• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI
20 Ekim 2019

Diyanet’in, uygulamada ayar sıkıntısı 

Dünyada çok alanda sarsıntı vardır. Sarsıntılar şiddetlerini artırırken ve dünyayı yönetenlerin de dengeleri bozulurken kendi içimizde de birçok değerimizin ayarı bozulmaya devam ediyor. Bunca sıkıntı, toplumu bunaltırken din hizmeti verenlerimiz de gereksiz sıkıntılar üretiyorlar.

“Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder” derler ya katılmamak elde değildir. İnsaf ölçüleri çerçevesinde değerlendirelim. Herkesi aynı kategoride değerlendirmek doğru değildir, biliyoruz. Amma genele baktığımız zaman camilerimiz ve din hizmeti verenlerimiz açısından hizmet, hiç iç açıcı değildir. “İmamın sarığı beyazdır” leke kabul etmez. Hem de göze batar. Camilerimizde, âdeta cemaate işkence uygulamaları yapılmaktadır. Genel olarak müezzin kardeşlerimiz okudukları ezan ile herkesi ikrah noktasına getirdiler. Gürültü kirliliği artıyor.

Camiye gelen cemaati tedirgin eden vaizler, hocalar ve müezzinler, âdap, usul ve erkân sahibi olma zorundadırlar. Bu, iman meselesidir. Ahlâkî ilkelerimiz hemen her yerde değer kaybediyor. Din hizmeti çok amma çok önemlidir. Buna peynir ekmekten daha çok muhtacız. Din hizmeti veren hocalarımız, üstün değerlerimiz; âdap, usul ve erkân gibi ahlâkî ilkeleri öğrenmelidirler, zarafet ve asaletleri gereği, kimseyi rahatsız etmeden hizmet yapmalıdırlar.

Sesin ölçü birimi vardır. Sesinin ayarını tutturamayanlara, Kur’an’ı Kerîm ağır ifade ile ders vermektedir. Desibel denilen ses ve sinyaller ölçüm birimini, din hizmeti verenlerimizin bilmesi şarttır ve elzemdir. Bu ölçüm birimi, yaşadığımız yüzyılda hızla gelişen elektronik ve haberleşme alanının en büyük sorunlarından olan sinyal ve gürültünün ifade edilmesinde kullanılmaktadır. 40-50 desibele kadar düşük düzeyde sesler, pek rahatsız edici değildirler. 60-70 desibelden sonraki seslerin gürültüsü rahatsız edici boyuttadırlar. 80 desibel ses, fabrika ve benzeri makine gürültüsüdür. Uzun sürede işitme bozuklukları yaptığı bilinmektedir.

Hele 90, 100 ve 110 desibel sesler tamamen doğallığını kaybeden ve vahşeti andıran seslerdir. Bunlar Rock konseri, sanayi gürültüsü, düğün salonları müziği ve havalı matkap sesleridir, genellikle bunlar hemen zarar verebilirler. 120-150 desibel sesler konumuzu çok aşmaktadırlar. Desibeli yüksek oranda olan sesler tehlikelidirler. Kur’an-ı Kerîm’de sesin tonu ile ilgili ilginç bilgiler vardır. Henüz sese dönüşmemiş vesveseden başlar, fısıltıdan devam eder, eşeğin sesini örnek gösterir ve kavimleri, istisnasız helâk eden sayhaya kadar sesleri anlatır. 

Bu açıklamadan sonra desibeli yüksek olan sesin ne tür netice verdiğini, Kur’an anlatımı ile şiddetinin etkisini görmek mümkündür. Şuayb ile Salih aleyhimasselamın kavimlerinin helâk oluşları ses ile gerçekleşmiştir. Bu iki kavim de sayha denen korkunç gürültü ile helâk edildikleri bilgisi verilir. O zalimleri “sayha” korkunç ses yakaladı. Artık yurtlarında diz üstü çöküp bitmiş bir halde sabaha çıktılar. (Hud:11/67) İlginçtir, bu ses, Kaf suresinin kırk ikinci ayetinde sayha, bütün ölülerin “kıyamette dirilip çıkışlarına” sebep olan sestir.

İşte camilerimizde gürültü boyutunu aşırıp Müslümanın ezan gibi bir değeri ile cami içinde ve dışında başta Müslümanlara işkence eden imam ve müezzinlerin haddi aşmaları zulümdür. Ezanı ve vaazı gürültü kirliliği haline çeviren bu tür görevlilerin millete işkence etmemeleri arzumuzdur. Bunu gerçekleştirecek olan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hocamızdır.

Bu işkence, birçok köyümüzde bile insanlarımızı yıldırmaktadır. Milletimizin hocalarına saygısı vardır. Bu saygıyı, hocaların kötüye kullanmaları asimilasyonun bir parçası olduğu kanaati ile üzüntü uyandırmaktadır. Gürültü halinde okunan ezanlar başlarken evinin kapı ve penceresini kapatan insan sayısı artmaktadır. Bu ise ağır vebaldir. Mikrofonların hiç olmazsa 60-70 desibele indirilmesi beklentimizdir. Hizmetlinin sesini, metalik ses yapması ihanettir.

Nice güzel ses vardır ki, o sesi metalik gürültü haline getirmek çok inciticidir. Keşke o güzel sesleri doğal nameleriyle dinleyebilsek! Bunu, Ali Erbaş hoca ayarlar, kanaatindeyiz.

Hiç olmazsa ezan seslerimizin ayarı bozuk olmasın! Esselamu aleykum.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Avb

Muhterem,çok önemli bir konuya değindiniz inanın bunların yüzünden camiye gitmiyorum vebali sebep olonlara.bir mikrofon imamın ağzında bir mikrofon müezzinin ağzında arkada beş veya on bilemedin bir saf cemaat,
 • Yanıtla

Avb

Çok önemli bir konu cuma günü hariç camii içinde namaz kıldırılırken mikrofon yasaklansın bu hocalar mikrofonu çok sevdi mikrofondan maksat sesi duyurmaktır senin arkanda zaten kalmış beş on cemaat saf bile yok sen halen daha mikrofona üflüyorsun böyle giderse imam ve müezzinden başka kimse kalmaz camilerde ininın bunların yüzünden camiye gitmiyorum vebali sebep olanlarındır.yav kardeşim arkandaki üç beş insana sesini duyuramıyormusun .bir mikrofon imamın ağzında birtane müezzinin ağzında dinle cümbüşü dayan dayanabilirsen yazıktır günahtır etmeyin. namazdan sonra imama diyorumki hocam mikrofondan maksat sesi duyurmaktır sizin orkanızda beş altı kişi var mikrofon kullanmasanız,adam bir dövmediği kaldı bu aymazlığa bir son verin bir camii içindeki cemaata sesini mikrofonsuz duyuramayan görevlileride biran önce islah edin adamlar sanki mikrofonlorla rahatlıyorlar sanki dejarz oluyorlar.bana yetki verin şuandaki imamların müezzinlerin çoğunu mikrofona yaklaştırmam çok elzem bir konudur yetkililerin bu konuyu ihmal etmemesi gerekiyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23