Allah’ın dediği mi, insanın tercihi mi? (2)  

21 Nisan 2019 Pazar

Aslında müslümanların oturup adam gibi düşünmeleri, dertlenmeleri, muhasebe yapmaları ve akıllarını kullanarak, Allah’a giden yolu tıkayan tanrıcıklardan arınmaları gerekmektedir. Bununla davalarına sahiplenip canlanmaları gerekmektedir. Kur’an’ın âmir hükümlerini bilinç düzeyinde kabul edip mücadele etmek için kıyam etmeleri gerekmektedir. Eğer bunları yapmıyorlarsa, din adına boşuna dedikodu yapmaları nafiledir.

Bu ifadeler, ağır ve haddi aşan ithamlar olarak zannedilebilir. Böylesi bir haksızlığı yapmak müminlere yaraşmaz. Ancak “haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan” olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için doğruyu konuşmalıyız. Rabbimiz buyurur ki; Kitabı açıklamayıp az bir paraya satanlara azap verilmesinin sebebi; Allah’ın hak olarak gönderdiği kitabın hükmünü gizlemeleridir. Kitabın bir kısmını ikrar ve bir kısmını inkâr etmek suretiyle ihtilâfa düşenler, haktan çok uzak bir ayrılık içindedirler. (2/176)

Bugün İslam âlemi inim inim inlemektedir. Bunu tasvip etmemiz veya kanıksayıp es geçmemiz mümkün değildir. Bizi ilgilendirmediğini zannedip bahane üretmemiz şirke yol açar. Çünkü Rabbimiz; Ey Rasûlüm, bu Kur’an’ı sana ancak insanların ihtilafa düştükleri işlerini açıklaman için ve iman edecek kimselere bir hidayet, bir rahmet olsun diye indirdik. (Nahl:16.64) buyurarak ihtilafın, ihmalin ve ihanetin dehşetini gözler önüne sergilemektedir.

Rabbimiz bunun âkıbetinin ne olacağını acı bir dil ile bildirir; Onlar, kendilerine Kur’an ilmi geldikten sonra sadece aralarındaki ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Eğer Rabbinden belli bir süreye kadar yaşatma sözü geçmiş olmasaydı, aralarında hüküm verilir, işleri bitirilirdi. Ehl-i kitaptan sonra kitaba vâris kılınanlar onun hakkında derin bir şüphe içindedirler. (Şûra:42/14) Bu ayetin ne tür mesajlar verdiğini ve nice uyarılarda bulunduğunu anlamak gerekir. Bu Kur’an’ı, aksesuar olarak değil her alanda bütünü ile anlamaya bağlıdır.

Allah Teâlâ’nın dediklerinden, çok önemli bir olayı dile getirerek birçok meselemiz hakkında ne halde olduğumuzu anlatmaya çalışacağım. Müslümanız, Kur’an’ı öğreneceğiz, öğreteceğiz. Öğreteceğiz de nasıl öğreteceğiz ve niçin öğreteceğiz? Başta bu büyük girişimi Kur’an beyanlarına göre yapmazsak hedefe giden yoldan sapmış oluruz. Yıllardan beridir bunun mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Kur’an ayetlerinde gördüğümüz kadarı ile biz müslümanlar olarak daha Kur’an’ın öğretilme olayında tökezliyoruz. “Allah size zorluk değil kolaylık murat eder” beyanı hakkında sıkıntı çekiyoruz. Daha Kur’an öğretimi hakkında Allah Teâlâ’nın “kolaylık” ilkesini değil, kendi tercihimiz olan zor tarafını uygulamayı yeğliyoruz.

Kur’an’ı kolaylaştırdığını bizzat Allah Teâlâ haber veriyor. Ayetlerde; Andolsun ki, biz Kur’an’ı zikir (ibret alıp hayatın her alanını düzenleyip onurlu yaşamaları) için kolaylaştırdık. Düşünüp bundan ibret alan var mı? (Kamer suresi; 54/17, 22, 32, 40) Kamer suresinde bu ayet dört büyük tarihî olaydan sonra zikredilir. Nuh, Âd, Semud ve Lût kavimlerin isyan ve helak edilişlerini anlatan ayetlerden sonra bu ayet, dört defa tekraren zikredilir. Diğer bazı ayetlerde de şöyle ifade edilir; İşte biz, Kur’an’ı senin dilin üzere kolaylaştırdık ki, onunla Allah’dan ittika edenleri müjdeleyesin, inatçı kavmi de onunla inzâr edip korkutasın. (Meryem:19/97) ve Biz Kur’an’ı senin dilin üzere indirip onun okuyuşunu ve anlaşılmasını kolaylaştırdık; olur ki Kur’an’ın kolaylığını tezekkür eder anlarlar ve öğüt alırlar. (Duhan:44/58)

Bu ve benzeri ifadelerle Kur’an’ın kolay olduğu, Onu gönderen Allah tarafından bildirilmektedir. Bu konu hakkında yeterli olmayan nice öğretmen, belki yüz binlerce orta öğrenim gencini Kur’an okuma zevkinden ve nimetinden mahrum etti. Diyanet İşleri Başkanlığında iki defa bu konuyu tanıtmak için sunum yaptım. Takdir ettiler. Takdir etmelerini takdir ve teşekkürlerimle karşılıyorum. Fakat duyarlı davranılmadığı üzücüdür.

Hiçbir “mahkeme, hiçbir kadıya mülk olmamıştır.” Fakat hep insan tercihi yeğlenmektedir!

Özellikle ve öncelikle daha Kur’an öğretiminde, insan tercihi kabulleniyor ve Allah’ın dediği öteleniyorsa, müslümanların oturup başlarını önlerine eğerek adam gibi bir de dertli dertli düşünmeleri, gerekmeyecek mi? Kendilerini sorgulamayacaklar mı?

Bu halde biz, Allah’dan başka kimden yardım dileyeceğiz? Esselamu aleykum. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Engineer'eEngineer'e6 ay önce
  On bin nüfuslu bir kasaba ile 10 milyonluk bir metropolün aynı kurallarla yönetilmeyeceğini Allah Teala elbette bilir.
 • Hayal kurmayınHayal kurmayın6 ay önce
  Adn / Ge-Hinnom bir uçakla gidilebilecek yerler. Kasmayın o kadar
 • AbdullahAbdullah6 ay önce
  engineer sen gittin geldin herhalde? bu kadar kesin konuştuğuna göre. Yalnız Zeus ona inanmadığın için seni çarpmasın sonra. Zeus ölüler diyarını boşa yaratmadı. Zeusa inanmayanlar sonsuza kadar orada kalacak.
 • engineerengineer6 ay önce
  kimisi de 14-15 asır önceki hükümlerle hükmedilemez güncellemek lazımdır diyorlar, haşa Allah cc nün hükümlerini güncellemeye hatta Ahkam-ı İlahiye yerine ab uyum yasalarını koyuyor Müslüman Milletimize batının batmış kokuşmuş batıl yasalarını reva görüyor hatta ve hatta dayatıyor, Cenab-ı Hak herkese bana dahi müstehakını versin.
 • engineerengineer6 ay önce
  Cennet de haktır, cehennem de haktır ve bu insanın tercihidir, abdullah yorumcuya katılıyorum, kimin ne cennetine kimin ise ne cehenneme gideceğine kendisi karar verecek amma son pişmanlık fayda vermeyecek, sonra ya rabbi keşke toprak olsaydık diye zırlamak yok!
 • NurNur6 ay önce
  Hedef kur'anı ne dediğini anlamamız olmalı kur'anı arapça okuyanların çoğunluğu yani milletimiz anlamlarını bilmiyor tilavetin yeterli geldiğini düşünüyor ölmüşlerede göderdimi tamam emir veyasaklarını yüce 3abbimizin bize buyurduklarını bilmedikten sonra kur'anokumak bizi ahirette kurtarırmı
 • HasanHasan6 ay önce
  Hüküm kimin ise öncelik le O
 • AbdullahAbdullah6 ay önce
  İnsanın tercihi.
 • Mardinli hocaMardinli hoca6 ay önce
  Sayın ilhan hocam dilinize yüreğinize sağlık.Hocam bu güzel yol gösterici yazınıza Allah razı olsun.Maalesef bizim din adamlarımız bu mukaddes kitabımız kuranı kerim î hakkile anlamak istemiyorlar kuranı kerim birlik olmamızı istiyor biz ise parçalanıp küfür güçlerine karşı zayıf kalıyoruz.Halbuki bu mükemmel kitap hükmü geçerlidir kıyamete kadar.Hem dünya hem ahiret içindir bu mukaddes kitabımız kuranı kerim.Ümmetin bu hale düşmesinin sebebi Allahın kelamına kulak asmamızdan geliyor.Biz müslümanların ana yasamız kurandır başeri sistem değil dünyada bütün sistemleri denediler insanlığa huzur adalet getirmedi aksine kan göz yaşı zulüm getirdi insanlığa.Gerçek adalet huzur barış islam hükmündedir.Beşeri sistem kesinlikle sakattir insanlığa huzur adalet getirmedi ve getirmeyecektir bunu söylerken biz müslümanlar olarak ne yapmalıyız buyurduğunuz gibi kuranı kerimin öğrenmesi okunması ve tatbik etmesi gerekir.Bunu yapsak bir yere varacağız yoksa böyle devam edecek gün begun durumumuz daha kötüye gidecek.Ve me asabakum min musibetin ille bime kesebet eydikum ve yafu ankesir demekki Allah cc halimizi deyistirmedikce halimizi değiştirmez Allah cc ümmeti muhafaza etsin birlik bareberligimizi tahkik etsin amin selam ve dua ile
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer6 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Hocam..selamlar..sevgiler.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent6 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.

Günün Özeti