıyor.

Bu kapital düzenin, kan yerine zehir pompalayan atardamarı vardır. Kapitalist sistemde bütün bu soygunların tuzu biberi devreye giriyor, artık hayat çekilmez oluyor. Bu iştah kabartan virüs faizdir. Bu virüs, korkunç ve yıkıcı yüzünü gösteriyor, para ile para kazanma süfliliğini kahramanca sürdürüyor. Yolsuzluğun, yoksulluğun, hırsızlığın, gaspçılığın, soygunculuğun ana maddesi ve muharrik gücü olduğu için piyasayı ve dolayısı ile hayatı çekilmez yapıyor. 

Halkı eziyor, güçlüyü azdırıyor, vergileri kamçılıyor, toplumun alt tabaka insanlarını borçlandırıyor. Üreticiyi de tüketiciyi de borç batağına sokuyor. Borcunu ödeyemeyenin üzerine haciz silahı ile yürüyor. Borçlunun ödeme imkânları kalmayınca haciz batağına gömülüyor.

Demek ki faiz, piyasayı tetikliyor. Fiyat artışlarını kamçılıyor. Fiyatları tetikledikçe enflasyon canavarını kudurtuyor. Para biriminin değerini düşürüyor. Faiz düzeninde merhamet yoktur. Muhtacın da hayat hakkı yoktur. Muhtaç, borç para alır, o borcu ödeyinceye kadar daha da borçlanır. Faiz düzeninde ezilen, her zaman fâkirdir ve muhtaçtır.

Faiz, haksız kazançtır, zulümdür, Tağût sistemidir. Öyle bir zararlı sistemdir ki, her köşede bir ya da birçok banka görürsünüz, fakat bunların ne ile beslendiğini ve nasıl varlıklarını sürdürdüklerini öğrendiğinizde faizin ne kadar zararlı olduğunu açık seçik görürsünüz. 

Faizin bunca tahribatı karşısında muhtaçlar zümresi sahipsizdir. Bu sahipsiz zümreye sahip çıkacak ancak infak sistemidir ve insanın derdine derman da odur. “İnfak, bollukta ve darlıkta, gizli ve aşikâr, gece ve gündüz, küçük ve büyük olarak devamlı hak paylaşımıdır!” 

İnfak, Allah rızası için verilen ve maddî karşılık beklenilmeyen nimettir, rahmanîdir, piyasanın atardamarıdır. İnsanî ilişkilerde infak çok önemli yapıcı bir ilkedir. İnsanda mal toplama hırsını giderir ve cimrilikten arındırır. Toplum katmanları arasında güven bunalımını kaldırır ve ruh sağlığı zemini oluşturur. 

İnfak, ekonomik dengeleri tesis eder, zengin fakir arasında oluşan uçurum ve gerilimleri giderir. Geçim kaynaklarını özellikle nakdî değerleri kamuda yaygınlaştırır. Yoksul ve çaresiz insanların geçim standardını ayarlar. Sosyal çöküntünün önüne geçer ve ahlâkî değerlerin zeminini sağlamlaştırır. Toplumda vatandaşlık, kardeşlik güven ve sevgisini pekiştirir. Mal varlığından herkes nasibine düşeni aldığı için hırsızlığı önler ve mal güvenini tesis eder.

İslam ekonomisinin özü olan infak, muhtaçların midesinden giren hayat iksiridir. Zengin ve fâkir arasında gönüller bağı ve dostluk kaynağıdır. Esselamu aleykum. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • Sana kim diyor kredi çek diye ?Sana kim diyor kredi çek diye ?4 ay önce
    Hocam bırak bu işleri sana net söyleyeyim. Kim diyor sana kredi çek harca, büyü tekel ol diye kim diyor sana bu kadar uzun vadeli sat çekle sat diye. Olmayan parayı yemeyi geleceği satmayı seven halkımız fatura vadesi yaklaşınca faizdir, lobidir, komplodur diye ağlaşıyor. Patronlara acımıyorum onlar mercedesleri bmwleri ile kısa süre bir hava attılar batıp gidecekler. Esas aldığı maaş yetmediği için kredi bağımlısı olanlara acıyorum. Akp 1950’den beri gelen sağ kapitalizmin payandasıdır, uyan vatandaş suni konularla birbirimizi düşman gibi gösterip hepimizi sömürüyorlar. Çık sokağa kimsenin kimseyle derdi yok, ekmek kavgasından başka
  • Ferhat Ferhat 4 ay önce
    Hocam selamunaleykum. Cocuklarimizi fitrati geregi tertemiz dünyaya getiriyoruz, fakat bu neceset dolu bozuk dünya düzeninin insaa etmis oldugu sosyal ve egitim alanlarinda cocuklarimiz malesef ruhen kirlenmeye maruz kalmakta.Cocuklarimiza üniversitelerimizde iktisat bilimlerinde faizin nasil hesaplanacagini ögrenmekteler malesef. Bu kendi milli ve manevi degerlerimize savas acmak demek. Gelexegimizin teminati olan cocuklarimiza 200 yildir modernizm adi altinda zehir injekte edilmekte malesef. Malesef bu düzeni elinde tutan bir gurup masonik ideolojisini benimseyen siyonistler hem dünyayi hemde yurdumuzu tanzimat döneminden buyana vesayetleri altina almislar. Her gecen gün ahlaki yozlasma hat safhalara ulasmakta. Gecmiste yapilan tanzimler, inkilaplar ve günümüzde siyasi iktidar tarafindan uygulamaya konulan AB reformlari hep ayni satanist masinik küresel güclerin irade si dogrultusunda atilan adimlardir. Öyle bir düzen kurulmuski haramlar helal, bizim icin güzel ve helal olan hersey haram olmus. Zaten hersey apacik ortada cik partili meckis sadece bir tiyatro sahnesi ve hepsinin kablosuda bu ateist ve masonik hanedanlara bagli. Zira Inkilaplari yapan chp de Ab reformlarini hayata geciren akp arasinda zihniyet olarak büyük bir farkin olmadigini görebilirsiniz.
  • hilmikurthilmikurt4 ay önce
    Bir anlayabilseler faizin neden HARAM olduğunu. Allah bir hüküm verirken tüm bir toplumu ,tüm insanlıgın menfaatini düşünür. Ama insanlar fındık kadar beyinleri ile konuyu bir türlü anlayamıyorlar.Anlayanlar ise zaten ekonominin sahipleri..paranın ve sistemin kurucularıdır.

Günün Özeti