Düşmanları caydıran gizemli güç 

31 Mart 2019 Pazar

Dünya haritasına bakıyoruz, çirkin ve soysuz bir manzara ile karşılaşıyoruz. Nerede İslam adını taşıyan bir ülke varsa, oraya saldırılar düzenleyen, içlerine sızarak bozgunculuk yapan, fitne fesat yayan, mal varlıklarını talan eden, örgütledikleri teröristlere silah ve lojistik desteği yapan, Müslümanlar arasında İslam düşmanları üretmeye çalışan ve şeytanlaşmış ajanlarını zıpkın gibi kullanan gayrimüslim mütecavizler görürüz.

Bu tür uygulamaların ve böylesi keşmekeşin önüne geçmenin elbette etkin tedbiri vardır. Bu etkin tedbir cihattır. Cihat büyük, kapsamlı ve soylu bir mücadeledir. Onun için cihat, yalnız savaş yapıp kan dökmek değildir. Öncelikle şirkten arınmaktır. Cihat, her tür insana usulü çerçevesinde ulaşma sanatıdır. Cihat, bilgidir, davettir, anlayıştır, diplomasidir, medeniyettir, yardımdır, adalettir. Konuşma sanatı, dinleme âdabı ve zarafetidir. Cihat mümin olma saadeti ve müminin asîl duruşudur. Her esintiye kapılmayan kaliteli mümin vakarıdır.

Cihat, çevreyi ve dünyayı tanıyıp durum tesbiti yapmaktır. Yeryüzünde dengeleri ayarlamanın planıdır ve projesidir. Dostu düşmanı tanıyıp gereğini yapma basiret ve cesaretidir. Maddî ve manevî kalkınmanın soylu mücadelesidir. Gelecek teminatıdır. Bir başka ifade ile cihat, hak anlayışının mihenk taşıdır. Kaba kuvvet kullanmadan başarı sağlayan en güçlü otoritedir. İnsan özgürlüğünü, sanatkârane kullanma becerisidir.      

Çevresinde oluşacak her tür tehlikeyi zamanından önce tesbit edip ortadan kaldırma basireti de olan cihat, en büyük güç ve iradedir. Birliğin ve hâkimiyetin sarsılmaz gücü ve düşman caydıran ekinliklerdir. Birlik içine sinmiş ajan ve hainleri temizleme operasyonudur. Daha ileri düzeyde cihat, en güçlü düşman birliklerinin ödünü patlatacak hazır kuvvettir.

Bu kuvvet ümmet birliğinin bekası için şarttır. Müslümanlar, mutlak manada iman güdümlü ve namaz merkezli ibadetle gelişir ve bununla beraber infak ibadetini de ön plana alan büyük projedir. Çok önemli ve çok gerekli olan bu hazırlıkları yerinde ve zamanında gerçekleştirmek için kullanma kılavuzumuz Rabbimizin Kitabından destek almalıyız;

“Siz de düşmanlara karşı gücünüzün yettiği kadar her türlü kuvvet ve cihad için, bağlanıp beslenen atlar hazırlayın ki, bununla Allah düşmanını, kendi düşmanınızı ve bunlardan başka sizin bilmeyip de Allah›ın bildiği diğer düşmanları korkutup caydırasınız. Allah yolunda ne infak ederseniz, onun sevabı eksiksiz size ödenir ve zulmedilmezsiniz.” (Enfal:8/60) Bu ayette Allah Teâlâ, mümin kullarına ısrarla sır dolu komut vermektedir: “Allah’ın düşmanını, sizin düşmanınızı ve diğerlerini ki onları siz bilmezsiniz, Allah bilir. İşte onları korkutup caydıracak kuvveti hazırlayınız.”

Yani, Allah’ın düşmanı; O’nun ulûhiyetine ve ahkâmına karşı olan kim varsa hepsidir. Sizin düşmanınız; vatanınıza, namusunuza, canınıza, malınıza ve her tür değerinize karşı olup kıymaya kalkışan kim varsa onlardır. İşte bunları korkutup caydıracak maddî ve manevî güç hazırlayın. Tamam! Bunları anlayabiliyoruz. Fakat anlamakta sıkıntı çektiğimiz, kim olduklarını çözemediğimiz bir takım düşman var ki, onları Allah biliyor, biz bilmiyoruz.

Pekiyi bilmediğimiz düşmanları, neye göre ve nasıl korkutup caydırabiliriz? Şimdi biraz zihin antrenmanı yapalım. Acaba bunlar, kapitülasyonlar dilencileri olamazlar mı? Acaba bunlar, bir devrin özellikle Türk gençliğine, Marshall planı yardımı adı altında süt tozu zehiri içiren sözde dost ABD olamaz mı? Acaba bunlar, AB olamaz mı? Acaba bunlar, Yahudilerin Siyonist ajanları olamaz mı? Ya da bunlar, çeşitli ad ve kimliklerle ümmet arasında kümelenip münafık asalaklar olamazlar mı? Dahası, bunlar içimizde cehaletinden kaynaklanan din bezirgânları olamaz mı? Bunun sırrı ve anahtar kelimesi ne olabilir?

Rabbimiz, bize bunun sırrını bir kavram içine derç etmiş onu bir cümle ile veriyor. “Ve her neyi ki, Allah yolunda infak edersiniz, onun karşılığı size tamamen verilir.” Cenab-ı Hakk idrak edebilecek akıl sahiplerine böyle büyük bir proje veriyor. Düşmanın umudunu tüketen etkin cihadın temelinin infak ibadeti olduğu mesajını veriyor.

Aslında iş kolaydır. Öncelikle ümmetin şirkten arınması ve bununla beraber infakın yeniden hayata yerleşmesi gerekmektedir. Esselamu aleykum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • mertmert2 ay önce
  Değerli yazarımızı bu enfes yazısından dolayı tebrik ediyor saygılar sunuyorum. Yazı bazılarına nasıl da dokunmuş ki etkisi hemen görülüyor.
 • Sher EzSher Ez2 ay önce
  Ilhan Oral bütün bu "gazetede" yaxanlar gubi Paranoid ruh hastası.Her yerde düşman görüyor.yahu şunu iyice anlayın Türkiye dünyada çoook az insanı alakadar ediyor.Fakat ne varki bu iktidar iç problemleri ni ört baş edebilmek için durmadan "düşman"ariyor.Fakat hesaba katmadıgı nokta Türk insanın büyük bir kısmı uyadıgı ve artık hesp sorma zamaı gelmiştir biliyorum yazdıgım işinize uymuyor,fakat dogrula r bunlardır.
 • DayıDayı2 ay önce
  Güzel bir yazı ve uyarı teşekkür ederiz.
 • Ali rızaAli rıza2 ay önce
  Diline kalemine sağlık hocam , inşallah bir gün uyanırız bu gafletten vekuraa’nı kerime veonun hükümlerine döneriz.
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Mükemmel bir yazı olmuş, ömrüne bereket hocam. Eksiklik ve noksanlık SADECE bizde. Biz hakkıyla infak etsek, bilinçli TÜKETİCİLER olabilsek, yeter. Düşman vurmakla bitmez, onu birliğimiz ve TETİKTE olmamız bitirir. Düşmanlarımızın mallarını ALMASAK ölürmüyüz? Parayı bulan onların mallarına koşuyor, o malları kullandığı için BÖBÜRLENİYOR, o malları alamayan parasız AHMAKLAR onlara gıpta edip saygı gösteriyor. Biz, evet biz, yanlışı yapan biziz. İslam coğrafyasını kana bulayan biziz, sahabiler gibi bir toplum olabilsek, kim bizim içimize sızabilir? Kurtuluş BİLİNÇLİ müslüman olmakta, bilinçli üretici, bilinçli tüketici olmakta. Allah c.c. yardımcımız olsun. Amiin.
 • eyüp yılmazeyüp yılmaz2 ay önce
  çerçevelik yazı..biraz daha kısaltıp herkesin okuması sağlanmalı, duvarlara asılmalı..teşekkürler sn yazar.

Günün Özeti