• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI
24 Şubat 2019

Faizin zararı infakın yararı 

Son haftalar sürecinde, koca bir ülke patlıcan, biber derdine düştü. Fiyatlar astronomik boyutlara ulaştı. 

Halk patlıcan-bibere odaklandı. 

Birçok alanda sürekli soyulan halkımız alıştığı dertlerinden şikâyetçi olacak mecal bulamıyor. 

Aslında tüm sorunların temelinde, kapital düzen ve kapitalist baronlar yatıyor.

Bu kapital düzenin, kan yerine zehir pompalayan atardamarı vardır. Kapitalist sistemde bütün bu soygunların tuzu biberi devreye giriyor, artık hayat çekilmez oluyor. Bu iştah kabartan virüs faizdir. Bu virüs, korkunç ve yıkıcı yüzünü gösteriyor, para ile para kazanma süfliliğini kahramanca sürdürüyor. Yolsuzluğun, yoksulluğun, hırsızlığın, gaspçılığın, soygunculuğun ana maddesi ve muharrik gücü olduğu için piyasayı ve dolayısı ile hayatı çekilmez yapıyor. 

Halkı eziyor, güçlüyü azdırıyor, vergileri kamçılıyor, toplumun alt tabaka insanlarını borçlandırıyor. Üreticiyi de tüketiciyi de borç batağına sokuyor. Borcunu ödeyemeyenin üzerine haciz silahı ile yürüyor. Borçlunun ödeme imkânları kalmayınca haciz batağına gömülüyor.

Demek ki faiz, piyasayı tetikliyor. Fiyat artışlarını kamçılıyor. Fiyatları tetikledikçe enflasyon canavarını kudurtuyor. Para biriminin değerini düşürüyor. Faiz düzeninde merhamet yoktur. Muhtacın da hayat hakkı yoktur. Muhtaç, borç para alır, o borcu ödeyinceye kadar daha da borçlanır. Faiz düzeninde ezilen, her zaman fâkirdir ve muhtaçtır.

Faiz, haksız kazançtır, zulümdür, Tağût sistemidir. Öyle bir zararlı sistemdir ki, her köşede bir ya da birçok banka görürsünüz, fakat bunların ne ile beslendiğini ve nasıl varlıklarını sürdürdüklerini öğrendiğinizde faizin ne kadar zararlı olduğunu açık seçik görürsünüz. 

Faizin bunca tahribatı karşısında muhtaçlar zümresi sahipsizdir. Bu sahipsiz zümreye sahip çıkacak ancak infak sistemidir ve insanın derdine derman da odur. “İnfak, bollukta ve darlıkta, gizli ve aşikâr, gece ve gündüz, küçük ve büyük olarak devamlı hak paylaşımıdır!” 

İnfak, Allah rızası için verilen ve maddî karşılık beklenilmeyen nimettir, rahmanîdir, piyasanın atardamarıdır. İnsanî ilişkilerde infak çok önemli yapıcı bir ilkedir. İnsanda mal toplama hırsını giderir ve cimrilikten arındırır. Toplum katmanları arasında güven bunalımını kaldırır ve ruh sağlığı zemini oluşturur. 

İnfak, ekonomik dengeleri tesis eder, zengin fakir arasında oluşan uçurum ve gerilimleri giderir. Geçim kaynaklarını özellikle nakdî değerleri kamuda yaygınlaştırır. Yoksul ve çaresiz insanların geçim standardını ayarlar. Sosyal çöküntünün önüne geçer ve ahlâkî değerlerin zeminini sağlamlaştırır. Toplumda vatandaşlık, kardeşlik güven ve sevgisini pekiştirir. Mal varlığından herkes nasibine düşeni aldığı için hırsızlığı önler ve mal güvenini tesis eder.

İslam ekonomisinin özü olan infak, muhtaçların midesinden giren hayat iksiridir. Zengin ve fâkir arasında gönüller bağı ve dostluk kaynağıdır. Esselamu aleykum. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı