• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI
29 Kasım 2020

Dünyayı yönetenler uyanmalı

Bugün bir virüs karşısında bütün dünya acziyet çaresizliği ile bunalmıştır. Kendilerini güçlü görüp küresel çapta nice ülkeye zulmedenler, bir virüse mahkûm oldular. Bu virüs azabı, zâlimlerin tümüne İlâhî uyarıdır ve ceza tokatıdır ve “kendinize gelin” sinyalidir.

Kutsal kitapların haber verdiği nice güçlü kavimlerin toptan helak oldukları, insanların zihinlerinde yerini korumaktadır. Yer küremizin en büyük felaketi Nuh tufanıdır. Çağlar, su gibi akıp geçmiş bugüne kadar dünyada bu virüs kadar kapsamlı felaket pek görülmemiştir. Virüs küresel olarak yayıldı. Birçok önleme tedbiri alındı. Virüs tam geçti geçecek derken şimdi kitlesel bulaşma karakterine büründü. İleride ne olacağını öngöremeyen dünya yetkilileri daha çok acziyetlerini gizleyemediler. Bugünki haliyle virüsün sebep olduğu ölüm olayları ülkelerin bir kısmında katlanarak artmaktadır. Bu durum karşısında dünya sorumluları, kendilerine gelmeleri ve bu ciddi ve büyük felaketin sebep ve sonuçlarını değerlendirmeye almaları gerekmektedir. Zaten gerek idarî ve gerekse bilim alanlarında yalnız ilaç ve diğer yüzeysel önlemlerle virüsü engelleme ümidi kalmadığı görülmektedir.

İnkârı kabil olmayan, bu çaresizliğin elbette bir çözümü vardır. Bu olumsuz gelişmeyi durdurmak için primitif tedbirlerin fayda vermediği ortadadır. Dünyanın bütün güçleri yalnızca bir mikrop karşısında yetkisiz, etkisiz, çaresiz ve âciz kalıyorlarsa bunun bir arka planı bir gerçek sebebi ve evrensel düzeyde bir hikmeti vardır. Bunlar ne kadar ertelense insanlık o kadar zarar görecektir. Algılayabilecek yetkili varsa ciddiyetle muhakeme ve muhasebe yapmalıdır. İçinde bulundukları siyasî, sosyal ve ideolojik şartlanmalarını, tabularını, inançlarını ve çıkar temayüllerini sorgulamaları kendilerinin de lehinde olacaktır.

Aksi takdirde şu anda bütün dünya devletleri, sahip oldukları imkân ve zenginlikleri ellerinden çıkmasına engel olamayacaklardır. Herkesin aklını başına alması kendi çıkarları gereği olmalıdır. Hüküm haktır; “Bir memleketi helâk etmek istediğimiz zaman, o memleketin şımarık öncülerine itaat etmelerini emrederiz. Boyun eğip itaat etmezler. Artık o memleket üzerine hüküm gerçekleşmiştir. İşte o memleketi kökünden helâk ederiz.” (İsra:17/16) Tarih bunun örnekleriyle nice milletlerin helâkine şahittir. Nûh kavmi, Âd kavmi, Semûd kavmi, Lût kavmi, Eyke halkı, Firavunlar ve daha nice zalim kavimler yer ile yeksan olmuştur. Daha yüz yıl önce Dünya tarihinde bir dönem en geniş topraklara sahip olan Britanya imparatorluğu bugün kendi adasına çekilme zorunda kalmıştır. Baştan beri sömürgeci Avrupa ülkeleri de kendi kabuklarına dönmüşlerdir. Bir zamanlar büyük bir coğrafya alanına yayılmış S.S.C.B. geçtiğimiz asrın sonunda ayni akıbete maruz kalmıştır. Yok olmaktan kurtulan olmamıştır.

Bunun izahını, mülkün yegâne Sahibi, manidar bir ifade ile dile getirir; “Her ümmet için bir ecel vardır. Onların ecelleri geldiği zaman ne bir saat geri bırakılırlar ve ne de bir saat öne alınırlar.” (Araf:7/34) Bunu daha manidar bir ifade ile görmekteyiz; “Azabımız gelip çattığı zaman iman edip de bu imanı kendisine fayda vermiş bir memleket halkı olmadı! Ancak Yunus’un kavmi müstesnadır. Ki, bunlar iman edince kendilerinden dünya hayatındaki perişanlık ve zillet azabını kaldırarak giderdik ve onları daha bir zamana kadar yaşatıp faydalandırdık.” (Yûnus:10/98) buyuran Allah Teâlâ’nın beyanlarına dikkat etmek gerekir.

Bütün devletlerin yönetim kadroları hepiniz bir virüs karşısında âciz kaldınız, sindiniz. Hepiniz nihayet bir virüse beyaz bayrak çektiniz. Moraliniz çöktü, ekonominiz durdu, iş hayatınız sekteye uğradı. Bir mikrobun doğal yapısına dokunulması karşısında hepiniz dize geldiniz. Eğer tüm dünya insanı olarak bir mikrop karşısında hiçliğe sürüklenmiş gibi çaresiz kalıyorsanız, biraz düşünün, kendinize gelin, kendi sınırlarınız dâhiline çekilin gidin.

Dünyayı yönetme gayretkeşliği güden ABD, Rusya, AB, Hindistan, Çin, İsrail ve benzerleri sömürmekten, zulmetmekten vazgeçin kendi ülkelerinize dönün ve kanını döktüğünüz canına ve mallarına tasallut ettiğiniz Arakan, Doğu Türkistan, Afganistan, Keşmir, Suriye, Irak, Mısır, Somali, Filistin, Yemen, Çeçenistan ve Türkiye’den çekilin gidin.

Yoksa geçmiş nice milletleri helâk eden Allah’ın, mutlak galip gelen orduları çoktur.

Siz nerdesiniz, ne iş yaparsınız ey Müslümanlar!? Esselamu aleykum.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bnK

virüs: sömürme politikasının mutlak uygulanmasıdır. dünya efendileri, 8milyar insanın ekonomisini çökertti. sömürge altına aldı. BAHANE VİRÜS. virüsle ilgili bir sorun yok. virüs vardı var olacaktır. algı yaygarası var
 • Yanıtla

Açıkça

Aşık ve net, anlamsız ve faydasız bir yazı. Şimdi siz dediniz ya, hemen tanımdan dünyayı, bilemeden bu ülkeleri ve gerçekleri yazmış olduğunuz bu yazı ile tüm ülkeler hemen kendilerini düzeltir. Birazcık reel olmak lazım. . .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23